alexa Yağ Dolu Saatler | Yağ Doldurulmuş Saat | Nedir | Ressence | Sinn | U-Boat | Casio
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Yağ Dolu Saatler

İnanması güç ama gerçekten böyle saatler var. Zamanı okumak için kullanıcına bambaşka bir tecrübe sunan bu özel saatlere göz atmaya ne dersiniz?

Yağ doldurulmuş saat nedir? Böyle bir resmi tanım yok elbette. Kabaca saatin tamamının ya da kadran kısmının özel bir yağ ile doldurulduğu saatler, son zamanlarda oldukça popüler oldular.

oil-filled-watches-1.jpg

Avantajları neler? Kadran ile cam arasını tamamen dolduran şeffaf sıvı ile zamanı okuma deneyimi bambaşka bir boyuta taşınıyor. Akrep, yelkovan, saniye ve varsa diğer göstergeler, cama adeta yapışık görünüyorlar. Saatin iç kısmında hava yerine yağ bulunduğundan ve bu maddenin de ısı kapasitesi sıradan saatlerde bulunan havaya göre çok daha yüksek olduğundan, ani sıcaklık değişimlerinin saat camında buhar oluşturmasının önüne geçiliyor. Saatin iç yüzeyinde dıştan gelen baskıyı karşılayabilecek, sıkışmayan bir akışkan bulunması özellikle su geçirmezliğe pozitif katkı sağlayabiliyor. Her şeyden öte, bu saatler gerçekten çok farklı görünüyorlar.

oil-filled-watches-ressence-2.jpg

Piyasada hali hazırda satılan birkaç “yağ dolu” saat bulunmakta. Bu modellerin fiyatları ve kategorileri çeşitlilik gösteriyor.

oil-filled-watches-ressence-3.jpg

Belçikalı Ressence markasının Type serisi modellerinin hepsi sundukları bu teknoloji ile saat severlerin gönüllerine taht kurmuş durumda. Saatin kadranı ile camı arasına doldurulan sıvı ile üç boyut algınızı yeniden tanımlayan modeller, hem şaşkınlık hem de hayranlık duygularını bir arada yaşamanıza sebep oluyor.

oil-filled-watches-ressence-1.jpg

Fiyat skalasında biraz daha gerilere geldiğimizde Alman üretici Sinn’in UX modeli gözümüze çarpıyor. Markanın, HYDRO Teknolojisi olarak lanse ettiği sistemde, su altı dahil her koşulda maksimum kadran görünürlüğü, camın buğulanmaması ve artırılmış basınç dayanıklılığı gibi özellikler ön plana çıkarılıyor.

oil-filled-watches-sinn-hydro.jpg

Daha uygun bütçeli bir saat arıyorsanız çözüm İtalya’dan geliyor. U-Boat markasının Capsoil modelleri de tıpkı listedeki diğer saatler gibi iç yağ ile doldurulmuş kasalara sahipler. Quartz mekanizmalı modellerin üç kollu ve kronograf olmak üzere iki farklı tipi bulunuyor.

oil-filled-watches-u-boat-capsoil-1.jpg

Hayır, bunların hepsi bütçemin üzerinde diyorsanız size kendi yağ dolu saatinizi yapmanın yolunu göstereyim. Konuyla ilgili video paylaşım sitelerinde bolca başlık mevcut. Yapmanız gereken tek şey, Casio marka pilli bir saat edinip, kasayı açıp, mekanizma ve kadranı bir bütün halinde çıkarıp, her yeri endüstriyel tip, viskozitesi yüksek bir yağ ile doldurmak. Ardından da kasanın içinde baloncuk kalmadığına emin olduktan sonra çıkarılan parçaları geri takmak. Merak etmeyin, tepe ve arka kapak kısmındaki contalar içeri bastığınız yağın dışarı sızmasını engelleyecektir. En azından bir süreliğine. Tabii bu işlemin saatinize geri dönüşü olmayan zararlar verme ihtimalini de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

oil-filled-watches-u-boat-capsoil-2.jpg
Benzer Haberler