alexa Tag Heuer | Carrera | Calibre 5 | Ring Master | Muhammad Ali | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Carrera Calibre 5 “Ring Master”

tag-heuer-logo.png

Sektörün dev markalarından TAG Heuer, boks tarihinin gelmiş geçmiş en popüler karakterlerinden olan Muhammed Ali için ürettiği iki özel modelini saatseverlerin ve koleksiyonerlerin beğenisine sundu.

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-10.jpg

Tüm zamanların en başarılı sporcularından kabul edilen Muhammed Ali, bu sene 3 Haziran’da aramızdan ayrılmıştı. 74 yaşında hayata gözlerini yuman Ali, geride bıraktığı başarılı boks kariyeri kadar sivil toplum adına yaptığı çalışmalar ve örnek gösterilen yaşam tarzı ile de hatırlanmaya devam ediyor.

Spor ile içli dışlı geçmişi ile tanınan TAG Heuer, ünlü şampiyonun anısına iki farklı Carrera modeli hazırlamış. Her iki versiyon da markanın sevilen serisi Carrera Calibre 5 Drive Timer modelini temel alıyor. Koleksiyonun standart modeli olarak kabul edebileceğimiz paslanmaz çelik versiyonun yanında sadece bir adet üretilen bir de komple altın model bulunuyor. Türünün tek örneği olan bu özel modelin açık arttırma ile yeni sahibine kavuşacağı ve elde edilen gelirin ünlü boksörün en önemli mirası olan Muhammed Ali Center yararına bağışlanacağı da gelen bilgiler arasında...

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-11.jpg Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-5.jpg

Koleksiyona ismini veren “Ring Timer”ın ilginç bir hikâyesi var.. TAG ortaklığı öncesinde de sporla içli dışlı bir profil çizen Heuer, özellikle motor sporları başta olmak üzere pek çok spor dalı için özel kronometreler tasarlar ve üretir. Tasarladığı kronometreler arasında boks maçlarında hassas zaman ölçümü için kullanılmaya yönelik ürünler de yer alır. Bu ürünlerden bir tanesi ise Muhammed Ali için tasarlanan koleksiyona adını veren Ring Timer modelidir. 1957 senesine ait bu ilginç kronometre, şampiyonun anısına hazırlanan modele de direkt ilham kaynağı olur.

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-2.jpg

Daha önce de bahsettiğimiz üzere özel koleksiyonda yer alacak modellerin altyapısı için markanın Drive Timer modeli temel alınmış. Carrera Calibre 5 koleksiyonunda yer alan seri, 43mm çapa sahip paslanmaz çelik ve komple masif altın kasada sunuluyor. Saat 10 noktasına yerleştirilen ikinci bir ayar tepesi sayesinde raunt sürelerini hesaplamaya yarayan rulet tarzı bezel kontrol edilebiliyor. Ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camın yer aldığı kasanın masif tasarlanmış arka kapağında ise şampiyonun portresine ait bir işleme bulunuyor.

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-15.jpg

Mat siyah renkte tasarlanmış kadran üzerinde Muhammed Ali’nin imzası ve klasik TAG Heuer logosu dışında bir detay bulunmuyor. Modele ismini veren kronometreye benzer şekilde tasarlanan kadranda Arabik numaratör indekslere yine Carrera serisinden farklı modellerde de gördüğümüz baton tarzı kollar eşlik ediyor.

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-16.jpg

Koleksiyonda yer alan paslanmaz çelik versiyon kırmız astara sahip perfore delikli siyah dana derisinden üretilmiş bir kayış ile geliyor. Kayışın ucunda paslanmaz çelik toka yer alıyor. Tek olarak üretilen masif altın modelde ise kontrast dikişli siyah timsah derisi kayış ve altın toka bulunuyor.

Açık arttırma ile satılması planlanan özel modelin, şampiyon tarafından imzalanmış bir çift boks eldiveni taşıyan müthiş bir de kutu seti olduğunu da hatırlatalım.

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-3.jpg Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-7.jpg

Tag-Heuer-Carrera-Calibre-5-Ring-Master-Muhammad-Ali-4.jpg

Benzer Haberler