alexa 79360DK | Chrono Dark | Black Bay | Tudor | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor Black Bay Chrono Dark Limited Edition (Ref. 79360DK)

Tudor’un spor kronografı Black Bay Chrono, All Blacks’ten aldığı ilhamla 2019 Rugby World Cup’ta!

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-1.jpg

Tudor yeni modellerini genellikle Baselworld’de saatseverlerle buluşturuyor. Limitli edisyonlar üretmesiyse yine marka için pek alışkın olduğumuz bir durum değil. Bu özel edisyonsa ‘özel’ oluşunun hakkını veriyor. Tudor 2017 yılında Yeni Zelanda’nın ulusal rugby takımı All Blacks ile sponsorluk anlaşması imzalamıştı. 2019 Rugby World Cup’a (RWC) birkaç gün kala marka, All Blacks takımıyla uyumlu yeni limitli edisyon modeli Tudor Black Bay Chrono Dark’ı tanıttı.

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-6.jpg

Yeni Black Bay Chrono Dark, siyah kadranı, kasası, bileziği ve tokasıyla adeta ne için üretildiğini gözler önüne seriyor. Peki, bu tamamen siyah PVD kaplamalı versiyonun, standart çelik versiyondan ne gibi farkları var? Aslında, NASA’nın birtakım uzay programlarında kullanmak için geliştirdiği ince film teknolojisi olan PVD dışında pek de bir farkının olduğu söylenemez. Ancak yine de dış görünüşün değişmesi bir saati büyük ölçüde değiştirebilir.

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-3.jpg

Saatin kadran tasarımının neredeyse aynı bırakıldığını söyleyebiliriz. Bombeli, pürüzlü, matlaştırılmış arka plan, küçük saniyeyi ve 45 dakikayı gösteren iki alt kadrana, saat ve dakika gösterimi için merkezi kollara, kronograf saniyesine, 6 konumunda beyaz diskli tarih göstergesine ev sahipliği yapıyor. Tarih göstergesinin beyaz diski, yuvarlak saat markörleriyle eko yaratmayı ve siyah kadranda denge sağlamayı kolaylaştırıyor. Kadrana baktığınızda belki saatin tamamıyla uyumlu olmayacak tek bir özellik göze çarpabilir, o da kar tanesi şeklindeki kollar. Hatırlatalım ki bu özellik, koleksiyonun tasarım kodunda var.

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-4.jpg

Saatin bezeli takimetrik skalayla geliyor. Ancak çelik modelin aksine bezelde, siyah anotlanmış alüminyum disk bulunuyor ve sert çelikten değil. Nedeniyse çizilmeye karşı dayanıklılık. Black Bay Chrono Dark’ın butonları da ayar kolu gibi PVD kaplama. Kilitli kronograf buton sistemi saatin 200 metreye kadar su basıncına dayanıklılık sağlamasına yardımcı oluyor, fakat tabii kullanımının pek pratik olduğu söylenemez.

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-7.jpg

Tudor Black Bay Chrono Dark’a Breitling B01’in temel alındığı Calibre MT5813 hayat veriyor ve tam kurulumda 70 saatlik güç rezervi sağlıyor.

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-5.jpg

Kasası ve arka kapağı da PVD kaplamalı olan saatin çapı 41mm. Kasanın matlaştırılmış yüzeylerine, kenarlı şevli boynuzlar eşlik ediyor.

79360dk-tudor-black-bay-chrono-dark-limited-edition-2.jpg

5.460 EUR etiketle saatseverlerle buluşan model, tamamı siyah metalik bilezik ve katlanır tokayla tamamlanıyor.

Saatin bir diğer özelliği limit sayısının All Blacks takımının kuruluşundan bugüne beraber çalıştığı oyucun sayısıyla aynı olması: Yani şu an için 1,181 adet Black Bay Chrono Dark bulunuyor. Takıma yeni oyuncuların katılmasıyla birlikte bu rakam artabilir.

Benzer Haberler