alexa Ulysse Nardin | Classic | Sonata
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Classic Sonata

ulysse-nardin-logo-2.jpg

Marine Chronometer konseptinde tasarladığı modeller ile saat dünyasının ikonik markaları arasına girmeyi başaran Ulysse Nardin, alarm fonksiyonlu modeli Classic Sonata’nın yeni modelini tanıttı. 

Aslında uzun diyebileceğimiz bir süredir markanın kataloglarından eksik olmayan Classic Sonata koleksiyonu, iddialı tasarımı, katedral gongu şeklinde çalan mekanik alarm fonksiyonu ve biraz da yüksek fiyatının etkisiyle, Ulysse Nardin ürün grupları arasında biraz geri planda kalmıştı. Bu durumu değiştirmek isteyen marka, Classic Sonata DNA’sından uzaklaşmadan daha rafine bir duruş sunan yeni bir model tasarladı. Geçtiğimiz günlerde saatseverlerin beğenisine sunulan yeni modelin önemli özelliklerinden biri de paslanmaz çelik bir versiyonunun da koleksiyona eklenmiş olması.

Ulysse-Nardin-Classic-Sonata-672-05_92-1.jpg

Classic Sonata konseptinin şüphesiz en önemli özelliği mekanik alarm fonksiyonu. Saat dünyasında nadir kabul edilebilecek bu özelliğin insanın aklına ilk Vulcaine markasını getiriyor. Bunun yanında Jaeger-LeCoultre’un da alarmlı modelleri mevcut. Ancak Classic Sonata’nın ayrıldığı nokta alarm fonksiyonun teknik özelikleri ile ilgili.  Standart kabul edebileceğimiz alarmlı mekanik saat konseptinde alarm sinyali, zemberek tahrikli düzeneğin sesi yayabilen veya çoğaltabilen zil, gonk hatta saatin kasası gibi parçalara bir tokmak vasıtasıyla vurması şeklinde sağlanıyor. Classic Sonata modelinde ise bu durum biraz daha komplike bir hal almış zira saatin içerisinde ses üreten parça olarak Minute Repeater özellikli modellerden aşina olduğumuz Katedral Gongu tercih edilmiş. Bu sayede alarm sinyalinin güçlü ve net bir şekilde duyulması sağlanmış. Ayrıca alarm sinyalinin ritmini kontrol eden osilatör sayesinde ortaya melodik bir alarm sinyali çıkmış.

Ulysse-Nardin-Classic-Sonata-673-05_90-4.jpg

Classic Sonata modelinin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber UN-67 görev yapıyor. Yukarıda bahsettiğimiz alarm fonksiyonun yanında markanın kendi üretimi olan silikon zemberek ile çalışan otomatik mekanizma, ikinci bir zaman dilimi gösterme özelliği de sunuyor. Büyük tarih fonksiyonu da bulunan Caliber Un-67, 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor.

Ulysse-Nardin-Classic-Sonata-673-05_90-2.jpg

Modelin kadranı için sade demek zor, ancak önceki versiyonlara göre daha steril bir duruşu olduğu gerçek zira yeni modelin kadranındaki yazı kullanımı minimuma indirilmiş. Daha derli toplu bir kol tasarımına geçen modelin kollarındaki fosfor dolgusu da iptal edilmiş, üçgen formundaki bölgelerden vazgeçilmiş ve minimum oranda desen sunan bir kadran zemini tercih edilmiş.

Ulysse-Nardin-Classic-Sonata-672-05_92-3.jpg

Yeni Classic Sonata, iki farklı versiyon olarak satışa sunuluyor. 44mm çapında ve modelin özellikleri itibarıyla bol ayar tepeli ve butonlu tasarlanmış kasayı 18K pembe altın veya paslanmaz çelik olarak tercih etmek mümkün. Paslanmaz çelik modele gümüş tonlarında hazırlanmış ve üzerinde mavileştirilmiş kolların yer aldığı kadran eşlik ederken, 18K pembe altın modelde ise siyah üzerine pembe altın aksesuarlara sahip bir kadran kullanılmış. Her iki model için de siyah timsah derisi kayış ve kasa materyali ile uyumlu katlanır klips tercih edilmiş.

Modellerin satış fiyatları ise paslanmaz çelik versiyon (Ref. 673-05/90) için EUR 24.800,00, 18K pembe altın versiyon (Ref. 672-05/929) için ise EUR 42.800,00 olarak belirlenmiş.

Benzer Haberler