alexa Tissot | Sideral Collection | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tissot Sideral Collection

Tissot, kökleri 60lar’a dayanan yenilikçi model ailesi Sideral Koleksiyonu’nu yeniden güncel ürün grubuna ekliyor.

tissot-sideral-collection-1.jpg

2020'li yılların vintage ve retro gibi eskiye öykünen kavramlar için bir zirve noktası olduğunu söylesek abartmış olmayız. İçinde tasarım geçen hayata dair hemen her unsurun içinde kendine yer bulan bu kavramlar, saat dünyası sadece birer trend değil, temel ürün gruplarına ilham veren birer olgu haline dönüşmüş durumda. 

tissot-sideral-collection-2.jpg

İsviçre saat endüstrisinin lokomotif isimlerinden Tissot da vintage ve retro temalı modellere güncel ürün grubu içerisinde yer veren isimler arasında yer alıyor. Markanı  2021 yılında tanıttığı Tissot PRX model ailesi, hala rakip tanımayan fiyat/performans oranıyla sektör standartlarını alt üst etmeye devam ediyor. Köklü markanın görkemli geçmişi, Heritage konseptinde yer alması ön görülen yeni modeller için de mükemmel bir ilham kaynağı görevini üstleniyor. Bu zengin arşivin tozlu yapraklarından günümüze ulaşan en yeni eski model ailesi, Sideral Collection sizlerle.

tissot-sideral-collection-3.jpg tissot-sideral-collection-4.jpg

Sadece saat dünyası için değil, genel anlamda tasarımın altın çağları olarak kabul edilen 60lar ve 70ler, günümüzde birçok markanın esin kaynağı olmaya devam ediyor. Bu eşsiz döneme damgasını vuran modellerden biri de Tissot Sideral. Özgün koleksiyon, markanın yenilikçi malzemeler denediği dönemlerden bir model ailesi. Saat dünyası için bir ilk kabul edilen , fiberglas malzemeden üretilen monoblok kasalarıyla 1969 yılına damgasını vuran koleksiyon, zaman içinde markanın ahşap ve granit gibi alternatif malzemeler kullandığı, deneysel ürün grupları arasında yer alıyor.  Tissot’un 2023 yenilikleri arasında yer alan yeni Sideral Koleksiyonu ise, ilginç konsepti modern zamanların gelişen teknolojileri ve markanın üstün know-how’ıyla birleştiriyor. 

tissot-sideral-collection-5.jpg 

Yeni modeller, 41mm çapında ve 46.5mm yüksekliğinde tasarlanmış, Tonneau (fıçı) tarzı kasayla geliyor. Sportif kasa, orijinal modelde kullanılan fiberglas yerine saat dünyasının gözde yeni nesil malzemeleri arasında yer alan, forged carbon (sıkıştırılmış karbon) malzemeden üretiliyor. Sadece mavi temalı modelin kasasında, karbon liflerinin arasına yayılmış mavi tanecikler göze çarpıyor. Göz alıcı kasaya, paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş bezel, kilitli kurma kolu ve vidalı arka kapak eşlik ediyor. Tek yöne dönebilen bezel, regatta-timer (yat yarışı zamanları ölçmeye yönelik) mineye yer veriyor. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasa, 300 metre su geçirmezlik değeri ile, yaz boyu kullanıcısının bileğinde kalabileceğinin müjdesini veriyor. 

tissot-sideral-collection-6.jpg

Tissot Sideral model ailesi, siyah zemin üzerine fosforlu sarı, mavi veya gri dakika skalası ve kırmızı/yeşil regatta zaman ölçer bölümlü kadranlara yer veriyor. Akrep ve yelkovan kontrast beyaz renkleri ile okunabilirlik için gereken kontrastı sağlarken, kırmızı saniye kolu tasarıma sportif bir hava katıyor. Klasik Tissot logosuna da yer veren kadranın saat 3 hizasında ise tarih penceresi bulunuyor. SLN fosfor dolgulu kadran bileşenleri sayesinde zaman, az ışıklı ortamlarda da zahmetsizce okunabiliyor. 

tissot-sideral-collection-7.jpg

Yeni modeller, markanın popüler mekanizması, Powermatic 80 ile hayat buluyor. Tam kurulumda sunduğu 80 saatlik güç rezervi ile giriş seviye otomatik mekanizmalar içerisinde lider konumunu koruyan kalibre, safir kristal cam bölmeli kapaktan da izlenebiliyor. 

tissot-sideral-collection-8.jpg

Şık modellere, tıpkı klasik Sideral modellerinde olduğu gibi, üzerinde bulunan deliklere giren pim sistemi sayesinde bileğe sabitlenen, kauçuk kayış eşlik ediyor. Şık kayışın sarı, mavi ve kırmızı renk seçenekleri bulunuyor.

tissot-sideral-collection-9.jpg

EUR 1075,00 liste fiyatıyla satışa sunulan yeni modellere dair referans bilgisi ise şu şekilde;

tissot-sideral-collection-10.jpg

T145_407_97_057_00 - siyah ve sarı kadran, sarı kauçuk kayış

tissot-sideral-collection-11.jpg

T145_407_97_057_01 - siyah ve mavi kadran, mavi kauçuk kayış

tissot-sideral-collection-12.jpg

T145_407_97_057_02 - siyah ve gri kadran, kırmızı kauçuk kayış

Benzer Haberler