alexa Tudor 50 Yıllık Kronograf Tarihi | Homeplate | Fastrider | Black Bay Kronograf | Bölüm 2
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor – Kronograflara Adanmış Yarım Asır – Bölüm 2

Saat dünyasının belki de en görkemli geri dönüş hikayelerinden birine konu olan başarılı marka Tudor, tüm zamanların en kullanışlı komplikasyonlarından kronograf özelliğine adanmış yarım asırlık tutku ve tecrübesiyle mercek altında.

tudor-chronographs-history-part-2-7.jpg

2010 – Homeplate’nin Geri Dönüşü

Tudor, 2010 yılında, ilk Tudor kronografın üretiminden 40 yıl sonra, bu efsanenin başlamasını sağlayan “Homeplate” modelini güncelleyerek yeniden piyasaya sürme kararı aldı. Yeni model, hiçbir zaman satışa sunulmayan Ref. 7033’ten esinlenilerek tasarlanan bezel, siyah ve gri ana temalı kadranlar, modern bir kasa, kurma kolu ve kronograf butonları gibi detaylara sahipti. Tudor, Heritage Chrono modeliyle orijinal “Homeplate” ruhunu göz alıcı detaylarla birleştirerek geri getirmeyi başarmıştı. Saat markörlerinde yer alan beşgen form, aynı şekilde korunmuştu. Tudor bu modelini, hem paslanmaz çelik bilezik hem de kadran rengiyle müthiş bir uyum içerisinde tonlara sahip kumaştan üretilen NATO tarzı kayışla saat severlerin karşısına çıkardı.

tudor-chronographs-history-part-2-1.jpg tudor-chronographs-history-part-2-2.jpg

2013 yılında, aynı modelin mavi kadranlı yeni bir versiyonu olan Heritage Chrono Blue piyasaya sürüldü. Yeni model, 1971 yılında piyasaya sürülen ikinci nesil Tudor kronograflardan Monte Carlo’nun kusursuz bir yeniden üretimi olarak karşımızdaydı.

tudor-chronographs-history-part-2-3.jpg

Saatlerde, kronograf modülü eklenmiş otomatik Caliber T401 mekanizmaya yer verildi. 45 dakikalık kronograf dakika sayacı ve saat 6 pozisyonunda tarih penceresi gibi detaylar, aynı şekilde korundu.

2013 – Fastrider & Seramikte Ustalık

Takvimler 2013 yılını gösterdiğinde Tudor gelenekselin dışına çıkma kararı aldı ve sportif tasarımlı mat siyah renkli kronografı Fastrider Black Shield’i tanıttı. Monoblok seramik kasası ile yüksek performans vaat eden model, bulunduğu segmentin en iddialı saatlerinden biri haline geldi. Kırmızı, bronz ve beyaz saat indeksleri ile siyah bir konfigürasyonda sunulan Fastrider Black Shield, otomatik kronograflı Caliber T901 ile donatılmıştı. Yeni model, beyaz dikişli mat siyah deri veya siyah renkli kauçuk kayış seçeneklerine sahipti.

tudor-chronographs-history-part-2-4.jpg

2017 – Black Bay Kronograf

İlk kronografı Oysterdate'in 1970 yılında satışa sunulmasından bu yana Tudor, motor sporlarından ilham alan saatler üretmeye devam etti. Aynı şekilde, 1954 yılından beri ürettiği modelleriyle, yine profesyonel dalgıç saatleri ürün grubunun da önemli isimleri arasına girmeyi başardı. 2017'de Black Bay Chrono, Black Bay ailesinin dalış mirasını, yarış pistleriyle buluşturma konusunda önemli bir adım oldu. Sonuç, üstün performansa ve benzersiz bir tasarıma sahip bir kronograf olan Black Bay Chrono modeli oldu. Model, piyasaya sürüldüğü yıl, Grand Prix d’Horlogerie de Genève'de 8.000 CHF fiyat altındaki en iyi saat ödülünü kazandı.

tudor-chronographs-history-part-2-5.jpg

Yeni modelin içerisinde, COSC sertifikalı ve otomatik kronograf özellikli, in-house Caliber MT5813 görev yapıyordu. Yine İsviçreli ünlü marka Breitling ile birlikte geliştirilen ve markanın Caliber B01 mekanizması temel alınarak tasarlanan kalibre, kolon çark koordinatörlü kronograf başlatma sistemiyle modern saatçiliğin tüm avantajlarından faydalanıyordu. Bu sayede iki köklü markanın tecrübesi tek kalibrede bir araya geldi ve yüksek hassasiyet, dayanıklılık, kalite standartları zirveye ulaştı.

tudor-chronographs-history-part-2-6.jpg
Benzer Haberler