alexa Trappist-1 | Nasa | Xeric | Kickstarter | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Xeric ile Uzay Görevine Hazır Mısınız?

Bilekte parlayan bir güneş sistemine kim hayır diyebilir ki? Xeric, NASA’nın Apollo 11 görevinin 50. yıldönümünü çok özel bir modelle kutluyor. Üstelik sıra dışı bir satış taktiğiyle…

xeric-trappist-1-nasa-edition-3.jpg

San Francisco, Kaliforniya’dan çıkma, küçük bir saat firması olan Xeric, marka değeri adı altında istenen fahiş liste fiyatlarına bir tepki olarak, alışılagelmiş yöntemlerden uzak pazarlama ve satış stratejileriyle saat severlere bambaşka duygular yaşatmayı hedefliyor.

xeric-trappist-1-nasa-edition-2.jpg

Özgün ve yalın tasarımlarla giriş seviye mekanik ve pilli kalibreleri buluşturan marka, kadranda yazan isimler yerine kolunuzda yaşadığınız özel hisse odaklanmanız gerektiğini düşündüğünden, internetin gücünü de arkasına alarak şu ana kadar elde edilmemiş bir başarıya imzasını atmaya hazırlanıyor.

xeric-trappist-1-nasa-edition-5.jpg

Nasa’nın, aya gerçekleştirdiği insanlı uçuşu Apollo 11’in 50. Yılı kutlamaları dahilinde hazırlanan koleksiyon, dünya çapında yayın yapan, girişim projelerinin desteklendiği Kickstarter’dan duyuruldu. 10.000$’lık hedefle meraklılarının beğenisine sunulan proje şu ana kadar 4.500.000$’ın üzerinde para topladı ve 15000’den fazla meraklı tarafından destekleniyor. Etkileyici değil mi? Doğrusu kampanya süresi bitiminde proje için toplanan toplam miktarın 5 milyon $’ı aşacağını öngörüyorum.

xeric-trappist-1-nasa-edition-1.jpg

Peki, bu kampanyaya katılmak size ne ve Xeric’e ne kazandırıyor? Öncelikle işin Xeric kısmını ele alalım. Saatleri üretmek için gereken sermayenin çok daha fazlasını elde etmiş durumda. Kampanya bitiminde derhal kolları sıvayıp asıl üretimlere geçmekle yükümlü. Kısaca, hayranlarına sunduğu ürünler çok beğenildi ve istediği paranın neredeyse 50 katını toplamayı başardı. Müşterilerin durumu ise daha da şenlikli. Seçilen modele göre 25% ile 45% arasında değişen oranlarda indirim ve erken teslimat fırsatlarını yakalayan destekçiler türlü hediyelerle de ödüllendirilecekler.

xeric-trappist-1-nasa-edition-7.jpg

Şimdi gelin, hep beraber saatleri inceleyelim. Modelimizin adı Trappist-1, NASA tarafından yeni keşfedilen ultra-soğuk bir cüce yıldız. Modellerde kullanılan NASA ismi lisans alınarak kadranlara işlenmiş durumda. Saatlerde 44mm x 15mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasalara yer verilmiş. Dilenirse ufak bir meblağ karşılığında kasalara cerakote kaplama uygulanabiliyor. Cam olarak tıpkı aya giden Omega Speedmaster modellerinde olduğu gibi hesalit kristale yer verilmiş. Horween deri kayış ile sunulacak saatlerden iki farklı kalibre seçeneği bulunmakta. İlki Seiko üretimi pilli VH31 kuartz kalibre, diğer ise Miyota üretimi otomatik, 42 saat güç rezervli 8215 kalibre. Otomatik mekanizmalı modelin kollarında pilli modelden farklı olarak trityum tüplerinden faydalanılmış. Kadranda kalan kısımlarda ise bol bol SuperLuminova’ya rastlamak mümkün.

xeric-trappist-1-nasa-edition-4.jpg xeric-trappist-1-nasa-edition-6.jpg

Kadrana baktığınızda sizi geleneksel akrep, yelkovan ve saniye düzeni karşılasa da karşılaştığınız manzara kesinlikle verdiğiniz paradan çok daha üst düzey bir modelle karşı karşıyasınız hissi yaratıyor. Gökyüzünde yer alan yıldız haritasının kopyalandığı saniye kolu ve sayısız nokta, kolunuzda geceleri ışıl ışıl bir görüntü yaratmak için hazır bekliyor. Saat ve dakika kolunda ise güneşi ve gezegenleri sembolize eden daireler bizleri selamlıyor.

xeric-trappist-1-nasa-group-lume.jpg

xeric-trappist-1-nasa-tritium-glow.jpg xeric-trappist-1-nasa-q-blue-lume.jpg

Eğer bu tasarımların da yeterince özel olduğuna ikna olmadıysanız sizi meteorit kadranlı modellerle baş başa bırakmak istiyorum. Gerçek meteordan parçalar alınarak işlenen kadranlar, uzayın derinliklerinden gelmiş bir parçayı bileğinizde taşıma şansı sunuyorlar. Her saat kadranda yer alan türlü işleme farklarıyla birbirlerinden ayrılıyorlar.

xeric-trappist-1-automatic-nasa-edition-meteorite.jpg

Unutmadan, her saat sınırlı sayılarda üretilecek ve hali hazırda birçoğu sahiplerine ulaşmayı bekliyor. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Xeric ile uzay yolculuğuna çıkmak sandığınızdan çok daha kolay.
Benzer Haberler