alexa Platinum | Historiques American 1921 | Vacheron Constantin | Yeni Model | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Historiques American 1921 Platinum

LogoVacheronConstantin-01-400x333.jpg

Sektörün önde gelen markalarından Vacheron Constantin, “sürücü saati” olarak da bilinen ikonik modeli Historiques American 1921’in platin versiyonunu saat severlerin beğenisine sundu.

İlk defa 2009 senesinde ve 18K pembe altın kasa materyaliyle saat dünyasına merhaba diyen model, kısa zaman içerisinde markanın kült tasarımları arasında yerini aldı. 2014 senesinde sessiz sedasız tanıtılan ve sadece Çin pazarına özel üretilen 18K sarı altın versiyonuyla tekrar gündeme gelen model, ilginç kadran tasarımıyla kendinden söz ettirmeye devam etti. Bu özel modelin gördüğü ilgiye kayıtsız kalmayan Vacheron Constantin, geçtiğimiz günlerde koleksiyona bir de Platin model eklemeyi ihmal etmedi.

Vacheron-Constantin-Historiques-American-1921-Platinum-1.jpg

Markanın 1921 senesinde ürettiği ve 45C yatık kadranı nedeniyle “sürücü saati” olarak ünlenen modelin bu şekilde tanınması tesadüf değil. Direksiyon üzerindeki bileğin açısını bozmadan sürücünün zamanı hızlı ve net bir şekilde okumasına imkân sağlayan bu tasarım, Vacheron Constantin dışında bir kaç farklı marka tarafından da benimsendi ancak, hiçbiri Historiques American 1921 kadar etkili olmadı.

Bu ikonik modelin günümüzdeki temsilcisi kabul edilen Historiques American 1921, orijinal versiyona sadık kalan detaylarıyla özellikle retro modellerden hoşlanan saatseverlerin ilgisini çekiyor.

Vacheron-Constantin-Historiques-American-1921-Platinum-2.jpg

18K pembe ve sarı altın versiyonlarıyla genel olarak ortak bir görüntü sunan platin model, farklı kadran renk kombinasyonuyla diğer modellerden ayrılıyor. Hafif pütürlü bir yüzey ile tasarlanan gümüş kaplı kadrana, Breguet tarzında çalışılmış nümerik indeks ve kollar eşlik ediyor.

Vacheron-Constantin-Historiques-American-1921-Platinum-3.jpg

Saatin platinden üretilmiş kasası 40mm çapıyla oldukça dengeli ve konforlu bir kullanım sağlıyor. Kasanın karakteristik şekli ve ilginç kadran tasarımı sayesinde saatin boyutundan beklenmeyecek nispette iddialı bir duruş sunan model meraklı gözlerden kaçmıyor.

Saatin içerisinde markanın kendi tasarımı olan Calibre 4400 AS yer alıyor. Elden kurgulu mekanizma tam kurulumda 65 saat güç rezervi sunuyor. 28.6mm’lik çapıyla pek de kompakt sayılmayan mekanizma kasayı başarılı bir şekilde dolduruyor.

Vacheron-Constantin-Historiques-American-1921-Platinum-4.jpg

Historiques American 1921 Platinum (Ref. 82035/000P-B168) US$44,000 fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Modelin satış noktalarına ulaşma tarihi ise Ekim 2016 olarak belirtiliyor.

Benzer Haberler