alexa Tudor 50 Yıllık Kronograf Tarihi | Oysterdate | Homeplate | Monte Carlo | Prince Oysterdate | Sapphire
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor – Kronograflara Adanmış Yarım Asır – Bölüm 1

Saat dünyasının belki de en görkemli geri dönüş hikayelerinden birine konu olan başarılı marka Tudor, tüm zamanların en kullanışlı komplikasyonlarından kronograf özelliğine adanmış yarım asırlık tutku ve tecrübesiyle mercek altında.

tudor-chronographs-history-part-1-5.jpg

Tudor, 1970 yılında, ilk kronografı Oysterdate modelini tanıttı. Bu sağlam ve işlevsel saat, benzersiz bir tasarım ile yarım asırdır süregelen Tudor Kronograf tarihinin de başlangıcına vesile oldu.

tudor-chronographs-history-part-1-1.jpg

7000 Serisi – “Homeplate”

İlk Tudor kronograf Oysterdate ismiyle piyasaya sürülmüştü ve mekanik spor saatler arasında kendine sağlam bir yer edinmişti. Modele Homeplate denilmesinin sebebi, gri veya siyah kadranlar üzerine yer alan saat indekslerinin bir beyzbol sahasındaki başlangıç noktası plakasına benzemesinden kaynaklanmaktaydı. Kurmalı Caliber Valjoux 7734’ten gücünü alan model, keskin hatları ve karakteristik kasa-kadran kombinasyonuyla dikkatleri üzerine toplamıştı. Tudor’un ilk kronograf serisi 3 farklı bezel tipiyle hazırlanmıştı. Ref: 7031 siyah renkli anodize alüminyum üzerine 500 birimlik takimetrik skalaya, Ref: 7032 fırçalanmış çelik üzerine 500 birimlik takimetrik skalaya, Ref: 7033 ise siyah renkli, çift yöne dönebilen anodize alüminyum üzerine 12 birimlik skalaya sahiplerdi. Ne yazık ki Ref: 7033 hiçbir zaman prototip aşamasını geçip saat severlerle buluşamadı. Son olarak, Tudor Oysterdate’in kronografının dakika sayacı alışılagelmişin aksine 30 değil 45 dakikalık bir sayaca sahipti.

tudor-chronographs-history-part-1-2.jpg tudor-chronographs-history-part-1-3.jpg

7100 Serisi – “Monte Carlo”

1971 – 1977 yılları arasında satışa sunulan ikinci nesil Tudor kronograflar, rulet çarkına benzer kadranları sebebiyle Monte Carlo ismini aldı. Seride bir önceki model ile aynı kasa kullanılmıştı ancak mekanizmada değişikliğe gidilmişti. Valjoux 7734’ün yerini alan Valjoux 234, daha sofistike kronograf başlatma sistemiyle, sahibine rafine bir kronograf hissiyatı sunuyordu. Bu seri, Tudor’un imza tasarımlarından biri haline gelen mavi ve mavi-gri tonları ile satışa sunuldu. Üç farklı referans ile tanıtılan modeller yine bezel farklarıyla birbirlerinden ayrılmaktalardı. Bezeller, Ref: 7149’da mavi renkli 500 birimlik takimetrik skalaya, Ref: 7159’da fırçalanmış çelikten üretilmiş 500 birimlik takimetrik skalaya ve Ref: 7033’da ise, çift yöne dönebilen 12 birimlik skalaya sahiplerdi.

tudor-chronographs-history-part-1-4.jpg tudor-chronographs-history-part-1-6.jpg

9400 & 79100 Serileri – Otomatik, “Büyük Blok” Kronograf

1976 yılında TUDOR, marka için küçük bir devrimi temsil eden yeni ürün ailesini, 9400 serisini, piyasaya çıkardı. Yeni Prince Oysterdate modelleri, otomatik kurmalı mekanizmalarla donatılmış ilk Tudor kronograflar olarak tarihe geçtiler. Kasa, önceki serilerin genel hatlarını korurken, otomatik mekanizmanın artan kalınlığını kapsayacak şekilde yeniden ölçülendirildi. Bu durum ona “Büyük Blok” denmesine sebep olmuştu. 1989 yılına gelindiğinde ise aynı model küçük değişikliklerle ve bu sefer 79100 serisi olarak yeniden piyasaya çıkmıştı. Önceki nesiller gibi, 9400 ve 79400 serileri de, her biri bezel tipiyle ayırt edilen, üç referanstan oluşuyordu. Aynı şekilde birkaç kadran varyasyonu da mevcuttu. Bunlar, bir önceki iki serinin kadranlarının ruhundan özgürce esinlenen, diğeri ise siyah-beyaz veya gümüş-beyaz kombinasyonlarıyla kadran ve kronograf sayaçları arasındaki güçlü kontrastı vurgulayan iki estetik trendi içeriyordu.

tudor-chronographs-history-part-1-7.jpg tudor-chronographs-history-part-1-12.jpg

Yeni kronograflar, günümüz saat dünyasının en başarılı otomatik kronograflarından biri olarak anılan Valjoux 7750 mekanizmalara kavuşmuştu. Mekanizma mimarisinden ötürü kronograf alt kadranlarının yerleşimi değişmiş, kronografa ait saat sayacı kadrana eklenmişti.

tudor-chronographs-history-part-1-9.jpg tudor-chronographs-history-part-1-10.jpg

79200 Serisi – “Safir” Kronograf

Prince Oysterdate modeli, 1995 yılında Ref: 79200 serisinin piyasaya sürülmesiyle, önemli görsel güncellemelere tabi tutuldu. Öncelikle, önceki üç kronograf nesli boyunca heybetli ve keskin duruşunu koruyan kasa, daha rafine ve yuvarlak hatlara kavuştu. Seriye eklenen safir kristal cam ile “Safir” kronograf takma adına kavuşan modelde, Caliber Valjoux 7750 kullanımına devam edildi.

tudor-chronographs-history-part-1-8-.jpg tudor-chronographs-history-part-1-11.jpg
Benzer Haberler