alexa Filmler ve Saatler | Tag Heuer | Tissot | Omega | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sinemadan Seçme Filmler ve Saatler

horobox_amblem.png

Sinema; kitleleri peşinizden sürükleyebilmek için bulabileceğiniz en kaliteli ve sanatsal alanlardan biri. Yönetmenler ve oyuncular kadar dünya çapında ünlü markalar da bu etkinin farkında. Birçok marka beyaz perdede rastgele bir sahnede gözükebilmek için oldukça büyük uğraşlar veriyor. Elbette hiçbir sahne tesadüfen ortaya çıkmıyor. Yüksek bütçeli anlaşmalar ve reklamı yapılacak ürünler için düzenlenen sahneler oyunun karşılıklı zorluklarından.

Sinema tarihi boyunca filmlerde kullanılan sözler, hareketler, davranışlar, eşyalar, mekanlar ve daha birçok unsur izleyici için temel ilgi unsurlarından olmuştur. Günümüz sinemasında bu tip detaylara her zamankinden daha çok dikkat ediliyor. Markalar da böylesine bir pazar bulmuşken haliyle kaçırmak istemiyorlar. Saatler de filmlerde en çok dikkat çeken detaylardan biri. Özellikle bazı sahnelerde dev ekranları kaplayan kadran görüntülerine rastlamak mümkün.

Filmlerde kullanılan saatler oldukça klişeleşmiş bir konu gibi gözükse de güncel filmlerden seçtiğimiz yeni saatleri sizlerle paylaşmakta endişe bir rahatsızlık duymuyoruz.

The  Wolf Of Wall Street (2013)

filmler-saatler-3.jpg

Martin Scorsese’nin yönettiği, Leonardo DiCaprio’nun muhteşem performansına rağmen(beklendiği üzere Oscar’ı yine alamadığı) 2013 yapımı The Wolf Of Wall Street gösterime girdiği zamanlar hem uzmanlar hem de izleyicilerce oldukça beğenilmiş ve birçok olumlu yorum almıştı. Film aslen Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografi romanından bir uyarlamadır.

filmler-saatler-1.jpg

Başrol oyuncumuzun kolundaki altın saat eminim saat meraklılarının gözünden kaçmamıştır. İlk bakışta altın kasalı, jubilee bilezikli bir Rolex Submariner izlenimi yaratsa da saat aslında bir Tag Heuer 1000 Professional. Saatin referans kodu ise 984.013. Jordan karakteri öyle bir izlenim veriyor ki saatin Rolex olduğu algısı seyirci tarafından fazlaca benimseniyor ancak çok dikkatli bakmadıkça kadranın zor görünmesi izleyiciyi saatle ilgili yanılgıya düşürüyor.

filmler-saatler-5.jpg filmler-saatler-6.jpg

80’li yıllarda üretilen saatin kasası göründüğü gibi masif altın değil, paslanmaz çelik üzerine altın kaplama, kasa çapı ise 41mm. Camı mineral kristal,  Quartz mekanizmaya sahip ayrıca 200 metre su geçirmezliğiyle profesyonel dalgıç saati kategorisinde bulunuyor. Üzerinde bulunan jubilee bilezik ise aslen bir Rolex tasarımı ancak Tag Heuer dahil birçok marka tarafından kopyalanan bir tasarım. Tahmin edileceği üzere saatin üretimi bitmiş durumda. Güncel seriden ise halefi Aquaracer 300M modeli tercih edilebilir.

Mission: Impossible – Rogue Nation (2015)

filmler-saatler-7.jpg

60’lı ve 70’li yılların ünlü televizyon dizisi, ilk olarak 1996 yılında sinema filmi formatında çekildi, 2015 yılında ise serinin 5. bölümü vizyona girdi. Ajan Ethan Hunt rolündeki Tom Cruise’un, Benjamin Button’vari yaşlılık belirtileriyle bu adam Top Gun’dan beri ne yiyor, ne içiyor diye düşündürtse de maceralarında ölümle defalarca burun buruna gelmekten vazgeçmiyor.

filmler-saatler-8.jpg

filmler-saatler-9.jpg filmler-saatler-10.jpg

Son filmde Ethan Hunt’ın yardımcısı rolündeki, Simon Pegg’in canlandırdığı Benji Dunn kadarkterinin kolunda Tissot T-Touch Expert Solar T091.420.44.051.00 modelini görüyoruz. Expert Solar modeli ilk olarak 1999 yılında satış çıkan, ünlü T-Touch ailesinin en gelişmiş üyelerinden biri.  45mm x 13mm ölçülerinde titanyum kasaya sahip saatin camı safir kristalden üretilmiş, su geçirmezlik değeri ise 100 metre. Kuartz kalibre E84.301’in özellikleri ise tam da filmdeki sahnelere layık cinsten.

