alexa Swatch Group | Baselworld Saat Fuarı | Nick Hayek | Swatch Group Baselworld Fuarından Çıktı | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Swatch Group Baselworld Saat Fuarı’ndan Çıktığını Açıkladı

horobox_amblem.png

Saat sektörünün en büyük üreticisi unvanını taşıyan Swatch Group, 2019 yılı itibarı ile Baselworld Saat Fuarı’na katılmayacağını bildirdi.

swatch-group-to-leave-baselworld-2019-3-.jpg

SIHH ile birlikte saat sektörünün en önemli iki organizasyonundan biri olan Baselworld Saat Fuarı, 2019 itibarıyla en önemli katılımcılarından birini yitiriyor. Aynı çatı altında topladığı farklı segmentlerden 18 saat markasına ev sahipliği yapan ve dünyanın en büyük saat üreticisi unvanını taşıyan Swatch Group, Baselworld’ ten çıktığını açıkladı.

swatch-group-to-leave-baselworld-2019-1-.jpg

1917’den bu yana faaliyetlerine devam eden Baselworld Saat Fuarı, özellikle 2016 yılında yaşanan küresel krizin de etkisiyle katılımcılarının önemli bir miktarını kaybetmiş, bu durumun neticesinde fuar için ayırılan alanı daraltmak ve fuar süresinin 8 günden 6 güne düşürmek gibi önlemler almıştı. Yapımı 430 milyon CHF’e mal olan modern binası ile günümüz saat endüstrisinin en önemli organizasyonu olarak kabul edilen fuar, en önemli katılımcıları arasında yer alan Swatch Group’ un ayrılmasıyla tarihinin en önemli darbelerinden birini aldı.

swatch-group-to-leave-baselworld-2019-4-.jpg swatch-group-to-leave-baselworld-2019-5-.jpg

Sektörde şok etkisi yapan gelişmenin duyulması ise Pazar günü NZZ am Sonntag (İsviçre) Gazetesi’nde çıkan haberle gerçekleşti. Saat endüstrisinin kült isimleri arasında yer alan ve Swatch Group’ un CEO koltuğunda oturan Nick Hayek’ in konuyla ilgili açıklamaları ise dikkat çekiciydi.

Swatch Group özelinde bakıldığında fuar katılım maliyetinin 50 milyon CHF’ı geçtiğini belirten Hayek, artık bu tür fuarların grup için gerekli olmadığını da ekledi.

swatch-group-to-leave-baselworld-2019-2-.jpg

Açıkçası Pazar günü bu haberi duyduğumda çok da şaşırdığımı söyleyemeyeceğim zira genel yayın yönetmenimiz Serdar OAL ile yaptığımız Baselworld 2018 değerlendirmemizde bildiğimiz anlamda fuar konseptinin bozulmaya başladığından bahsetmiş, özellikle dijital ortam ve platformların gelişmesiyle birlikte klasik fuar anlayışının geçerliliğini kaybettiğini söylemiştik. Benim için sürpriz olan mevzu ise ayrıldığını açıklayan katılımcının Swatch Group olması diyebilirim. Aralarında Breguet, Blancpain, Omega, Glashutte Original, Tissot, Longines ve Hamilton gibi önemli isimlerin yer aldığı 18 farklı markaya ev sahipliği yapan bir grubun, Baselworld gibi bir organizasyondan çıkan ilk isimlerden olacağı pek aklıma gelmezdi açıkçası.

Peki, bu durum endüstride nasıl bir etki yaratır? Daha doğrusu herkesin aklına gelen ilk soru; Bir domino efekti yaratır mı? Bu soruların cevabını şimdiden vermek zor… Fuar konsepti bugünkü haliyle devam ettiği sürece katılımcıların eksilmeye devam edeceğinden şüphem yok dolayısıyla –direkt Swatch Group’ un kararı ile bağlantılı olmasa bile- kademeli bir domino efekti kaçınılmaz görünüyor. Ancak Swatch Group’ u izleyecek markalar hangileri olur tahmin edemiyorum. Sanırım bunu hep beraber göreceğiz…

Benzer Haberler