alexa Freak Vision | Ulysse Nardin | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Freak Vision

ulysse-nardin-logo-2.jpg

Maxi Marine konseptiyle kendine has bir hayran kitlesi oluşturan köklü marka Ulysse Nardin, geleneksel saatçiliğin sınırlarını zorlayan özellikleri ile dikkat çeken Freak serisine eklediği yeni model ile SIHH 2018 fuarında boy gösterdi. Serinin şimdiye kadar üretilmiş ilk otomatik mekanizmalı versiyonu olma özelliğini de taşıyan yeni model, hem tasarımsal hem de teknik anlamda sunduğu yeniliklerle saat meraklılarından büyük ilgi gördü.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-10-O.jpg

SIHH 2017 bünyesinde saatseverlerle buluşan Ulysse Nardin InnoVision 2 Concept Watch modelinden aşina olduğumuz yeniliklerin yanı sıra pek çok ezber bozan özelliğe de yer veren yeni model, teknolojik anlamda markanın ulaştığı noktayı özetliyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-2-O.jpg

Modele ilk baktığımızda gözümüze çarpan yenilikler arasında, süper-hafif silisyum ve nikelden üretilmiş balans çarkı, mikro sabitleyiciler ve her zamankinden daha da ince tasarlanmış yeni bir kasa başı çekiyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-3-O.jpg

Zamanı gösterme şekli konusunda klasik Freak formasyonunda devam eden yeni model, kendi etrafında dönen “flying carrousel” özellikli ve dikey yerleştirilmiş otomatik Calibre UN-250 mekanizma ile hayat buluyor. Görsel anlamda geçmiş Freak modelleri ile benzer özellikler sunan yeni model, teknik kısımda oldukça farklı gelişmeler sunmayı da ihmal etmiyor. Mekanizmanın üç boyutlu hazırlanmış üst köprüsü, tekne gövdesinden esinlenerek tasarlananmış çizgiler taşıyor. Kubbe formunda hazırlanmış yeni safir kristal cam, daha ince bir bezel ve orta gövdenin kullanılmasına imkân verirken modele kompakt boyutlar kazandırıyor. Tamamen yenilenen kasa tasarımı ise modele daha şeffaf bir görüntü katıyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-5-O.jpg

Silisyumu horoloji dünyasıyla tanıştırıp yeni bir dönemin başlangıcına da vesile olan Ulysse Nardin, balans çarkı konusundaki know-how gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor. 2001 senesinde tanıtılan ilk Freak modeliyle modern saatçiliğin vazgeçilmezleri arasına giren silisyum, yeni modelde Nikel elementiyle buluşup yepyeni ve müthiş hafif bir balans çarkının tasarlanmasına imkân sağlıyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-4-O.jpg

Modelin bünyesinde göze çarpan yenilikler bunlarla sınırlı değil elbette. Markanın Grinder Automatic Winding System adını verdiği kurma sistemi, bilinen tüm güç aktarım prensiplerinin önüne geçerek, bileğin en ufak hareketini bile enerjiye çeviriyor. Standart bir düzeneğin iki katı tork sağlayan ve dört nokta bağlantı sistemiyle çalışan rotor daha verimli kurulum imkânı sunarken, esnek yapıda tasarlanmış pivotlar mekanizmanın içindeki sürtünmeyi neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. A’dan Z’ye Ulysse Nardin bünyesinde tasarlanan ve üretilen mekanizma, tam kurulumda 50 saat güç rezervi sunuyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-6-O.jpg

Markanın patentli eşapman sistemi Ulysse Nardin Anchor Escapement düzeneğine de yer veren yeni model, silisyum eşapman sayesinde sistemin sürtünmesiz ortamda çalışmasına olanak veriyor. Balans çarkındaki titreşimlerin dış etkenlerden izole bir şekilde ve sürekli sabit kalmasını sağlayan bu sistem, zemberekten gelecek farklı tork değerleri taşıyan enerjinin mekanizmanın hassasiyeti üzerindeki olumsuz etkilerini de bertaraf ediyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-1-O.jpg

Yeni model, kenar kısımlarında kauçuk detaylara yer veren platin bir kasa içerisinde geliyor. Her iki yüzünde de çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı 45m çapındaki kasa, 30 metre su geçirmezlik değeri sunuyor. Titanyum ve kauçuk malzemelerinden üretilmiş üç köprülü bezel saati ayarlamak için, arka kapakta yer alan bezel mekanizmayı elle kurmak için kullanılıyor.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-8-O.jpg

Modelin kadranı da safir kristal malzemeden tasarlanmış. Saat ve dakika indeksleri, safir kristal cam kadranın üzerine işlenmiş.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-9-O.jpg

Ulysse Nardin Freak Vision kauçuk astarlı timsah derisi kayış ve Ulysse Nardin imzalı titanyum katlanır klips ile satışa sunuluyor. Model için belirtilen liste fiyatı ise 95.000,00 CHF.

Ulysse-Nardin-Freakvision-Ambiance-Lr-Sihh2018-7-O.jpg

Benzer Haberler