filmler-saatler-11.jpg

Saatin  dokunmatik ekranı sayesinde barometre, altimetre, split-seconds kronograf, geri sayım sayacı, pusula veya alarm özelliklerinden biri seçilebiliyor. Ayrıca kadrandaki paneller yardımıyla saat güneş enerjisini kullanarak kendini şarj ediyor. Halen üretimi devam eden T-Touch Expert Solar’ı farklı kasa, kadran ve kayış rengi seçenekleriyle satın almak mümkün. 

50 Shades Of Grey (2015)

filmler-saatler-13.jpg

Ergen kızların rüyalarını süsleyen adam; Christian Grey. Başrolde Jamie Dorman’ın oynadığı Sam Taylor –Johnson’ın yönettiği “Grinin 50 Tonu” aslen bir kitap uyarlaması. E. L. James tarafından aynı isimle yazılan roman uzun süre en çok satanlar listesine girmeyi başarmış. Köpük kıvamında, dolayısıyla geniş kitlelerce kolayca anlaşılabilecek ve içeriğindeki cinsel öğeler sayesinde dikkat çekecek bir kitap yazmayı kafasına koyan yazarın yüksek satış başarısı elbette başka alanlarda da kullanılmış. Sado-mazoşizm ağırlıklı cinsellik, henüz kelimenin anlamını çözememiş kitlelerce çok beğenilmiş olacak ki film de 2015’in en çok gelir sağlayan 7. Filmi olmayı başarmış. Yazar ve yönetmene üstün başarılarından dolayı tebriklerimizi iletip konumuza geri dönüyoruz.

filmler-saatler-12.jpg

Holding patronu, genç ve yakışıklı karakterimiz her daim üstündeki şık takımı ve suratındaki manidar gülümsemesiyle seyirciye caka satarken kolundaki Omega dikkatimizi çekiyor. Aslında saate dikkat kesilmek zorunda kalmıyoruz, görüntü zaten gözümüze sokuluyor. Omega Seamaster Aqua Terra 150M Co-Axial Chronograph modeli başrolümüzün kolunda.

filmler-saatler-14.jpg

Saatin kasası çelikten üretilmiş ve 44mm çapında. Ön ve arka kısımda safir krital cama ve 150 metre su geçirmezlik değerine sahip saatin filmde kullanılan versiyonu kahverengi deri kayış ile görülüyor. In-house geliştirilen otomatik kalibre 3313’e sahip mekanizmanın en büyük özelliği, diğer birçok Omega mekanizmasında olduğu gibi, Co-Axial eşapman sistemine sahip olması. Kronograf komplikasyonlu mekanizmanın güç rezervi yaklaşık 52 saat. Modelin birçok kasa, kadran be kayış/bilezik opsiyonu bulunmakta.

Spectre (2015)

filmler-saatler-16.jpg

James Bond’suz bir liste asla düşünülemezdi. 1962 yılında Dr. No filminde kullandığı Rolex Submariner ile başlayan macerasını günümüzde Omega ile devam ettiren James Bond’un son filmi Spectre kısa bir süre içerisinde vizyona girecek. Daniel Craig’in canlandırdığı karakter uzun süredir Omega sponsorluğunda yoluna devam ediyor.

filmler-saatler-17.jpg

filmler-saatler-18.jpg

Bu filmde ise markanın en güncel modellerinden biri Seamaster 300M Co-Axial 41mm modeli kullanılmış. 41mm çapında, paslanmaz çelik kasaya sahip saatin ön ve arka camı safir kristalden üretilmiş, su geçirmezlik değeri ise 300 metre. Saatin en dikkat çekici detayı şüphesiz ilk James Bond filmine istinaden kullanılmış kumaş nato kayışı. In-house otomatik kalibre 8400 ile hayat bulan saatte markanın geliştirdiği en güncel mekanizma teknolojilerine yer verilmiş.

filmler-saatler-19.jpg filmler-saatler-20.jpg

Omega sponsoruk anlaşmasının başından itibaren her James Bond filmi için farklı saatlere limitli üretimler yapmakta. Bu saat için de 7007 adetle sınırlı olmak üzere Spectre Limited Edition modelini satışa sundu. Saatin normal versiyonundan farkı nato kayışı, bezelindeki rakamlar ve saniye kolu.

Benzer Haberler