alexa 4400E/000A-B437 | FiftySix | Vacheron Constantin | Day-Date | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin FiftySix Day-Date Ref. 4400E/000A-B437

LogoVacheronConstantin-01-400x333.jpg

İsviçre saat endüstrisinin köklü markalarından Vacheron Constantin de SIHH 2018’de yepyeni bir ürün grubu ile boy gösteren markalar arasında yerini aldı. Ünlü markanın 1956 yılında tanıttığı Ref. 6073 modelinden ilham alan yeni FiftySix Koleksiyonu, kullanışlı komplikasyonları kadar görece uygun fiyatıyla da dikkat çeken Day-Date modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

Vacheron-Constantin-Ref-6073-1956.jpg

Geçtiğimiz yıl Serdar’la Baselworld fuarı hakkındaki izlenimlerimiz paylaşırken markaların asıl faaliyet alanlarının dışında fiyat gruplarına yönelik modeller tanıttığından bahsetmiştik. Giriş ve orta seviye markalar in-house mekanizma veya hafif komplikasyon gibi özellikleriyle öne çıkan üst seviye ürünler ile pazarda kendilerine farklı bir yer ararken, lüks segment markaların ise görece uygun fiyatlı modellerle ürün grupları içindeki giriş seviye baremini daha alta çekmeye çalıştığını da eklemiştik. Açıkçası Vacheron Constantin FiftySix modelinin tam olarak bu duruma uygun bir koleksiyon olduğunu düşünüyorum zira koleksiyonda yer alan üç kollu otomatik model, Overseas Koleksiyonu’nda yer alan en düşük fiyatlı modelin bile neredeyse yarı fiyatına denk gelen bir etiket taşıyor.

Peki, kurulduğu günden bu yana lüks saatçilikte benchmark tabiriyle anılır hale gelmiş bir marka giriş seviye bir ürün yaparsa sonuç ne olur? Gelin bu sorunun cevabını yeni FiftySix Koleksiyonu bünyesinde yer alan Day-Date modelinde arayalım...

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-4.jpg

Yeni koleksiyon, markanın 1956 senesinde tanıttığı Ref. 6073 modelinden esinlenerek tasarlanmış. Konsept itibarıyla retro dokunuşların ağırlıklı olduğu koleksiyon, markanın teknolojik anlamda geldiği noktayı temsil eden standartlarıyla Vacheron Constantin kimliğiyle de örtüşen detaylar sunuyor. Koleksiyonda toplam üç farklı versiyon yer alıyor. Üç kollu otomatik modelin yanında bir de Complete Calendar versiyonu bulunan koleksiyondan mercek altına aldığımız model ise, Ref. 4400E/000A-B437 ürün kodunu taşıyan Day-Date modeli.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-2.jpg

FiftySix Koleksiyonu’nda yer alan tüm modeller paslanmaz çelik ve 18K pembe altın olarak iki farklı materyal seçeneği ile sunuluyor. Bizim seçtiğimiz versiyon ise, giriş seviye özelliğini daha iyi yansıttığını düşündüğüm, paslanmaz çelik olanı.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-Slider.jpg

Yeni model 40mm çapında ve 11.6mm yüksekliğinde tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasa içerisinde geliyor. Kasa tasarımı genel anlamda retro esintiler taşıyor olsa da özellikle kalın boynuz yapısı ve güncel çap boyutu itibarıyla direkt Heritage bir model olmadığını da belli ediyor. Geniş ve kasaya hafif gömük duran ayar kolunun kasaya sportif bir hava kattığını söylemek mümkün.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-5.jpg 4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-6.jpg

Elbise saati kategorisinde yer alan modeller için standart diyebileceğimiz 30 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. “Box Type” olarak adlandırılan ve kenar kısmı camdan biraz daha çıkık şekilde duran ön cam sayesinde biraz daha dolu bir duruş sergileyen kasanın işçilik kalitesi ise Vacheron Constantin standartlarından ödün vermiyor.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-3.jpg

Modelin kadran tasarımında ilham alınan retro versiyonun izlerini görmek mümkün. Büyük rakam ve baton şeklinde tasarlanmış saat markörleri beyaz altından yapılmış ve aplik tarzında hazırlanmış. Bu sayede gri zemin üzerinde üç boyutlu bir görüntü sunan markörlerden saat 6 hizasına denk geleni için benim gibi vintage modellerden hoşlanan saatseverlerin dikkatinden kaçmayacak “açık 6” rakam tercih edilmiş. Bi-Compax formasyonunda tasarlanan kadranın saat 3 hizasına tarih, saat 9 hizasına da gün fonksiyonlarının okunabildiği yuvarlak alt kadranlar yerleştirilmiş. Okunabilirlik konusunda optimal bir performans veren kadranın saat 6 hizasında ise çeyrek daire formunda bir güç rezerv göstergesi eklenmiş.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-1.jpg

Bu tür komplikasyonlardan çok daha fazlasını kısıtlı bir alana yerleştirmek konusunda fevkalade başarılı olan Vacheron Constantin, FiftySix Day-Date modelinden kendinden bekleneni fazlasıyla yerine getirmiş ve hem şık hem de gözü yormayan bir kadran tasarlamış.

Yeni modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 2475 SC/2 kullanılmış. Vacheron Constantin ürün grubunda on yıldan fazladır görev yapmakta olan Caliber 2460 temel alınarak geliştirilen mekanizma için “giriş seviye” demek çok zor.  Markanın ürettiği her kalibre de olduğu gibi Geneva Seal sertifikasyonunu taşıyan otomatik mekanizma, en ince detayına Vacheron Constantin prensipleriyle üretilmiş. 4Hz (28800vph) hızında çalışan 27 taşlı mekanizmanın tam kurulumda verdiği güç rezerv süresi ise 40 saat olarak ayarlanmış. 22K masif altından yapılmış Vacheron Constantin amblemli perfore rotoruyla göz dolduran mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-7.jpg 4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-8.jpg

Vacheron Constantin FiftySix Day-Date Ref. 4400E/000A-B437 siyah timsah derisi kayış ve markanın sembolü olan Malta haçı şeklinde tasarlanmış paslanmaz çelik katlanır klips ile geliyor.

4400e-000a-b437-Vacheron-Constantin-Fifty-Six-Day-Date-9.jpg

İncelememize konu modelin ABD liste fiyatı 17400,00 USD. Rakamsal olarak bakıldığında hiç de azımsanmayacak bir meblağa denk gelen bu fiyatın Vacheron Constantin özelinde gayet giriş seviye bir tutar olduğunu söylemek mümkün. Bu arada modelin 32500,00 USD fiyat etiketi taşıyan bir de 18K pembe altın versiyonu olduğunu tekrar hatırlatalım.
Benzer Haberler