alexa Ulysse Nardin | The Ocean Race | Diver | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin The Ocean Race Diver

Ulysse Nardin, büyük ölçüde geri dönüştürülmüş balık ağlarından oluşan ilk diver modelinin lansmanını duyurarak yenilikçi alternatif malzemelerin kullanımını hızlandırıyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-1.jpg

Saat endüstrisindeki doğa dostu sosyal sorumluluk projeleri tam gaz devam ediyor. Bunlardan en yenisi, 1846 yılından bu yana kaşifler için emsalsiz güvenilirlikte deniz kronometreleri üreten Ulysse Nardin’dan geliyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-2.jpg

Bugün denizcilerin karşılaştığı en önemli deniz kirliliği başlıklarından biri de plastik atıklar. Bu başlığa konu atık maddeler arasında başı çeken unsurlar arasında balık ağları da yer alıyor. BM’in raporuna göre her yıl 640.000 MT balık ağı denizlerde kayboluyor veya terk ediliyor. 

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-3.jpg

Ulysse Nardin CEO'su Patrick Pruniaux, "Bu plastiğin bir kısmını nasıl lüks bir ürüne dönüştürebiliriz? FIL&FAB gibi yeni kurulan şirketlerin yardımıyla, geri dönüştürülmüş balık ağlarından türetilen saatler üretmeyi ve satmayı başarılı bir şekilde başardık" sözleriyle yeni modelin arkasında yatan fikri ortaya koyuyor. Başarılı CEO "İnsanları bu konuda bilinçlendirme yöntemimiz ileri dönüşüm. Bu süreçte tedarikçi bulmak kilit bir faktördü." diye devam ediyor. 

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-4.jpg

Ulysse Nardin, bu konudaki arayışı, atık balık ağlarını işlenebilir malzemeye dönüştürebilen bir tedarikçi bulmasıyla farklı bir boyut kazanıyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-5.jpg

The Ocean Race'in Yarış Direktörü Richard Brisius, "Ocean Race'de 1973'ten beri dünyayı dolaşıyoruz ve denizciler olarak son 50 yılda Okyanus değişimini gördük" sözleriyle konuya giriyor. "Okyanus'u korumak ve sağlığına kavuşturmak için Okyanus'a saygı duymanın ve ona ses vermenin gerekliliğini öğrendik. Ulysse Nardin gibi değerlerimizi paylaşan ve desteklemek için gerçekleşen yenilikleri görmekten gurur duyuyoruz. Bu yenilikçi saat bize artık harekete geçme zamanının geldiğini hatırlatıyor." diye de ekliyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-6.jpg

Yeni model, 44mm çapında tasarlanmış, Diver Net Concept modelinde kullanılana benzeyen bir kasa ile geliyor. Ancak bu sefer kullanılan malzeme %100 geri dönüştürülmüş balık ağlarından (NYLO) değil, kasa ve kapak için 60/40 oranında geri dönüştürülmüş balık ağları, Carbonium ve geri dönüştürülmüş paslanmaz çelik malzemelerinden üretiliyor. Bu, kasaya 2020 konsept saate kıyasla daha fazla sağlamlık kazandırıyor. Tek yöne dönen dalgıç bezel de uçak parçalarında kullanılan ve geleneksel karbondan %40 daha düşük çevresel etkiye sahip Carbonium'dan üretiliyor. 

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-7.jpg ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-11.jpg

Diver Net Concept Watch ile aynı temel tasarımı paylaşan kadran, daha belirgin görüntüsü ile öne çıkıyor. Markanın imza tasarım unsurlarından Marine Chronometer diziliminde hazırlanan kadranda X formu da yerini alıyor. Pütürlü antrasit zemin üzerinde yer alan yeşil detaylar kadrana hareket katarken, Super-LumiNOVA dolgulu kollar ve indeksler okunabilirliği maksimum seviyeye taşıyor. Siyah/antrasit/yeşil renk paletiyle özgün bir görüntü sunan kadrandan zamanın yanı sıra, güç rezerv durumu ve tarih fonksiyonu da takip ediliyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-8.jpg

Yeni modele Caliber UN-118 otomatik mekanizma hayat veriyor. In-house mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulunda 60 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. Safir kristal cam arka kapaktan izlenebilen mekanizma, DiamonSil teknolojisi ile üretilmiş silikon balans yayına da ev sahipliği yapıyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-9.jpg

Ulysse Nardin The Ocean Race Diver, geri dönüştürülmüş balık ağlarından elde edilen gri NYLO malzemeden üretilmiş kayış ile geliyor. Beyaz ve yeşil dikişli kayış bileğe velcro toka ile sabitleniyor.

ulysse-nardin-the-ocean-race-diver-10.jpg

Sadece 200 adet ile limitli üretilen model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 10,400.

Benzer Haberler