alexa Deep Space Resonance | Prototype | Vianney Halter | Akustik Rezonans | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vianney Halter Deep Space Resonance Prototype

Horolojinin dâhilerinden Vianney Halter, Deep Space Resonance Prototype modeliyle karşımızda... Evet, bahsi geçen saat henüz bir prototip, üzerinde çalışılması gereken birçok nokta var ancak bu haliyle bile nefes kesici...

vianney-halter-deep-space-resonance-prototype-1.jpg

Akustik rezonans: Bir akustik sistemin diğer frekanslara nazaran kendi doğal titreşim frekanslarının biriyle (kendi rezonans frekansıyla) eşleşen bir frekansta daha fazla enerji absorbe etme eğilimidir. Yani, farklı frekanslarda titreşen cisimler eş ortamlarda bulunurlarsa, bir süre sonunda aynı frekansta titremeye başlayacaklardır.

Basit bir deney yapalım. Gereken malzemeler: İki adet alüminyum içecek kutusu, bir adet metal tabla, birkaç adet metronom. Metronomları tabla üzerine diziyoruz ve hepsini farklı bir frekansta salınacak şekilde kurarak çalıştırıyoruz. Daha sonra bu tablayı birbirine paralel duran içecek kutularının üzerine yerleştiriyoruz. Burada amaç tablanın yer ile bağlantısını olabildiğince keserek metronomların rezonansa girmesini sağlamak. Aksi takdirde metronomlar temas ettikleri düzlemin bir parçası haline gelerek çok daha büyük bir kütle ile rezonansa girmeye çalışıyorlar. Yorma bizi diyenler aşağıdaki videoya göz atabilirler;


Video by Harvard Natural Sciences Lecture Demonstrations

İyi güzel de, bu fenomenin saatlerle ne ilgisi var? İşte tam da bu noktada modern horolojinin dâhilerinden Vianney Halter Deep Space Resonance modelinin prototipiyle karşımıza çıkıyor. Videodaki akustik rezonans fenomeninin bir saat mekanizmasına uyarlanmasının zorluğu bir yana, bu prensiple çalışan bir saatin varlığını hayal etmek dahi çok güç... Bugün bu özelliğe sahip bir mekanizmayı canlı canlı karşımızda görebilmek ise olağanüstü heyecan verici.

46mm çapında titanyum kasaya sahip Vianney Halter Deep Space Resonance Prototype yenilikçi horolojinin en nadide örneklerinden biri olarak karşımızda. Model, sıra dışı kalibresinin şişkin görüntüsüne rağmen, 10mm'lik oldukça zarif sayılabilecek bir kasa kalınlığına sahip. Saat, genel yapısı itibariyle yüksek teknolojiyi, sportif bir tasarım anlayışıyla harmanlamış görünüyor.

vianney-halter-deep-space-resonance-prototype-2.jpg

Vernier kumpasından esinlenilerek tasarlanan kadranda saat göstergesi, saat 12 pozisyonunda yer alıyor. Dakika göstergesi ise kadranın alt kısmına konumlandırılmış ancak 0'dan 15'e kadar olan süre saat diskindeki yardımcı çizgilerle anlam kazanıyor. Modele hayat veren kurmalı Caliber VH 113 ile 3Hz (21600vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 65 saatlik güç rezervi sunuyor.

vianney-halter-deep-space-resonance-prototype-4.jpg vianney-halter-deep-space-resonance-prototype-5.jpg

Deep Space Resonance'nin kalbinde iki adet balans bulunuyor. Bu ikili sistem çalışmaya başladıkları andan itibaren rezonansa girerek birbirlerinin hatalarını telafi ediyorlar ve saatin genel zaman tutma kabiliyetini artırıyorlar. Farklı yönlere doğru salınım yapan iki balans yayı aynı zamanda 60 saniyede bir tam turunu tamamlayan Tourbillon kafesi içinde yer alıyor.

vianney-halter-deep-space-resonance-prototype-6.jpg

Vianney Halter, Deep Space Resonance Prototype'ı siyah Hornback timsah derisi kayışla tamamlıyor.

vianney-halter-deep-space-resonance-prototype-3.jpg

Vianney Halter Deep Space Resonance'ın üretim versiyonu için ön siparişler alınmaya başlanmış bile. İlk teslimatın ise 2021 yazında yapılması bekleniyor. Vianney Halter Deep Space Resonance üretimi için liste fiyatı 860.000 CHF seviyesinde görünüyor.
Benzer Haberler