alexa Vintage Saatler | Longines | Mido | Tissot | Bulova | Heritage | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vintage Esintili Ulaşılabilir Saatler - Baselworld 2018

horobox_amblem.png

Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı sözü artık eskisi kadar geçerli değil. Özellikle saat dünyasında eski tasarımların güncel versiyonlarını piyasaya sürmek, hemen hemen bütün markaların başvurduğu bir pazarlama stratejisi haline geldi.

“Vintage” esintili modeller hem nostaljik görüntüleri hem de minimalist çizgileriyle saat severlerin gönüllerini fethediyor. Köklü tarihçeleriyle nice başarılara imza atmış markalar da haliyle bu furyayı avantaja çevirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

longines-heritage-military-2-.jpg

via. acollectedman

Longines, bu konudaki en başarılı markalardan biri. Özellikle “Heritage” koleksiyonu adı altında piyasaya sürdüğü modeller, orijinal tasarımları kadar modern teknolojileriyle oldukça dikkat çekiyorlar. Üstelik tüm bunlara ek olarak markanın müşteri lehine geliştirdiği agresif fiyat politikası, markayı daha da çekici kılıyor.

longines-heritage-military-1-.jpg

via. imgrumweb

Baselworld 2018 kapsamında tanıtılan Longines Heritage Military modeli, uygun fiyatı, in-house mekanizması ve kusursuz tasarımıyla daha şimdiden adından sıkça söz ettirmeye başladı.

1940’larda üretilen Longines Ref. 6B/159 modelinden ilham alınarak tasarlanan yeni model 38,5mm çapında paslanmaz çelik kasasıyla günümüz koşullarında bir yeniden üretim için ideal boyutları ve in-house otomatik kalibresiyle eski ve yeninin mükemmel kombinasyonunu oluşturuyor. Her ne kadar kadranı yapay olarak patinelendirilmiş olsa da 65 saatlik güç rezervi, askeri temalı sade çizgileri ve 2150$’lık liste fiyatı (ABD listesi) ile fiyat/performans oranı konusunda oldukça cömert davranıyor.

longines-heritage-military-3-.jpg

via. imgrumweb

Fuarın bir diğer yıldızı ise kesinlikle Mido markasında gelen yeni Commander Shade modeli. 100. kuruluş yıldönümünü kutlayan marka, 1959 yılında beri Commander koleksiyonunu üretmeye devam ediyor. Commander Shade ise 1979 yılında üretilen modelin güncellenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Kasasından kadranına ve bileziğine kadar “Retro” akımının bayrağını en önde taşımaya niyetli görünen Mido, eskiye özlem duyanlar için mükemmel bir saat ortaya çıkarmış.

mido-commander-shade.jpg

37mm çapında paslanmaz çelik kasaya ve “milanese” örgü çelik bileziğe sahip modelin kalbinde, rüştünü ispatlamış ETA 2836-2 kalibre bulunuyor. 50 metre su geçirmezliğe sahip modelin liste fiyatı yalnızca 870$ (ABD listesi). Böyle bir fiyatla modern saatler içerisinde bu tasarımı ve kaliteyi yakalamak ise hiç kolay değil.

Fuarın vintage esintili ulaşılabilir saatler kategorisindeki bir diğer yıldızı da Tissot’tan geliyor. Heritage Antimagnetique modeli, 1943 yılında üretilen versiyonunun güncellenmiş hali olarak karşımızda. 42mm çapında çelik kasaya sahip model kurmalı kalibre ETA 6498-2’ye sahip. Safir kristal cam, 50 metre su geçirmezlik gibi güncel detaylara sahip modelin liste fiyatı 995$ (ABD listesi). Bu fiyata bu özelliklerde ve tasarımda bir başka model daha bulmak oldukça güç.

tissot-heritage-antimagnetique-2-.jpg tissot-heritage-antimagnetique-1-.jpg

Bulova, vintage esintili bir dalgıç modeli arayanlar için en doğru reçeteyi hazırlayarak karşımıza Oceanographer 666 modeliyle çıkıyor. Limitli modeli için 40mm, seri üretim için 44mm çapında çelik kasası, 666ft yani 200 metreye kadar su geçirmezliği, otomatik Miyota kalibresi ve her şeyden daha önemlisi buram buram 70’ler kokan tasarımıyla “Devil Diver” lakaplı yeni Oceanographer rakipsiz görünüyor. Üstelik bu eşsiz modelin liste fiyatı yalnızca 795$ (ABD listesi).

bulova-oceanographer-666.jpg

Heritage trendi saat endüstrisini daha ne kadar etkisi altında tutar bilinmez ancak gerçek olan şu ki Vintage esintiler taşıyan ulaşılabilir saatlerin modası hiç geçmeyecek gibi duruyor.

Benzer Haberler