alexa Test Edildi & Onaylandı | Rolex | Oysterlock | Oyster Perpetual | Deepsea
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Test Edildi & Onaylandı: Rolex

Rolex saatler nasıl test ediliyor, nasıl onaylanıyor?

tested-approved-rolex-1.jpg

Mükemmellik arayışı, mutlak sorunsuzluk, orijinal yaklaşımların keşfi ve yenilikçi çözümler... Markalar aramaktan, denemekten vazgeçmiyor ve ürettikleri her modelle tekrar tekrar kendilerini kanıtlıyor.

tested-approved-rolex-4.jpg

Lüks saatçilikte kendine sarsılmaz bir taht yaratan Rolex, bu krallığı devam ettirebilmek için akla gelebilecek en uç koşullarda; okyanusların derinliklerinde, en yüksek dağların zirvesinde, havada ve yarış pistlerinde kendini kanıtlayan markaların başında geliyor. Tüm Rolex’ler, yüksek beklentileri karşılayabilmek için ekstrem testlerden geçerek kullanıcılarıyla buluşuyor.

tested-approved-rolex-2.jpg

Oysterlock

En yüksek dağların zirvesine tırmanmasak da okyanusların en derin noktalarını keşfe çıkmasak da hepimiz günlük hayatın, koşuşturmanın içinde saatlerimizi kendimizce test ediyoruz. Saatlerin bilezikleri ve tokaları da bu testlerden nasibine düşeni alıyor.

tested-approved-rolex-3.jpg tested-approved-rolex-10.jpg

Profesyonel Rolex modellerinde kullanılan yeni nesil Oysterlock, kullanıcı testlerinden başarıyla geçebilmek için, geliştirilme sürecinde 26 farklı düşme testinden geçti desek... En sert koşullarda bile tamamen işlevsel kalabilmek için on binlerce kez açılan ve kapanan Oysterlock, içine kum eklenen klorlu ve tuzlu sulu tanklardan geçerek kullanıcıyla buluşuyor.

Dikkat: Saat Düşebilir!

Her yeni Rolex, lansmanı yapılmadan önce 20’den fazla ve birbirinden farklı şekillerde gerçekleşen düşme testinden geçiyor. En şiddetli onay testiyse, adını koçtan (bélier) alıyor. Bu özel testle, saate 5.000 G kuvvetine eşdeğer darbe uygulanıyor ki bu değerin, otomobil çarpışma testinin yüzlerce katı olduğunu yazımıza eklemeden geçmeyelim. Ama siz yine de Rolex’sinize karşı nazik olmaya özen gösterin.

tested-approved-rolex-5.jpg

Su Geçirmezlik mi Dediniz?

Tüm Oyster Perpetual modelleri su, toz ve şoklara karşı mekanizmayı optimum şekilde koruyan Oyster kasayla geliyor. Oyster saatler, butiklere gönderilmeden önce suya daldırılıyor ve garanti edilen derinlikteki basıncın yüzde 10, dalgıç saati olması durumunda yüzde 25 fazlası basınca tabi tutuluyor.

tested-approved-rolex-6.jpg

Yıllar Boyunca Sizinle

Rolex’in Plan-les-Quates tesisinde bir robot gece gündüz demeden çalışıyor. Tabana sağlam şekilde tutturulmuş bir kol, saati, düzenli aralıklarla, rastgele gibi görünen bir dizi harekete tabi tutuyor. Aslında bu robot, günlük vücut hareketleri, koşma gibi spor aktiviteleri sırasında meydana gelen kol hareketlerini taklit ederek, saatinizin yıllar boyunca sizinle olması için gerekli testleri gerçekleştiriyor. Uzun yıllar sonunda oluşacak aşınmayı bir haftada simüle ediyor ve saatinizi, size güvenle teslim ediyor.

tested-approved-rolex-7.jpg

Derin Denizler Altındaki Tank

Rolex Deepsea’nin 3.900 metrede su geçirmezliğini test etmek için marka; tek parça olarak dökülen, 1.3 ton ağırlığındaki çelik hiperbarik tank kullanıyor. Bu tank, kadranda belirtilen derinlikten yaklaşık yüzde 25 daha derindeki (4.875 metre) basıncı simüle ediyor.

tested-approved-rolex-9.jpg tested-approved-rolex-8.jpg

Bu derinlikte saate uygulanan kuvvetin yaklaşık 4.5 tona eşdeğer olduğunu da not olarak eklemeden geçmeyelim.

Benzer Haberler