alexa 4500V/110R-B705 | Overseas | Vacheron Constantin | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Overseas Self-Winding Pink Gold (Ref. 4500V/110R-B705)

Vacheron Constantin, lüks spor saat segmentindeki başarılı temsilcisi Overseas Koleksiyonu’na 18K pembe altın kasa/bilezik ve mavi kadran kombineli yepyeni bir model ekledi.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-1.jpg

Sonu gelmek bilmeyen Heritage trendini bir kenara bırakırsak eğer, özellikle geride bıraktığımız son beş yılın en ilgi gören akımı için lüks spor saatler demek mümkün... Ağırlıklı olarak ünlü saat gurusu Gerald Genta’nın mirası Big Four grubu ve bunun dışında kalan birkaç üreticinin kült haline gelmiş paslanmaz çelik modelleri ile devam eden bu akım, popülerliğini katlayarak devam ettiriyor.

Bu segmentin başarılı üyelerinden biri de, Vacheron Constantin Overseas Koleksiyonu. Kökleri 1970ler’e dayanan koleksiyon, geçtiğimiz yıllarda erken modellerinden esinlenen tasarımlarla yenilenmiş ve segmentin güçlü alternatifleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Overseas Koleksiyonu bugün, 18K pembe altın kasa/bilezik malzemesi ve göz kamaştıran masmavi kadranıyla dikkat çeken yepyeni bir modele kavuştu.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-7.jpg 4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-8.jpg

Yazının başında da belirttiğim üzere, lüks spor saat segmenti daha çok paslanmaz çelik modeller ile birlikte anılıyor. Kendisini Purist olarak tanımlayan ve horolojik değerlerin kıymetli metal veya taşlarla gölgelenmemesi gerektiğini savunarak sadece çelik modellere yönelen bir grup saatsever(!), bu anlaşılması garip hareketin çıkış noktasını oluşturdu. Markaların, standart üretimde yer alan çelik modelleri, çelik/altın veya altın versiyonlara göre oldukça düşük kalan kar marjları nedeniyle sınırlı sayıda üretmesi de, bu akımı bir fenomen haline getirdi. İkinci el saat tüccarlarının ve/veya ticari kaygılarla edindiği saatleri bir süre sonra satışa çıkaran sahte(!) saat tutkunlarının spekülatif fiyat politikası ise işi iyice çığırından çıkardı.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-4.jpg

Kısa ancak hedefi belli bu girişin ardından gelelim haberimize konu modele...

Yeni model, modern Overseas platformunda tasarlanmış, 41mm çapında ve 11mm yüksekliğinde bir kasa ile geliyor. Sportif duruşu kadar inceliğiyle de beğeni toplayan kasa, bu yeni versiyon için 18K 5N pembe altın malzemeden üretilmiş. Mat ağırlıklı yüzeyi, karakteristik bezeli ve zarif kurma kolu ile sadece malzemesi ile değil boyutları ile de “altın” oranı yakalayan kasanın ön ve arka yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Modelin su basıncına dayanıklılık değeri ise, lüks spor saat segmentine yakışır şekilde, 150 metre olarak ayarlanmış.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-2.jpg 4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-5.jpg

Modelin kadranı, çelik versiyondan da aşina olduğumuz, canlı mavi tonunda tasarlanmış. Lake zemin üzerine satine desenle hazırlanan kadrana, kasa (ve bilezik) ile uyumlu pembe altın kollar ve indeksler eşlik ediyor. Super-LumiNOVA fosfor dolguları ile karanlıkta da gayet yeterli bir okunabilirlik sunan kadranın saat 3 hizasında ise tarih penceresi yer alıyor.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-3.jpg 4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-6.jpg

Overseas Koleksiyonu’nun yeni üyesi, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 5100 ile hayat buluyor. 37-taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. Hallmark of Geneva sertifikasyonuna yakışır şekilde dekore edilen mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan zevkle izlenebiliyor.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-9.jpg

Modern Overseas konseptinin en beğenilen özelliklerinde olan hızlı kayış değiştirme sistemi ve ek kayışlar, bu yeni model için de geçerli... 18K 5N pembe altın bileziğin fazla dikkat çekici olabileceği durumlar için, mavi kauçuk ve yine mavi timsah derisi kayış alternatifleri mevcut. Tüm kayışların Malta haçı formunda tasarlanmış pembe altın tokayla tamamlandığını da hatırlatmış olalım. Model ailesine eklenen bu ekstra-değerli versiyona sahip olmanın bedeli ise EUR 49,800.

4500v-110r-b705-vacheron-constantin-overseas-self-winding-13.jpg

Benzer Haberler