alexa Vacheron Constantin | Traditionnelle | Chrono | Perpetual Calendar | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Traditionnelle Chrono Perpetual Calendar

LogoVacheronConstantin-01-400x333.jpg

Sektörün önde gelen lüks saat üreticilerinden Vacheron Constantion, klasik tarzı kadar sunduğu geleneksel saatçilik öğeleriyle de beğeni toplayan serisi Traditionalle serisiyle bir kez daha saatseverlerle buluştu. Markanın yeni geliştirdiği Caliber 1142 QP mekanizmayı taşıyan Traditionnelle Chrono Perpetual Calendar modeli sayfalarımıza konuk oldu.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Chrono-Perpetual-Calendar-2.jpg

Saat hakkında bilgi vermeye kasasından başlayalım... İsminden de anlaşıldığı üzere modelin geneline geleneksel çizgiler hâkim. Tasarım olarak bakıldığında kasa da bu durumu teyit eden çizgiler taşıyor. Ancak aynı tespiti kasa ebatları için yapmak pek mümkün değil zira Traditionnelle Chrono Perpetual Calendar modelinin kasası 43mm x 12.9mm gibi oldukça iddialı bir boyuta sahip. İşin içine kasa materyali olarak özgül ağırlığı oldukça yüksek olan Platin de girince, ortaya ağır ve cüsseli bir saat çıkıyor. Büyük saatler eskisi kadar olmasa da halen küçük örneklere göre daha çok tercih ediliyor. 43mm gibi bir çapın da günümüz koşullarında normal bir ebat olduğunu da söylemek mümkün ancak, söz konusu model Vacheron Constantin gibi bir markanın Traditionnelle ismini taşıyan serisinden çıkınca biraz garip durduğunu da kabul etmek lazım.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Chrono-Perpetual-Calendar-5.jpg

Kasanın iki yüzünde de safir kristal camlar bulunuyor. Sadece WR30M su geçirmezlik değerine sahip olan kasa hakkında bahsedecek başka ekstra özellikler bulunmuyor ancak saatin geri kalan kısmı için bu durumun tam tersi olduğunu söyleyebiliriz.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Chrono-Perpetual-Calendar-3.jpg

Öncelikle saatin muhteşem bir kadranı var. “Slate“ olarak tabir edilen metalik gri/antrasit tonunda hazırlanan kadran çok şık görünüyor. Beğeni dolu bakışların büyük bir bölümünü üzerinde toplaması muhtemel 18K masif beyaz altından üretilmiş ay fazı diskinin yanı sıra kollar ve indeksler de yine aynı malzemeden üretilmiş. Geleneksel saatçiliğin iki önemli komplikasyonunu bünyesinde toplayan saatin kadranı, fevkalade başarılı bir dizilime sahip. 3-6-9 formasyonunda yerleştirilmiş alt kadranlardan kronograf, gün ve ay fazı fonksiyonlarını takip etmek mümkün. Saat 12 indeksinin altına yerleştirilmiş pencerelerden gün ve ay bilgileri okunurken, saat 3 noktasındaki alt kadranın üzerinde yer alan indikatör sayesinde artık yıl hesaplamasını görebiliyorsunuz. Şahsen kalabalık kadranlardan pek hoşlanmıyorum... Özellikle birden fazla pencere bulunduran kadranlardan hiç hazzetmiyorum ancak bu model için çok rahatsız olmadığımı söylemem mümkün. Bu durumun en büyük sebebi ise şüphesiz pencerelerden görünen disklerin kadran ile aynı tonda zemin rengine sahip olması. 

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Chrono-Perpetual-Calendar-1.jpg

Gelelim en heyecanlı kısma: Mekanizma. Tamamı Vacheron Constantin bünyesinde ( veya VC’in tercih ettiği haliyle The Manufacture bünyesinde ) tasarlanıp üretilen Caliber 1142 QP için sanat eseri desek çok da abartmış olmayız sanırım. Bir önceki versiyonu 1141 QP’nin yerini alması için tasarlanan yeni mekanizma zamanı göstermenin yanı sıra kolon çarklı kronograf, artık yıl hesabı yapabilen ve 1 Mart 2100 tarihine kadar ayar gerektirmeyen sonsuz takvim ve ay fazı gibi önemli komplikasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Vacheron-Constantin-1.jpg

Hallmark of Geneva sertifikasyonunu taşıyan elden kurgulu mekanizma tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sağlıyor. Dekoratif anlamda geleneksel İsviçre saatçiliğine dair hemen her detaya yer veren mekanizma önceki versiyonu 1141 QP’ye göre önemli teknik güncellemelere de yer veriyor. Çalışma frekansı 21600vph hızına yükseltilen 1142 QP, zaman tutma sayesinde daha hassas değerler yakalarken aynı zamanda darbe direncini de daha üst seviyelere taşıyor. Mekanizmada yapılan yenilikler arasında diğer bir önemli nokta da güç rezervi ile ilgili. Caliber 1142 QP, üstün mühendisliği sayesinde kronograf fonksiyonun çalışması sonucu ortaya çıkan güç rezervi kaybını da en aza indiriyor.

Saatin üzerinde tamamen elde dikilmiş Mississippi timsahı derisinden üretilmiş kahverengi bir kayış yer alıyor. Kayışın uç kısmında ise kasa materyaliyle uyumlu olarak Platin’den hazırlanmış katlanır klips bulunuyor.

Hem markadan hem de modelin yer aldığı segmentten beklendiği üzere mükemmel bir kutuda sunulan saatin kutu seti içerisinde bir winder bir de saatin sonsuz takvim özelliğini ayarlamak için kullanılan aparat yer alıyor.

Benzer Haberler