alexa Singer | Reimagined | Track 1 | Chronograph | Porsche
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Singer Reimagined Track 1 Chronograph

singer-logo.jpg

Klasik Porsche 911 tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden ABD merkezli restorasyon firması Singer Vehicle Design, Track 1 adını verdiği kronograf modeli ile saat dünyasına hızlı bir giriş yaptı.

Singer, Kaliforniya merkezli bir otomobil restorasyon firması. Klasik 911ler (Porsche camiasındaki referansıyla 964ler) üzerinde yaptığı mekanik ve donanımsal modernizasyonlarla, Porsche meraklılarının hayallerini süsleyen projeler imza atan marka, Track 1 adını verdiği mekanik kronograf modeli ile saat dünyasına da hızlı bir giriş yaptı. Van Cleef & Arpels and MB&F gibi önemli markalara verdiği destek ile tanınan Jean-Marc Wiederrecht başkanlık ettiği Cenevreli mekanizma üreticisi Agenhor ile ortak geliştirilen modele gelin yakından bakalım.

singer-porsche-911.jpg

Singer Vehicle Design - Porsche 911

Yeni modelin 43mm çapında ve 15mm kalınlığında tasarlanan kasası 1970ler’den ilham alan çizgiler taşıyor. Dönemin karakteristik detaylarından kubbe formunda tasarlanan kasa titanyumdan üretilmiş. Dairesel fırçalanmış mat yüzeyle tasarlanan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. Saat 10 ve 2 yönüne yerleştirilen kronograf butonları ile 1970ler’in kült tasarımı Bull Head tarzını hatırlatan kasanın, saat 4 yönünde ise kurma kolu konumlandırılmış. Kronograf butonları modelin retro karakterine uygun şekilde piston formunda hazırlanırken, geniş ayar tepesi kasaya hafif gömük duracak şekilde tasarlanmış. 

singer-track1-chronograph-porsche-builder-1.jpg singer-track1-chronograph-porsche-builder-2.jpg

Track 1 modelinin sıradan kronograflardan ayrılan bazı özelikleri var. Bunlardan beklide en önemlisi, modelin kronograf fonksiyonunu, zamanı gösterme özelliğine göre daha ön planda tutması diyebiliriz zira bu durum direkt saatin kadranına ve okuma şekline de etki ediyor.

Modelin kronograf fonksiyonuna ait tüm alt kadranlar dairesel formda ve aynı eksen üzerine gelecek şekilde konumlandırılmış. Akrep ve yelkovan kolları da yine kadranda yer alan çember skalalar üzerinden zamanı gösterecek şekilde tasarlanmış.

singer-track1-chronograph-porsche-builder-6.jpg

“3x60” prensibiyle tasarlanan kronograf fonksiyonu, kadranın merkez kısmında yer alan gümüş renkli bölümden okunuyor. Okuma işlemi “Jumping Hands” tarzında hazırlanan ve saat, dakika ve saniye aralıklarını gösteren kollar sayesinde gerçekleşiyor. Kadranın en dış kısmında takometrik skala yer alıyor. Hemen yanında ise 60sn’lik skalaya sahip olan turuncu saniye göstergesi yer alıyor. İç kısımda yer alan çember skaladan, her biri turuncu kollarla gösterilen saat ve dakika fonksiyonları okunabiliyor. Zamanı okuma fonksiyonu ise saat 6 noktasına yerleştirilen turuncu işaretçi yardımı ile ilgili skalaların üzerinden görülebiliyor.

singer-track1-chronograph-porsche-builder-3.jpg

Modelin bu ilginç ve biraz da karmaşık okuma tarzının arkasında AgenGraphe Caliber Ref. 6361 mekanizma yer alıyor. Bu sene başında tanıtılan Faberge Vissionnaire Chronograph modeli ile saat dünyasına merhaba diye mekanizmanın arkasında 10 seneye yaklaşan bir Ar&Ge süreci yatıyor.

Agenhor’un diğer kronograf modellerinde de kullandığı sistem üzerine kurulan AgenGraphe, geleneksel saatçilikte rastladığımız klasik düzenden farklı olarak kronograf düzeneğini mekanizmanın orta yerine konumlandırıyor. Tulumba ve dişli grubu gibi bileşenleri de bu kronograf düzeneğinin etrafına yerleştiren tasarım, tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sağlayabilen bu kolon çarklı ve dikey kavramalı kronograf mekanizmasının oluşmasına imkân sağlıyor. Mekanizmanın zaman tutma fonksiyonu da özgün tasarımından nasibini almış görünüyor. Saat, dakika ve saniye sayaçlarının her biri kendi özel yay sistemleri sayesinde Jumping Hour tarzında çalışabiliyor. Kronografın sıfırlama fonksiyonunu gerçekleştirebilmesi için her sayacın kendi salyangoz tipi mili bulunuyor.

Bu özgün sistemin -standart bir kronografın neredeyse iki katı kadar diyebileceğimiz- 477 farklı parçadan oluştuğunu da ekleyelim.

singer-track1-chronograph-porsche-builder-4.jpg

Singer Track 1 Chronograph kontrast beyaz dikişli ve perfore zımbalı siyah dana derisi kayış ve titanyum toka ile geliyor. Sadece 50 adet ile limitli üretilen model 39.800,00 CHF fiyatla satışa sunuluyor.

singer-track1-chronograph-porsche-builder-5.jpg

Benzer Haberler