alexa UR-111C | Urwerk | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Urwerk UR-111C

Mekanik saatçiliğin sınırlarını, ileri teknoloji malzemeler kadar alternatif gösterim şekilleri ile de zorlamayı prensip edinen Urwerk, zirve modellerinden UR-111C ile mercek altında.

urwerk-ur-111c-1.jpg

Urwerk, egzotik tanımını sonuna kadar hak eden bir isim. Kurucuları Martin Frei ve Felix Baumgartner liderliğinde mekanik lüks saatçiliğim en aykırı örneklerine imza atmaya devam eden marka, bugün 2018 yılında ürün grubuna eklediği UR-111C ile sayfalarımıza konuk oldu.

urwerk-ur-111c-3.jpg

UR-111C genel tasarım dili ile fazlasıyla aykırı bir model. Ancak gösterim şekli özelinde bakıldığında modele Urwerk için bile sıra dışı diyebiliriz zira markanın geçmiş modellerinde gördüğümüz yörüngesel uydu tarzından uzak bir tasarıma sahip.

urwerk-ur-111c-10.jpg

Modelin ön yüzünde iki adet konik formda tasarlanmış gösterge yer alıyor. Jumping (atlayarak ilerleyen) saat göstergesi sola, dakika sayacı ise sağa yerleştirilmiş. Sarmal formda hazırlanan dakika sayacının retrograde fonksiyonu ile donatıldığını da ayrıca ekleyelim. Bu iki göstergenin yanı sıra kasanın üst kısmına yerleştirilmiş bir de dijital saniye göstergesi mevcut. Saatin çalışmasını izlerken hayran olmamak elde değil...

urwerk-ur-111c-2.jpg

Urwerk UR-111C iki farklı kasa malzemesi seçeneği ile sunuluyor. Benim inceleme için seçtiğim versiyon, paslanmaz çelik üzerine Gun Metal tabir edilen mat yüzey uygulamasına sahip olan model. Fazlasıyla garip olan böyle bir model için daha da garip versiyonu seçmek de tam benlik bir mevzu.

urwerk-ur-111c-8.jpg

Kasa 42mm x 46mm x 15mm boyutlarında tasarlanmış ve 30 metre / 3 bar su basıncına dayanıklı üretilmiş. Modelin iddialı olduğu konular arasında bilek konforu yer almıyor doğal olarak. Ancak yine de hem boyut hem de materyal olarak beklediğimden çok daha rahat taşınır bir model olduğunu da belirtmek isterim.

urwerk-ur-111c-6.jpg

Modelin içerisinde Caliber UR-111C mekanizma görev yapıyor. 37 taşlı otomatik mekanizma 4 Hz (28,800 vph) frekansında salınım yapıyor ve tam kurulumda 48 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. Mekanizmanın fonksiyonlarını Jumping saat göstergesi, retrograde doğrusal dakika sayacı ve dijital saniye indikatörü olarak özetlemek mümkün. Tüm modernliğine rağmen mekanizmada dairesel uygulanmış Côtes de Genève desenleri yer aldığını da ekleyelim.

urwerk-ur-111c-7.jpg

Bu arada UR-111C sadece gösterim olarak değil, ayarlanma şekli olarak da alternatif bir yol izliyor. Modelin üzerinde alıştığımız şekliyle bir ayar kolu yok. Onun yerine iki farklı ayar düzeneği var. Saat kurmak ve ayarlamak için kasanın üst kısmına yerleştirilmiş silindirik aparatı ve kasanın sağ tarafına gizlenmiş şekilde duran kolu kullanıyorsunuz.

urwerk-ur-111c-4.jpg urwerk-ur-111c-5.jpg

İnceleme için seçtiğim Urwerk UR-111C versiyonu, genel temaya fevkalade uyumlu siyah Kevlar bir kayış ile geliyor. Kayışın uç kısmında ise Urwerk imzalı standart toka görev yapıyor.

urwerk-ur-111c-9.jpg

Urwerk UR-111C, paslanmaz çelik ve Gun Metal paslanmaz çelik olarak iki farklı versiyon olarak satışa sunuluyor. Her biri 25er adet ile limitli üretilen modeller CHF 130.000 fiyat etiketi taşıyor.
Benzer Haberler