alexa Vacheron Constantin | Traditionnelle | Minute Repeater | Tourbillon | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Traditionnelle Minute Repeater Tourbillon

Vacheron-Constantin-logo-wordmark.png

Birbirinden farklı pek çok yeni modelin boy gösterdiği SIHH 2017 fuarı, geleneksel saatçiliğin vazgeçilmez unsurlarından komplikasyonlar konusunda da oldukça ilginç yeniliklere ev sahipliği yaptı. Konu komplikasyonlar olduğunda akla gelen ilk isim olan Vacheron Constantin de, iddialı tasarımlarıyla fuara damgasını vuran markalar arasında yerini aldı. Bu tasarımlar arasında en çok dikkat çeken modellerden biri ise Vacheron Constantin Traditionnelle Minute Repeater Tourbillon oldu.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Minute-Repeater-Tourbillon-4.jpg

Geleneksel saatçiliğin hem estetik hem de fonetik açıdan en önemli komplikasyonlarından kabul edilen Minute Repeater düzeneği, saat başı, 15dk’da bir ve dakikada bir olmak üzere toplam üç zaman diliminde, üç farklı ton ile çalabiliyor.

SIHH 2017 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan modelde, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 2755 TMR görev yapıyor. Toplamda 471 parçadan oluşan mekanizmanın pek çok ilginç özelliği mevcut. Bunlar arasında ilk dikkatimizi çeken ise tourbillon eşapmanın yer aldığı kafese yerleştirilen saniye özelliği oluyor. Modern bir mekanizma için oldukça yavaş diyebileceğimiz 2.5Hz hızında çalışan kalibrenin tourbillon kafesi, kadranın saat 6 noktasında yer alan pencereden görülebiliyor.  Elden kurmalı tasarlanan mekanizmanın tourbillon kafesindeki Malta Haçı figürü de elbette dikkatlerden kaçmıyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Minute-Repeater-Tourbillon-2.jpg

Caliber Ref. 2755TMR’nin bir diğer önemli özelliği de bünyesinde yer alan Minute Repeater modülü. Geleneksel saatçiliğin hem estetik hem de fonetik açıdan en önemli komplikasyonlarından kabul edilen Minute Repeater düzeneği, saat başı, 15dk’da bir ve dakikada bir olmak üzere toplam üç zaman diliminde, üç farklı ton ile çalabiliyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Minute-Repeater-Tourbillon-1.jpg

Markaya ait tüm modellerde olduğu gibi Caliber Ref. 2755TMR de Hallmark of Geneva sertifikasyonu ile geliyor. Tamamı el ile uygulanmış Côtes de Genève dekorasyonu taşıyan mekanizma, tam kurulumda 58 saatlik güç rezervi sunuyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Minute-Repeater-Tourbillon-5.jpg

44mm kasa çapına sahip modelin 18K altın ve platin olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Kasanın arka kısmında yer alan safir kristal bölmeden, mekanizmanın üzerinde yer alan güç rezerv göstergesi de izlenebiliyor.

Sadece butik edisyonu modellere özgü Guilloche’ motifi ile süslenen kadranıyla dikkat çeken model, markanın “Music of Time” adını verdiği ve Minute Repeater modülünden gelen melodinin ses şiddetini arttırmak için kullanan aparat ile beraber satışa sunuluyor.

Vacheron-Constantin-Traditionnelle-Minute-Repeater-Tourbillon-3.jpg

Benzer Haberler