alexa Swiss Made | H. Moser & Cie | Watch Industries | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sektör Haberleri: “Swiss Made” kavramına farklı bir bakış…

horobox_amblem.png

İsviçre Saat Endüstri’sine yön veren kurumların başında gelen Federation de I’industrie Horlogere Suisse (İsviçre Horoloji Endüstrisi Federasyonu), “Swiss Made” kavramına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İsviçre menşeli saatlerin satışlarındaki düşüşe bir son vermek isteyen FHE (İsviçre Horoloji Endüstrisi Federasyonu), “Swiss Made” kavramının daha fazla zedelenmesine mani olacak yeni tanımlamaları duyurdu. 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan yeni düzenlemelere göre, bir saatin İsviçre Malı ibaresini taşıyabilmesi için sahip olması gereken İsviçre menşeli parça oranı 50 %’den 60 %’ye yükseltildi. Duyurunun orijinal hali de şu şekilde:

swiss-made-1.jpg

Belki Instagram veya Facebook üzerinde yapılan #MakeSwissMadeGreatAgain etiketli paylaşımlar dikkatinizi çekmiştir… Bazı firmalar bu akıma ciddi şekilde destek verirken bazıları ise yapılan girişimlerin verimsiz olduğunu yönünde görüş beyan ediyor. Bu işe destek veren markaların başında ise H. Moser & Cie geliyor. 60% oranı yetersiz bulan İsviçreli marka, 2017 itibarıyla üreteceği tüm ürünlerinden “Swiss Made” ibaresini kaldıracağını açıkladı. Peki diğer markalar da bu protestoya katılacak mı?

Pek çok büyük markanı bu durumdan pek de etkilenmeyeceği aşikar zira zaten büyük oranda İsviçre menşeli parça kullanıyorlar. Ancak daha küçük ölçekli üreticiler için 10% artış bu kadar basit olmayabilir. Aklımıza gelen soru ise şöyle: Bu durum ucuz ürünler üreten markaları daha ucuz çözümler aramaya mı itecek yoksa bu KickStarter markaları endüstriye bambaşka bir bakış açısı getirdikleriyle ilgili iddialarını ispatlama yoluna mı gidecek?

Benzer Haberler