alexa Tudor M.N. | Vintage | Rolexforums | RolexJNJ | Röportaj | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vintage Tudor M.N.

tudor-logo.jpg

Bu hafta Fransız donanması "Marine Nationale" için üretilmiş Tudor MN hakkında konuşacağız. Saat Rolexforum´da RolexJNJ adı altında yazan tutkulu bir koleksiyoner Joe´ya ait. Kendisinin rafine vintage saat koleksiyonu bulunmakta. Sorularımızı yanıtlayıp, tecrübelerini bizimle paylaştığı için tekrardan teşekkür ederiz.

-          Neden vintage ? Neden Rolex / Tudor ?

Saatlerle haşır neşir olmam oldukça eskiye dayalı. Bir çok markayı içinde barındırmış saat koleksiyonlarım oldu. Ama her seferinde dönüp dolaşıp Rolex´e odaklandım. Nitelikli bir tarihi olması, yenileşme ve değerini koruma konularında bir ikincisi olmayan bir marka. Nihayetinde 1970´lerin Rolex modellerine aşık oldum. Bu saatler benim için dizayn, şekil ve işlev olarak en iyiyi temsil ediyor. Her biri bir amaç için ve uzun ömürlü olmak için tasarlanmışlar. Bir koleksiyoner olarak köklü ve tarih dolu bu güzel saatlerin orijinal örneklerini bulmaktan daha keyifli bir şey olamaz.

-          Koleksiyonundaki en sevdiğin saatler hangileri ?

Şuandaki koleksiyonum gayet odaklanmış durumda, yani her parçanın benim için özel bir anlamı var. Genelde Daytona, GMT ve Submariner´lerin etkisi altında olduğum söylenebilir. Son zamanlarda, 1975 yılı üretimli Marine Nationale için tasarlanmış bir Tudor Mil-Sub´a denk geldiğim ve edindiğim için kendimi oldukça şanslı hissediyorum.

Vintage-Tudor-MN-1.jpg Vintage-Tudor-MN-2.jpg

Vintage-Tudor-MN-3.jpg

-          Bu saatin senin için önemini bizlere kısaca anlatır mısın?

Bu model vintage Rolex/Tudor´ları sevmemi sağlayan tüm etkenleri içinde barındıran güzel bir örnek. Yüksek derece bir nadiratı var. Mavi kadranı, mavi bezeli ve kar tanesi "snowflake" kolları ile görsel olarak çok güzel. Uzun yıllar denizde ve güneş altında kullanılmasına rağmen hatasız biçimde eskimiş. Fransız donanması Marine Nationale için üretilmiş ve en önemlisi bir donanmacı tarafından kullanılmış. Hatta servis defterlerine işlenildiğinin kayıtları dahi var.

-          Saatlere ilgi duymaya ne zaman başladın? Bizlere bu saati edinme sürecinden biraz bahseder misin?

Saatlere olan tutkum uzunca bir süre önce Swatch marka bir saat hediye almam ile başladı. Daha sonrasında küçük bir Swatch koleksiyonu oluşturdum. Birçok renkten oluşan saatlerimin bana fazlasıyla çeşitlilik sunduğunu anımsıyorum. Üzerlerine koruma aparatları gibi parçalar ekleyerek onları modifiye ettiğimi hatırlıyorum. Rolex gibi markalar edinmeden öncesinde bir dönem Swiss Army ve Wenger marka saatlere yöneldim. Swiss Army markası saatler kullanırken askeri temalı ve araç-gereç olarak üretilmiş saatleri kullanmaktan keyif aldığımı keşfetmiştim.

Mil-Sub aramaya başlamam aslında tarih gösterim özelliği bulunmayan bir mavi "Snowflake" almak istememle başladı. Aylarca şanssız bir arayışın içine girdim. Sonra bir gün internette dolaşırken 2 adet satılık MN gördüm. Hiç zaman kaybetmeden satıcıyla irtibata geçip 1975 yılı üretimli olanı satın aldım. Bu saate sahip olduğum için kendimi oldukça şanslı ve ayrıcalıklı hissediyorum.

Vintage-Tudor-MN-4.JPG Vintage-Tudor-MN-5.JPG

Vintage-Tudor-MN-6.JPG

-          Bize bu elindeki modelin detaylarından bahseder misin?

Tudor bu modeli ilk kez bu yılda yani saatin üretim yılında; snowflake kollara eşlik edeceğini düşünerek ve su altında okunurluğunu arttırmayı hedefleyerek mavi kadran, mavi bezel ile çıkartmış. Aynı zamanda saatin arkasında bulunan kapağa, sene bilgisinin tamamının yazıldığı tek yıl (örnek : “M.N. 1975”). Diğer yıllardaki örneklerde sene bilgisinin sadece son iki rakamı yazılıyor.

Vintage-Tudor-MN-7.JPG Vintage-Tudor-MN-8.JPG

Şahsen Joe´nun sahibi olduğu Tudor MN´in renklerini çok beğendim. Açık krem rengi indeksler ve solmuş bezeli G-10 nato kayışlarıyla çok iyi uyum sağlıyor. Özellikle bu modelin askeri bir amaç için üretilmiş ve kullanılmış oluşu saate zengin bir tarih veriyor.Kar tanesi "Snowflake" kolları ve kare indeksleri ile her koleksiyonda arzulanan bir model. Yakın zamanda koleksiyonundan başka saatleri de konuşmak üzere, bize zaman ayırdığın için teşekkürler Joe. 

Benzer Haberler