alexa 79733N | Tudor | Heritage | Black Bay | Steel and Gold | Two Tone | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TUDOR Heritage Black Bay Steel and Gold

tudor-logo.jpg

Heritage Black Bay konseptiyle büyük bir başarı yakalayan Tudor, Baselworld 2017 kapsamında saatseverlerin beğenisine sunduğu yeni koleksiyonda bir de Two Tone tarzında hazırlanmış versiyona yer verdi.

Heritage Black Bay konseptinin marka için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum zira bu konsept Tudor’un yeniden doğuşunun sembolü oldu diyebilirim. Bu sene de Heritage Black Bay koleksiyonu üzerinden gitmeye devam etmeyi tercih eden marka, Baselworld 2017 kapsamında tanıttığı paslanmaz çelik bezel ve tarih fonksiyonu güncellemesiyle gelen üç kollu ve bi-compax kronograf modelleri ile büyük ilgi topladı. Yeni tanıtılan koleksiyonun diğer yıldızı da paslanmaz çelik ve sarı altını bir araya getiren Heritage Black Bay Steel and Gold modeli oldu.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-Gold-4.jpg

HBB model ailesinin genel özelliklerini taşıyan yeni versiyon 41mm çapında tasarlanmış paslanmaz çelik kasa ile geliyor. Ön yüzünde bombeli safir kristal camın bulunduğu kasanın arka yüzünde ise masif paslanmaz çelik bir kapak yer alıyor. Yeni modelin en önemli özelliği ise kasa ve bilezikte yer alan altın bölümler olarak karşımıza çıkıyor. Vintage saat meraklılarının aşina olduğu Gold Capped yani geçme altın olarak hazırlanan altın kısımlarla oldukça etkileyici bir görüntü sunan model, görece uygun fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Geçme altın metoduyla ilgili aslında hem uygulama tekniği hem de kullanılan altın miktarı ile ilgili çeşitli detaylar var ancak kısaca özetlemek gerekirse ayar tepesi ve bileziğin orta kısımlarında PVD veya DLC gibi tekniklere nazaran çok daha kalın bir değer sunan altın kaplama kullanılmış. Bileziğin atkı parçaları ve tek yöne dönebilen dalgıç bezeli gibi yıpranmaya açık parçalar ise masif 18K altından üretilmiş.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-Gold-1.jpg Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-Gold-2.jpg

Yeni modelin kadranı, Baselworld 2017 kapsamında tanıtılan yeni koleksiyonun sembol detaylarından tarih penceresi güncellemesine yer veriyor. Tarih fonksiyonun kadran bütünlüğünü ciddi şekilde bozduğunu düşündüğümü hemen hemen  her yazımda belirtiyorum. Maalesef Tudor HBB Steel and Gold modeli için de fikrim aynı. Bu detay dışında siyah zemin üzerine altın tonunda detaylarla hazırlanmış kadran gayet başarılı duruyor.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-Gold-kapak-2.jpg

Modelin bileziği de 1950li yılların ünlü Rivet (perçin) tipi bileziklerine benzer şekilde tasarlanmış. Bu bilezik tarzını oldukça başarılı buluyorum zira modelin Retro görüntüsü ile fevkalade uyumlu duruyor. Ancak aynı uyumdan katlanır klips için bahsetmem pek mümkün değil çünkü klips gayet modern bir tasarıma sahip. Bileziğin ilginç bulduğum  diğer bir detayı ise orta kısımda yer alan parçaların parlak değil mat yüzey formuna sahip olması. 18K sarı altın/paslanmaz çelik Rolex Submariner’ların sadık hayranlarından olduğum için açıkçası bu detayı biraz zorlama bulmuştum. Ancak modeli elime aldığımda bu düşüncemin tamamen değiştiğini söyleyebilirim. Mat altın orta baklalar saatin tool watch karakterinden ödün vermeyen, hoş bir detay olmuş.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-Gold-8.png

Tudor HBB Steel and Gold modelinin içerisinde markanın kendi üretimi ve tasarımı olan Caliber Ref. MT5612 görev yapıyor. Silikon balans yayına sahip otomatik mekanizma COSC sertifikasıyla beraber geliyor. 

Modelin son ama bence en önemli detaylarından biri de fiyatı. Mayıs ayında vitrinleri süslemesi ön görülen modelin metal bilezikli versiyonu CHF 4.700,00 ile satıla sunulurken deri kayış ile gelen versiyon için liste fiyatı CHF 3.600,00 olarak belirtiliyor. Versiyon fark etmeksizin kutu seti içerisinde bir de NATO kayış olduğunu hatırlatalım.

Tudor-Heritage-Black-Bay-Steel-Gold-3.jpg

Benzer Haberler