alexa 1283-181/EO | Ulysse Nardin | Marine Tourbillon | SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Marine Tourbillon

ulysse-nardin-logo-feature-2.jpg

SIHH fuarını geride bırakmış olsak bile değinmeden geçemeyeceğimiz saatler var. Bunlardan bir tanesi de, fiyat performans oranı ile ön plana çıkan Ulysse Nardin Marine Tourbillon. Tourbillon komplikasyonlu bir saat ne kadar uygun fiyatlı olabilir derseniz, haberi okumanızda fayda var.

Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-1.jpg

Günümüzde hayat verdiği modellerde hala aynı tasarımlardan esinlenen marka, ürünlerinde ilham aldığı Marine Chronometer ekipmanlarından izler taşıyan detaylara yer veriyor.

Bu sene fuarda bazı markalar vardı ki diğerlerinin bir adım ötesine geçmeyi başarmıştı. Özellikle “Innovision” ismini verdikleri konsept saat ile bu özel markaların arasında yer alan Ulysse Nardin, yeni tasarladıkları mekanizmaları Caliber Ref. UN-128 ile tourbillon saatlere yeni bir bakış açısı getiriyor.

Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-9.jpg

1846 yılından bu yana faaliyette olan Ulysse Nardin, ilk yıllarında gemi güvertelerinde kullanılan kronometre ve diğer navigasyon ekipmanlarını üretiyordu. Günümüzde hayat verdiği modellerde hala aynı tasarımlardan esinlenen marka, ürünlerinde ilham aldığı Marine Chronometer ekipmanlarından izler taşıyan detaylara yer veriyor.

Markanın SIHH 2017 fuarındaki muhteşem standında görüntüleme fırsatı bulduğumuz Marine Tourbillon modeline gelin yakından bakalım. 43mm kasa çapına sahip model paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş. Saatin ön yüzünde, yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal kullanılmış. Modelin su basıncına dayanıklılık değeri ise 100M olarak belirlenmiş.

Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-3.jpg

Yeni modelin kadranı “Grand Feu” tekniği ile hazırlanmış emayeden üretilmiş. Gördüğü ısıl işlem neticesinde porselen pürüzsüzlüğüne kavuşan kadran, markanın imzası kabul edilen Marine Chonometer tarzında tasarlanmış. Kadranın saat 12 ve 6 noktalarında, farklı pek çok Ulysse Nardin modelinde gördüğümüz şekilde, iki adet alt kadran yerleştirilmiş. Saat 12 hizasındaki alt kadran güç rezerv göstergesine ev sahipliği yaparken, saat 6 noktasındaki alt kadrana mekanizmanın Tourbillon eşapmanını gözler önüne seren bir pencere yerleştirilmiş.

Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-6.jpg

Modelin içerisinde markanın tamamen kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. UN-128 mekanizma kullanılmış. 4Hz hızında çalışan otomatik kurgulu mekanizma, “flying tourbillon” eşapmanıyla dikkat çekiyor. Arka kapakta yer alan safir kristal bölmeden izlenebilen mekanizma tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor.

Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-7.jpg Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-4.jpg

Ulysse Nardin Marine Tourbillon, timsah derisinden üretilmiş siyah kayış ile geliyor. Siyah dikişlerin yer aldığı kayışın ucunda ise paslanmaz çelik katlanır klips görev yapıyor.

Yazının başında belirttiğim üzere Ulysse Nardin Marine Tourbillon kendisinden beklenmeyecek bir fiyat etiketine sahip. Ulysse Nardin kalitesi ile flying tourbillon özelliğini bir araya getiren modelin fiyatı 28,000 CHF olarak belirlenmiş. Hem marka hem de özellik olarak alışılmış kalıpların dışına çıkan bu özel modeli, klasik tourbillon konseptinde bir saat arayan ancak yüksek fiyat etiketleri nedeniyle alışverişi ertelemek zorunda kalan saatseverlere özellikle tavsiye ediyorum.

Ulysse-Nardin-Marine-Tourbillon1283-181-EO-8.jpg

Benzer Haberler