alexa Tudor | Heritage | Black Bay | Steel | 79730 | Date | Baselworld 2017 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor Heritage Black Bay Steel 79730 Date

tudor-logo.jpg

Heritage Black Bay ile başlayan ve in-house mekanizmaların eklenmesiyle saat dünyasının en başarılı “geri dönüş” hikâyelerinden birini hayata taşıyan Tudor, yeni modeli Tudor Heritage Black Bay Steel 79730 Date ile Baselworld 2017’in en çok konuşulan markaları arasında yerini aldı.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-79730-Date-1-kopya.jpg

Markanın ilk Heritage Black Bay modelinden bu yana tasarladığı tüm versiyonların ortak noktası sahip oldukları vintage detaylar oldu. Kimi zaman Tudor’un imza detaylarından Snow Flake akrep ve yelkovan ile kimi zaman ise alüminyum bezel veya koyu tonlarda tercih edilmiş Super Luminova fosfor materyali ile vurgulanan bu özellik, saatseverler tarafından kısa zamanda benimsendi ve markayı belki de tarihinin en başarılı satış grafiğine ulaştırdı. Aileye yeni katılan versiyon ise, model ailesinin genel havasından fazla uzaklaşmadan oldukça modern ve dinamik bir görüntü sunuyor.

Yeni modelin en ayırt edici özelliği, dairesel fırçalanmış yüzeyiyle dikkat çeken paslanmaz bezeli. Saat 12 noktasında yer alan üçgenin kırmızı renkte tasarlandığı bezel, sportif bir görüntü sunuyor.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-79730-Date-3.jpg

Paslanmaz çelikten yapılmış kasa ile sunulan yeni modelin diğer önemli özelliği ise, kadranın saat 3 noktasına konumlandırılan tarih penceresi. Açıkçası önceki Heritage Black Bay versiyonlarını beğenmeme sebep olan en önemli unsurlardan bir tanesi olan “tarih penceresiz kadran” konseptinin bu yeni modelde tercih edilmemiş olmasına sevindiğimi söyleyemeyeceğim. Okunabilirlik konusundaki katkılarını tenzih edersek eğer, bembeyaz zemin üzerine siyah font ile işlenmiş tarih diskinin, kadranın bütünlüğünü bozduğu bir gerçek. Dünya üzerindeki saat kullanıcılarının ne kadarı kollarına taktıkları saatlerde tarih fonksiyonuna ihtiyaç duyuyor veya an azından bu özelliğin mutlaka olmasını talep ediyor bilemiyorum. Ancak Rolex’in Sea Dweller gibi efsanevi bir modelinin 50. Yıl versiyonunda, model tarihinde ilk defa tarih penceresi üzerine büyüteç eklemiş olması talep kısmı hakkında fikir veriyor olmalı.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-79730-Date-2.png

Yeni modelin kadranı da, tasarımın genelinde olduğu gibi, geçmiş Black Bay modellerinden izler taşıyor. BB Blue ve BB Dark versiyonlarından detayların bir arada kullanıldığı kadranda,  gümüş rengi kollar ve indeksler tercih edilmiş. Super Luminova dolgusunun beyaz tonda tatbik edildiği kadranın, yeni modelde vurgulanmaya çalışılan modern hava ile örtüştüğünü söylemek mümkün. Mat siyah yüzey üzerine kırmızı fontlarla işlenen derinlik değeri yazısı ve Snow Flake tarzı kol tasarımı ise modelin Heritage yönüne göndermeler yapıyor. Sonuç olarak yeni kadranın, mat paslanmaz çelik güncellemesi ile gelen sportif temaya başarıyla uyum sağladığı aşikâr.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-79730-Date-4.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. MT5612 yer alıyor. COSC sertifikası, tam kurulumda 70 saate ulaşan güç rezervi ve silikon balans gibi önemli teknik özellikler taşıyan mekanizma, önceki modellerde yer alan Ref. MT5602’nin tarih fonksiyonu ile modifiye edilmiş hali.

Tudor Heritage Black Bay Steel 79730 Date, paslanmaz çelik bilezik ve deri kayış opsiyonları ile satışa sunuluyor. Geçmiş modellerde olduğu gibi kutu içerisinde bir de NATO tarzı (yeşil renkte) kayışla gelen modelin paslanmaz çelik bileziğinde Rivet (perçin) tarzı bağlantıların yer aldığı retro versiyonun yer aldığını hatırlatmakta fayda var. 

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-79730-Date-6.jpg

Benzer Haberler