alexa Triple Seconds | Prs 516 | Tissot | Yeni Model | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tissot PRS 516 Triple Seconds

2000px-Tissot_Logo.png

Baselworld 2016 bünyesinde saat severlerin beğenisine sunduğu uygun fiyatlı modellerle dikkatleri üzerine toplayan Tissot, yeni ürün grubunun ilgi çekici kadran tasarımı ile öne çıkan modeli PRS 516 Triple Seconds ile sayfalarımıza konuk oldu.

Faaliyetlerini Swatch Group çatısı altında devam ettiren Tissot’un İsviçre Saatçiliği’nde önemli bir yeri var. Kurulduğu günden bu yana sayısız başarılı modele imza atmasının yanında üretim hacmi olarak İsviçre’nin en yüksek kapasiteye sahip markası olma unvanını da taşıyan marka özellikle son dönemde çıkarttığı fiyat/performans oranı yüksek modellerle de saatseverlerin beğenisini topluyor. Yüksek üretim adetlerine rağmen kaliteli ve sağlam ürünler ile pazarda kendine güçlü bir yer edinen Tissot, sahip olduğu tecrübe ve Swatch Group’un da desteğiyle başarılı çalışmalarını sürdürüyor.

İlk tanıtımı Baselworld 2016 bünyesinde gerçekleşen Tissot PRS 516 Triple Seconds, özgün tasarımı, kaliteli yapısı, dayanıklı kalibresi ve rakipsiz fiyat/performans dengesiyle hem Tissot’un hem de Swatch Group çatısı altında faaliyetlerine devam eden giriş seviye markaların gücünü ortaya seren fevkalade bir örnek teşkil ediyor.

Triple-Seconds-Prs-516-Tissot-2.jpg

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Tissot PRS 516 Triple Seconds oldukça ilginç bir kadran tasarımı taşıyor. Yarış otomobillerinin direksiyonlarını hatırlatan T harfi formundaki üst kadranın hemen altında üç ayrı saniye göstergesi bulunuyor. Alışılmışın dışında bir görüntü sunan bu kadran dizilimi saat çalışırken de aynı derecede ilginç bir aksiyon sunuyor. Her bir saniye alt kadranı sadece 20sn ölçüm yapabiliyor. Her alt kadran 20sn’lik sürenin sonunda ölçümünü tamamlıyor ve bir sonraki alt kadranın üzerindeki saniye kolu hareket ederek kaldığı yerden ölçüme devam ediyor. Üç alt kadranın hareketi ile tamamlanan 60sn’lik tam tur sonrasında ölçüm aynı sırayla tekrar başlıyor.

Triple-Seconds-Prs-516-Tissot-1.jpg

Bu şekilde bahsedildiğinde oldukça karışık bir görüntü beklemek gayet doğal ancak, kadran hiç de sanıldığı gibi karmaşık bir görünüm sergilemiyor. Hatta başarılı bir şekilde yerleştirilen tarih penceresi ve hemen karşısında yine bir pencere formunda konumlandırılan model ismi sayesinde kadranın fevkalade simetrik durduğunu söylemek mümkün.

Mekanik ve fonksiyon anlamında Tissot PRS 516 Triple Seconds modelinden elbette bir grand complication performansı beklememek lazım ancak özellikle fiyat parametresi göze alındığında özgün tasarımı ve kaliteli yapısı ile son derece başarılı duruyor.

Triple-Seconds-Prs-516-Tissot-5.jpg

Saate, güvenirliliği kanıtlanmış ETA klasiği 2824 tabanlı, otomatik bir mekanizma hayat veriyor. Üzerinde saatin bu ilginç üçlü saniye fonksiyonunu hayata geçirebilmek için Tissot tarafından tasarlanan özel bir modül bulunduran mekanizma tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sunuyor.

Tissot PRS 516 Triple Seconds 42mm çapında ve mat yüzey finisajına sahip paslanmaz çelik bir kasada sunuluyor. 14mm’lik kalınlığıyla konfor anlamında da gayet başarılı sonuçlar vadeden kasanın üst kısmında mat siyah seramikten üretilmiş bir bezel yer alıyor. 60 dakikalık sabit bezel, ön kısımda yer alan çizilmeye dayanıklı safir camı çevreliyor. Modelin arka kapağı ise PRS 516 serisinde yer alan diğer modellerden aşina olduğumuz paslanmaz çelik ve mineral cam kombinasyonunu taşıyor. Orta kısımda yer alan üç kollu yarış otomobili direksiyonu deseni, dekorasyon olarak herhangi bir ekstrası bulunmayan mekanizmaya rağmen saatin arkasını izlemeye değer hale getiriyor.

Triple-Seconds-Prs-516-Tissot-4.jpg

Saatin üzerinde yine serinin diğer versiyonlarında gördüğümüz perfore deri kayış yer alıyor. Modelin motorsporlarına göndermeler yapan karakteriyle fevkalade uyumlu siyah deri kayışın ucunda ise yine bir Tissot klasiği olan paslanmaz çelik toka yer alıyor.

Triple-Seconds-Prs-516-Tissot-3.jpg

Önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere, 2016 yılına damgasını vuran en önemli gelişmelerden biri Swatch Group bünyesinde faaliyet gösteren markaların fiyat/performans konusunda rakipsiz ürünlere imza atmaları oldu. Özellikle Tissot ve Hamilton markalarında kendini daha da belli eden bu duruma başarılı bir örnek teşkil eden Tissot PRS 516 Triple Seconds, CHF 990,00 fiyat etiketiyle saatseverlerden oldukça ilgi göreceğe benziyor.

Benzer Haberler