alexa Uluslararası Saat Fuarları | Baselworld | Sihh | Watches & Wonders | HKTDC | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Uluslararası Saat Fuarları

horobox_amblem.png

Saat dünyasına ait bütün gelişmeler ve yenilikler bu fuarlarda. Aynı zamanda meraklılar ve sektörden gelişmeleri takip etmek isteyen profesyoneller için yılın en heyecanlı zamanlarını işaret ediyor.

Baselworld

Uluslararas-saat-fuarlar-baselworld-1.jpg

Saat fuarı denilince şüphesiz akla ilk gelen isimlerden biri Baselworld. Her yılın mart ayında, İsviçre’nin Basel şehrinde yapılan, uluslararası niteliği de taşıyan Baselworld, saatin yanı sıra takı sektörü için de hayati önem taşıyor. 

Her yıl 100.000’i aşkın ziyaretçiyi ağırlayan fuarda markaların o sene içerisinde satışa sunacakları yeni model ve mekanizmaların tanıtımları gerçekleşiyor. Fuar içinde ve etrafında düzenlenen ilave etkinliklerle ziyaretçilere mümkün olan en hoşça zamanı geçirtmeyi planlayan organizasyon ekipleri her sene başarılarını artırarak yollarına devam ediyorlar.

uluslararas-saat-fuarlar-baselworld-2.jpg

Baselworld’un kökeni 1917 yılında yapılmaya başlanan İsviçre Sanayi Fuarı’na - Schweizer Mustermesse Basel (MuBa) dek uzanıyor. İlk olarak fuar içinde saatçilere ayrılan bir bölümle başlayan macera, 8 yıl sonra saat üreticilerinin özel olarak davet edilmeye başlanmasıyla büyümeye devam ediyor. 1983 yılına gelindiğinde fuarın ismi Basel olarak değiştiriliyor. Yıllar içinde ziyaretçi sayısı katlanarak artıyor, fuar çok daha geniş bir alana yayılmaya başlıyor. Son olarak 2003 yılında fuar günümüzdeki ismine kavuşuyor; Baselworld, The Watch and Jewellery Show.

Fuarın uluslararası önemini etkileyen başlıca unsurlardan biri katılan markalar. Oldukça uzun bir listeye sahip fuarın en önemli konuklarından birkaçı; Bell & Ross, Blancpain, Breitling, Breguet, Bulgari, Casio, Chopard, Citizen, Corum, Girard-Perregaux, Glashütte Original, Hublot, Longines, Omega, Oris, Patek Philippe, Romain Jerome, Rolex, Seiko, Tag Heuer, Ulysse Nardin, Zenith.

Fuar ile ilgili detaylı bilgi almak için http://www.baselworld.com/ adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Fuara katılan bütün markalarla ilgili detaylı bilgi için linke tıklayınız. 

SIHH

uluslararas-saat-fuarlar-sihh-1.jpg

Bir diğer önemli fuar ise her yılın ocak ayında Cenevre’de yapılan SIHH – Salon International De La Haute Horlogerie. Bu sene 25.si düzenlenen SIHH, Baselworld’den farklı olarak sadece sektörden profesyonellerin ziyaretine açık bir etkinlik. Toplamda 16 markanın yer aldığı fuar yaklaşık 15.000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Fuarda katılımcıların yeni modellerinin yanı sıra koleksiyonlarındaki diğer saatleri canlı görmek ve incelemek de mümkün.

Aslen SIHH’de yer alanların markaların büyük bir kısmı yıllar önce Baselworld’de yer almaktaydı. Seneler içinde markaların yönetim kurullarının ve bağlı oldukları holdinglerin değişmesiyle kopmalar yasandı. Zamanla güçlenen Richemont grubu bünyesi bulundurduğu markaları diğerlerinden ayırma kararı aldı. Aynı zamanda Audemars Piguet ve ortaklaşa çalışmalarda bulunduğu birkaç firma daha birleşince ortaya saat sektörünün nabzını tutan bu özel etkinlik çıkmış oldu.

uluslararas-saat-fuarlar-sihh-2.jpg

Fuara katılan saat markaları; A. Lange & Söhne, Audemars Piguet, Baume Mercier, Cartier, Greubel Forsey, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Mont Blanc, Panerai, Parmigiani Fleurier, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Van Cleef & Arpels ve Vacheron Constantin.

2015’ten itibaren geçerli olmak üzere, fuar bünyesinde açılacak Carré des Horlogers kısmında ise HYT, H. Moser & Cie, Hautlence, Christophe Claret, Kari Voutilainen, Laurent Ferrier, MB&F, Urwerk and De Bethune markaları yer alacak.

Fuar ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.sihh.org/ adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Üstelik bu sene HOROBOX ekibi Sihh fuarında basın olarak bilgileri ilk ağızdan sizlere ulaştıracak.

Watches & Wonders

uluslararas-saat-fuarlar-watches-wonders.jpg

Asya pazarının önlenemez ve kontrol edilemez yükselişi üreticileri yeni planlar üretmeye ve uygulamaya zorladı. Watches & Wonders fuarı da bu uygulamaların en iyi örneklerinden biri. Fuar için SIHH’nin Asya versiyonu diyebiliriz. Katılımcılar tamamen aynı, ekim ayında Hong Kong ‘da gerçekleşiyor.

Bazı üreticiler SIHH’deki yeniliklerden farklılaşmak adına bu fuara özel tanıtımlar düzenleyebiliyorlar.

Fuar ile ilgili detaylı bilgi almak için https://www.watchesandwonders.com/ adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Hong Kong Watch & Clock Fair – HKTDC

uluslararas-saat-fuarlar-HKTDC.jpg

Asya için en büyük ve önemli saat organizasyonu olarak lanse edilen Hong Kong Saat Fuarı 20.000’e yakın ziyaretçi ve 760 adet firmayı konuk ediyor. Büyük gruplara bağlı ünlü İsviçreli saat firmalarının 12 adedinin yer aldığı World Brand Piazza bölümünün yanı sıra Uzakdoğu menşeili yerel ve uluslararası hizmet veren yüzlerce firma bulunuyor.

Lüks, orta ve alt seviye saat ve saate dair her türlü ekipman, aksesuar, mekanizma, yedek parçayı bulabileceğiniz fuardaki organizasyon ve etkinlikler de ayrı bir dikkat çekici unsur. Eylül ayında Hong Kong Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenen bu toplantı dünya saat pazarı için ticari açıdan oldukça önemli.  

Fuar ile ilgili detaylı bilgi almak için http://www.hktdc.com/fair/hkwatchfair-en/HKTDC-Hong-Kong-Watch-and-Clock-Fair.html adresini ziyaret etmenizi öneririz.

Benzer Haberler