alexa Vacheron Constantin | Watches & Wonders Yenilikler | 9740C/000R-B692
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grand Complication Split-Seconds Chronograph

Vacheron Constantin, son yılların en özel horolojik mucizesini saat severlerin beğenisine sunuyor. 24 komplikasyona sahip yeni model yalnızca özellikleriyle değil, sektörde bir ilk olan tasarımı ve muhtemelen fiyat etiketiyle de nefesleri kesecek.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-1.jpg

Vacheron Constantin tarafından üretilen en komplike saat unvanını almaya hak kazanan yeni Les Cabinotiers Grand Complication Split-Seconds Chronograph, benzersiz bir kasa mimarisine sahip. Saatin her iki yüzünde de işlevsel bir kadran bulunduğundan saat, kayışların sökülüp, kasanın ters çevrilip, kayışların yeniden monte edilmesiyle bambaşka bir çehreye bürünüyor. Bu tarz, çok sayıda komplikasyon barındıran modellerin bütün özelliklerini tek bir kadrana sığdırmak kullanışlı olmayacağından, VC mühendisleri bu dahiyane çözümü bulmuşlar.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-2.jpg

Saatin kasası 18K pembe altından imal edilmiş ve tam 50mm çapında. Kalınlık değeri ise başlı başına şoke edici, 21mm! Ön yüzde bulunan kadrandan zaman takibi yapmanın yanı sıra kronograf ve sonsuz takvim özelliklerine ulaşılabiliyor. Arka kadran ise güneş zamanı ve Equation of Time hesaplamalarının da dahil olduğu astronomik özellikler için ayrılmış.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-3.jpg

Saatin sahip olduğu bir diğer komplikasyon da Minute Repeater. Bunu, sıradan(!) Minute Repeater fonksiyonu altında değerlendirmek, Vacheron Constantin’e yapılmış büyük bir haksızlık olur zira markanın sadece bu komplikasyon için çalışan özel mühendisleri ve Abbey Road Stüdyoları’yla anlaşması bulunmakta. Evet, yanlış duymadınız, “La Musique du Temps®” ile modelin orijinal ses kaydının yer aldığı bir sertifika da sunulmakta.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-5.jpg

50mm çapındaki geniş yüzeye bir bakışınız ile saat, dakika, tarih, gün, ay, gündüz-gece, artık yıl bilgilerinin yer aldığı sonsuz takvim ve ayrık saniye özellikli kronografı gözlemleyebiliyorsunuz. Arka kısımda ise gerçek güneş zamanı, gün doğumu ve batımı, Equation of Time, sadece her 1000 yılda bir ayar gerektiren ay fazı ve kalan güç rezervi göstergesini görüyorsunuz.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-7.jpg 9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-8.jpg

Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grand Complication Split-Seconds Chronograph’ın kabinde tam 1163 parçadan meydana gelen elden kurmalı Caliber 2756 yer alıyor. 33,3mm x 16,35mm ölçülerindeki mekanizma, 40 taşlı, 18000vph’de çalışıyor ve yaklaşık 65 saatlik güç rezervine sahip. Mekanizmanın ve elbette saatin kusursuz işçilik ve mühendislik standartlarında üretildiğini kanıtlayan “Hallmark of Genève” mührü de gururla mekanizma üzerindeki yerini alıyor. Haute Horlogerie içinde kendine has ve özel bir yeri olan “repeater” komplikasyonunun en özel örneklerinden birinin de aynı mekanizmaya eklendiği bilgisini hatırlatmakta fayda görüyorum.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-4.jpg

Yalnızca bir adet üretilen, 18K pembe altından üretilmiş katlanır tokanın eşlik ettiği kahverengi timsah derisi kayış ve ile sunulan Vacheron Constantin Les Cabinotiers Grand Complication Split-Seconds’a sahip olmanın bedeli ise şimdilik bir sır.

9740c-000r-b692-vacheron-constantin-les-cabinotiers-grand-complication-6.jpg
Benzer Haberler