alexa S23626 | 1000M Limited Edition | Prospex | Seiko | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Seiko Prospex S23626 1000M Limited Edition

seiko-logo-new.png

Baselworld 2018 bünyesinde tanıttığı Vintage esintiler taşıyan yeni modelleri ile sadece sadık takipçilerinin değil tüm saat severlerin büyük beğenisini kazanan Seiko, markanın Baselworld 2018 yenilikleri arasında yer alan yeni limitli modeli Seiko Prospex S23626 1000M Limited Edition ile mercek altında.

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-1.jpg

Özellikle son birkaç yıl içerisinde Baselworld fuarının yıldız markaları arasındaki yerini sağlamlaştıran Seiko, saat dünyasını kasıp kavuran Heritage furyasından izler taşıyan yeni modelleri ile saat meraklılarının en çok ilgi gösterdiği markaların başında geliyor. Köklü tarihi boyunca pek çok efsane modele imza eden markanın “dalgıç saatleri” ürün grubu ise hemen her türden saat kullanıcısının ilgisini çekebilecek zengin bir seçenek listesi sunuyor.

Ton balığı konservesini andıran kasa formu ile “Tuna” lakabını taşıyan model ailesi, profesyonel dalgıçlardan bu efsane tasarımı bileğinde taşımak isteyen ofis çalışanlarına kadar oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Şimdiye kadar farklı kasa çapları, kasa malzemeleri, mekanizmalar ve su geçirmezlik dereceleri ile birbirinden ayrılan modellere ev sahipliği yapan efsane ürün grubu, 1978 yılına ait ikonik modeli “Golden Tuna” temel alınarak tasarlanan yeni limitli modeli Seiko Prospex S23626 1000M Limited Edition ile bir kez daha sayfalarımıza konuk oldu.

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-8.jpg

Yeni model 49.40mm x 15.30mm gibi lakabına yakışır şekilde boyutlandırılmış bir kasa içerisinde geliyor. Kendine has parçalı tasarımıyla ünlü kasanın yapımında günümüz teknolojisinden faydalanarak hazırlanmış malzemelere yer verilmiş. Kasanın İç Gövde olarak geçen kısmında üzerine mat altın kaplama uygulanmış titanyum kullanılmış. Kasanın dış kısmında kalan ve Koruyucu görevi üstlenen diğer parça için ise mat siyah seramik seçilmiş. 1978’de üretilen modelden farklı olarak su geçirmezlik derecesi de 1000 metre olarak güncellenen kasanın ön yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal cam tercih edilmiş. Modelin bezeli de konsepte uygun olarak altın kaplama tercih edilmiş. Tamamen profesyonel kullanım amaçlı olarak tasarlanan kasa için “bilek konforu” tahmin edeceğiniz üzere öne çıkan özellikler arasında yer almıyor. Lakin modelin ikonik karakteri düşünüldüğünde, biz saat meraklıları için konfordan feda etmek işten bile değil.

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-3.jpg

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-4.jpg s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-5.jpg

Modelin kadranı da ürün grubunun klasik tasarım detaylarını içerecek şekilde hazırlanmış. Altın aksesuarlı konsepte uygun olarak altın kaplı kolların eşlik ettiği kadranda yer alan yazıların bazılarında yine aynı tonun kullanılması görsel bir bütünlük sağlamış. Seiko’nun dalgıç saatlerinde kullanmaktan çok nadiren vaz geçtiği gün ve tarih özelliklerini bir arada sunan iki bölmeli pencere saat 3 yönüne konumlandırılmış. Kadranın karanlıkta nasıl durduğuna dair bir fotoğrafımız mevcut değil ancak Seiko’nun dalgıç saatlerine biraz aşina olan herkes gibi benim de gece görüntüsünün son derece başarılı olduğuna şüphem yok.

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-2.jpg

Yeni modelin içerisinde Caliber 7C46 kullanılmış. Quartz özellikli bir mekanizma olduğu için hakkında fazla söylenebilecek bir şey yok (en azından bu kalibre için). Üç kollu mekanizmanın zaman tutma fonksiyonuna ek olarak gün ve tarih özellikleri olduğunu ekleyebiliriz.

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-6.jpg

Seiko Prospex S23626 1000M Limited Edition en az kasası kadar ikonik bir başka tasarım olan akordeon tarzı siyah kauçuk kayış ile geliyor. Elastik yapısı sayesinde dalgıç elbisesi üzerinde konforlu ve güvenli bir kullanım sunan kayışın ucunda ise konsepte uygun şekilde altın kaplanmış titanyum standart toka görev yapıyor.

s23626-seiko-prospex-1000m-limited-edition-7.jpg

Sadece 1978 adet ile limitli üretilen modelin €2,400 gibi hiç de mütevazi olmayan (özellikle de pilli bir saat için) bir fiyat etiketi ile satışa sunulduğunu da ekleyelim.

Benzer Haberler