alexa TAG Heuer | Carrera | Mikrograph | Anniversary Edition | 1916-2016 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Carrera Mikrograph Anniversary Edition 1916-2016

tag-heuer-logo.png

İsviçre Saat Endüstrisi’nin ismi motor sporlarıyla beraber anılan markası TAG Heuer, 1916 senesinde tasarladığı efsanevi Mikrograph modeli kronometresinin 100. Yılı için ürettiği TAG Heuer Carrera Mikrograph Anniversary Edition 1916-2016 ile bir kez daha koleksiyonerlerin gözdesi olmayı başardı.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-1.jpg

Sadece 100 adet ile sınırlandırılmış üretime sahip olan yeni model, esin kaynağı olan efsane kronometre Mikrograph’a gönderme yapan pek çok estetik ve teknik özelliğe ev sahipliği yapıyor.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-2.jpg

Saatin paslanmaz çelikten üretilmiş kasası güncel Carrera Koleksiyonu’nda yer alan modeller üzerinden tasarlanmış. 45mm çapa sahip kasanın saat 11-12-1 noktalarına yerleştirilen Bull Head konfigürasyonundaki ayar tepesi ve mantar formundaki buton seti ise, kronometre olarak kullanımı kolaylaştırdığı gibi modelin retro karakterini de başarıyla ön plana çıkarmış. Hem ön hem de arka bölümlerinde çizilmeye dayanıklı safir kristal camlara yer veren kasa, 100M su basıncına dayanıklı yapısı ile spor kronograf bir saat için gayet yeterli bir değeri sağlamayı başarmış.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-5.jpg

Bu arada kasa konusunda şüphesiz en çok ilgi çeken detay ise, saatin istenildiğinde bir masa veya otomobil gösterge paneli üzerinde sabit şekilde konumlandırılmasına imkân veren iki farklı aparatı olmuş.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-10.jpg TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-11.jpg

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-7.jpg TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-8.jpg

Saatin kadranı beyaz lake yüzey formunda üretilmiş. Kadran dizilimi olarak 1900ler’in başlarındaki kronometrelerden ilham alan modelin indeks ve kolları ise, hızlı ve doğru okuma için gerekli olan kontrastı verebilmek adına siyah renk tasarlanmış. Saniye kolu ve alt kadranlarda yer alan kollar için ise alev ile mavileştirilmiş ton tercih edilmiş. Saat ve kronograf fonksiyonu dışında saat 9 noktasına yerleştirilmiş güç rezerv indikatörü ve saat 4.30 yönüne konumlandırılmış tarih penceresi gibi detaylara da ev sahipliği yapan kadran, saatin vintage havasını dengeli bir şekilde temsil ederken okunabilirlik konusunda da taviz vermemeyi başarabilmiş.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-4.jpg

Saatin içerisinde yer alacak mekanizma olarak markanın dâhiyane tasarımlarından hibrid özellikli “ TAG Heuer Calibre Mikrograph 1/100 second “ tercih edilmiş. Saat dünyası ile tanışması 2011 senesinde gerçekleşen mekanizma, dünyanın merkezi saniye kolu ile 1/100sn hassasiyetinde ölçüm yapabilen ilk entegre kolon çarklı mekanik kronograf kalibresi olma özelliğini de taşıyor. Toplamda 11 farklı patente sahip mekanizma 480 parçadan oluşuyor. Zaman tutma ve kronograf fonksiyonları için birbirinden ayrı eşapmana ve tulumbalara sahip iki farklı düzeneği bir çatı altında toplayan hibrid mekanizma arka kısımda yer alan cam kapaktan izlenebiliyor. Birbirinden etkilenmeden çalışan iki farklı sistem sayesinde mekanizmanın hassasiyeti olabilecek en üst seviyede tutulurken, kronograf fonksiyonun aktif halde olması sonucu hızla tükenen güç rezervi sorunu da bertaraf ediliyor.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-9.jpg

Saatin üzerinde klasik spor kronografların olduğu kadar TAG Heuer Carrera ürün grubunun da sembol detaylarından kabul edilen Racing stili perfore deri kayış yer alıyor. Gri tonlarında tasarlanmış dana derisi kayışın ucunda ise heritage tarzı Heuer kabartmalı katlanır klips bulunuyor.

TAG-Heuer-Carrera-Mikrograph-LE-6.jpg

Özellikle motor sporları temalı saatlerden hoşlanan kullanıcıları ve elbette koleksiyonerleri hedef kitle olarak alan bu özel modelin, Türkiye’deki satış noktalarına ne zaman ve kaç adet ulaşacağı belli değil. Resmi liste fiyatı henüz açıklanmayan modelin fiyat etiketinin ise 20.000,00 EUR civarı olması bekleniyor.

Benzer Haberler