alexa 1182-160C-3C/490 | Ulysse Nardin | Lady Marine | Chronometer | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Lady Marine Chronometer Ref. 1182-160C-3C/490

ulysse-nardin-logo-2.jpg

Temelleri 19. YY’ da uzun yol gemileri için tasarlanan Marine Chronometer enstrümanlarına dayanan özgün konsepti ile yıllardır kendine özel bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran İsviçreli köklü marka Ulysse Nardin, Lady Marine Chronometer koleksiyonunda yer alan Ref. 1182-160C-3C/490modeliyle sayfalarımıza konuk oldu.

ulysse-nardin-lady-marine-chronometer-5.jpg

Saat dünyası hala erkeklerin tekelinde olsa da, özellikle geçtiğimiz on yıl içerisinde kadınlara yönelik koleksiyonların ciddi şekilde önem kazandığı gözlerden kaçmıyor. SIHH ve Baselworld gibi sektörün nabzını tutan organizasyonlarda birbirinden özel kadın saatleri ile boy gösteren markalar, bu hızla gelişen pazarda öne çıkmak için ellerinden geleni yapıyor.

Lüks saatler konusunda kendine has bir yere sahip olan Ulysse Nardin de kadın saatleri konusunda iddialı markalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 19 YY’ da gemiler için ürettiği Marine Chronometer enstrümanları ile başlayan hikâyesini, bugün kült tasarımları yeniden yorumlayan geniş ürün grubu ile devam ettiren marka, denizcilikten ilham alan Marine Chronometer koleksiyonunda kadın saatlerine de yer vermeyi ihmal etmiyor. Tasarımın özgür ve sportif ruhunu pembe altın kasa ve pırlantalarla son derece zarif ve etkileyici bir şekilde sunan Ulysse Nardin Lady Marine Chronometer Ref. 1182-160C-3C/490 da, koleksiyonun en şık modellerinin arasında yer alıyor.

ulysse-nardin-lady-marine-chronometer-6.jpg

Modelin klasik Marine Chronometer tarzında tasarlanmış kasası, 18K (5N) pembe altından üretilmiş. Tamamı parlak yüzey formuna sahip kasanın çapı ise, günümüz koşullarında bile bir kadın saati için iddialı sayılabilecek 39mm olarak belirlenmiş. Koleksiyonun diğer modellerinden aşina olduğumuz kalın ayar tepesi üzerindeki kauçuk kaplama için beyaz renk tercih edilmiş. Modelin genel renk paletini oluşturan beyaz ve pembe altın tonlarına fevkalade uyumlu pırlanta ilavesi ile gelen kasa, günlük kullanım için gayet yeterli olan 100M su geçirmezlik değeri ile üretilmiş. Kasanın karakteristik boynuz tasarımı sayesinde kazanılan geniş alanlara pırlanta taşlar yerleştirilmiş. İç kısımda yer alan bezelin üzerindekiler ile birlikte toplam 160 adet pırlantaya yer veren kasanın, ön ver arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış.

ulysse-nardin-lady-marine-chronometer-1.jpg

Yine tipik Marine Chronometer konseptine uygun şekilde dizayn edilmiş kadran, beyaz sedeften üretilmiş. Pembe altın tonunda hazırlanmış kolların ve stilize Romen rakamı indekslerin bulunduğu kadranın saat 12 hizasında güç rezerv göstergesine yer verilmiş. Saat 6 hizasına yerleştirilen saniye kadranının alt kısmına ise tarih penceresi konumlandırılmış. Alt kadranların dış kısmında yer alan çerçevelere toplam 57 adetlik pırlanta eklenmiş.

ulysse-nardin-lady-marine-chronometer-3.jpg

Modelin içerisinde markanın tamamen kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. UN-118 görev yapıyor. Otomatik kurgulu mekanizma 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor. C.O.S.C. sertifikalı mekanizma aynı zamanda markanın ilk in-house üretilmiş DIAMonSIL eşapman sistemli kalibresi olma özelliğini taşıyor. Silisyum kıl zemberek güncellemesi ile ısı farklarından minimum etkilenecek şekilde tasarlanan mekanizma, pembe altın arka kapakta yer alan safir kristal cam bölmeden izlenebiliyor.

UN118-caliber.jpg

Ulysse Nardin Lady Marine Chronometer Ref. 1182-160C-3C/490 markanın bir nevi sembolü haline gelmiş, karakteristik kauçuk kayış üzerinde geliyor. Modelin genel renk paletine uygun şekilde beyaz tonda hazırlanan dört parçalı kayışın 18K pembe altından yapılmış köprüleri de pırlanta süslemelerden nasibini almış. Markanın amblemini açıkta bırakacak şekilde pırlanta bezenmiş köprülerin üzerinde toplam 74 adet pırlanta taş yer alıyor.

ulysse-nardin-lady-marine-chronometer-4.jpg

Saat dünyasındaki yerinin bugünkü konumuna gelmesinde büyük rol oynayan Marine Chronometer konseptini, tasarımın DNA’sından ayrılmadan kadın koleksiyonuna uyarlamayı başaran marka, geleneksel saatçilik konusundaki teknik gelişmelere de eksiksiz yer veren bu özel modeliyle bizlerden tam not alıyor.

Benzer Haberler