alexa Sıra Dışı Bir Seri | Tortue | Mono-Poussoir | Cartier
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sıra Dışı Bir Seri: Cartier Mono-Poussoir

Cartier, her devirde, karakteristik tasarımlı saat modelleriyle sektörün öncüleri arasına girmeyi başarmış bir marka. Ünlü markanın zengin portföyünde Pasha, Tank, Rotonde, Ballon Bleu gibi birçok kült modele rastlamak mümkün. Bu makaleyi yazmama sebep olan serinin adı ise Tortue Mono Poussoir, yani “tek düğmeli kaplumbağa”.

cartier-mono-poussoir-1.jpg

1928 yılında tanıtılan Tonneau (fıçı) kasalı model, Cartier tasarımcılarınca kaplumbağaya daha çok benzetilmiş olmalı ki böyle bir isim almış. Monopusher eki ise tahmin edeceğiniz üzere tek buton ile kontrol edilebilen kronograf komplikasyonundan ileri geliyor. Cartier'in o yıllarda Jaeger (henüz LeCoultre olmamışken) ve European Watch & Clock ile kurduğu yakın temaslar sayesinde edinilen üstün bir kalibre ile markanın şık çizgilerinin birleşmesiyle oluşmuş bir saatten bahsediyoruz. Bu bahsi geçen markalar, Tank Cintree, Tank à Guichets gibi diğer ikonik modellere de kalibre tedariki sağlıyorlar 30'lu yıllarda... Monopusher'in tek buton ile idare edilebilmesinden kaynaklanan sade ve şık yapısı sayesinde kronograf, centilmenler kulübüne girmeyi başarabilen bir komplikasyon olarak anılmaya başlanıyor.

cartier-mono-poussoir-1928-3.jpg cartier-tank-cintree-1.jpg

Takvimler 1999 Nisan'ını gösterdiğinde 'Collection Privee Cartier Paris(CPCP)' çatısı altında tanıtılan yeni Tortue MP, saat severler arasında büyük bir heyecana sebep oluyor. 18K sarı altın kasayla sunulan model, orijinal versiyonuna göre daha erkeksi ve sportif hatlarıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. 43mm x 35mm x 10mm ölçülerinde kasası ve kurmalı Caliber 045MC mekanizmasıyla saat dünyasına iddialı bir giriş yapıyor. THA üretimi mekanizma, Vianney Halter, Denis Flageollet ve F.P. Journe'nin sihirli elleriyle hayat buluyor. Halter ve Journe isimlerine aşina olduğunuzu düşünüyorum. Bilmeyenler için Flageollet; De Bethune'nin kurucusu.

cartier-mono-poussoir-1999-1.jpg cartier-mono-poussoir-1999-2.jpg

Kısa bir süre sonra aynı saatin, çok daha modern bir kadran eşliğinde, beyaz altın kasalı versiyonu da tanıtılıyor. Yıllar içinde seriye bir üçüncü saat daha ekleniyor. Bu sefer, o yılların karşı konulamaz trendi büyük kasalardan etkilenilerek üretilen pembe altın versiyon, 38mm x 48mm ölçüleriyle karşımıza çıkıyor.

cartier-mono-poussoir-2.jpg

Monopusher kronograf özellikli Cartier modellerine girmişken Tank Mono Poussoir'den bahsetmemek mümkün değil. 2007 yılında tanıtılan saat, 34mm x 43mm ölçülerinde 18K pembe altın kasaya sahipti ve tıpkı Tortue modelinde olduğu gibi Caliber 045MC ile hayat buluyordu. Yalnızca 100 adetle sınırlı sayıda üretilen modele, günümüz müzayedelerinde rastlamak dahi bir hayli zor. Neyse ki 2008 yılında tanıtılan bir de beyaz altın kasalı versiyon mevcut ki kendisi de tıpkı pembe altın kardeşi gibi 100 adetle sınırlı sayıda üretilmiş.

cartier-tank-mono-poussoir-1.jpg

image by troisanneaux

Cartier'in Mono Poussoir modellerine baktığımda kendimi şanssız hissediyorum. Maalesef ki o saatlerin üretildiği, piyasaya sunulduğu ve ışık hızında tükendiği yıllarda saat zevki namına bir varlık göstermiyordum. Dolaşıma girmiş saatlerin sayıca bu kadar az olması koleksiyon değerlerini de bir o kadar artırıyor. Üstelik mekanizmalarında imzaları bulunan üçlünün günümüz horolojik ünü de işin içine girince markanın bu serisinin her modeli modern klasikler arasına çoktan girmeyi başarmış saatler olarak karşımızda duruyorlar.
Benzer Haberler