alexa Swiss Alp | Smart Watch | H. Moser & Cie. | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Yeni Model: H. Moser & Cie. Swiss Alp

h-moser-cie-logo.png

İsviçre Saat Endüstrisi son birkaç aydır epey tartışmalı sahnelere ev sahipliği yapmaya başladı. Yükselen “Akıllı Saat” pazarı gelenseksel saat üreticilerinin kafasını karıştırmış durumda. Kimi marka akıllı saatlerin kendi pazarını oluşturup farklı bir kategoride rekabete gireceklerini düşünse de bu yeni teknolojik cihazların İsviçre’li mekanik saatleri zor duruma sokacağını düşünenlerin de sayısı azımsanacak gibi değil.

Bazı köklü markalar erken davranarak model gamlarına mevcut koleksiyonlarındaki saatlerin “akıllı” versiyonlarını da eklemeye başlamışken nispeten küçük bir üretici olan H. Moser & Cie. Tarafından bambaşka bir gelişme yaşandı.

Adeta bir meydan okuma amaçlı, olarak oldukça radikal bir hamleyle “akıllı saat” tasarımıyla üstün İsviçre mekaniğini birleştiren Swiss Alp modelinin tanıtımı yapıldı.

H-Moser-Cie-Swiss-Alp-1.png

Saati, ilk gördüğünüzde kadrana  H. Moser & Cie. Arayüzünü yüklenmiş bir Apple Watch zannetme ihtimaliniz çok yüksek nitekim, kasa formu neredeyse aynı. 38,2mm x 44mm x 10,3mm ölçülerinde beyaz altın kasaya sahip saat ebatlarıyla da Apple Watch’a benzer bir görünüm sunuyor. Kasadaki en büyük iki farklılık; Apple’ın patentli kayış değiştirme sistemi bulunmaması ve ayar kolunun şekli.

H-Moser-Cie-Swiss-Alp-2.png

Saatin arkasını çevirdiğinizde ise 4 adet sensör yerine bambaşka bir manzara bizleri karşılıyor. Açıkçası Apple’ın arka görünümdense böylesine bir mekanik şaheseri izlemek çok daha keyif verici. H. Moser & Cie. bu modelinde kurmalı in-house kalibre HMC 324’ü kullanmış. 27 taşlı, 18000vph’de çalışan ve 4 günlük güç rezervine sahip mekanizmanın bütün parçaları elde üretilmiş ve finisajı tamamlanmış, ayrıca kalan güç rezervi göstergesine de sahip.

H-Moser-Cie-Swiss-Alp-3.png

H. Moser & Cie. Swiss Alp, Apple Watch’dan sonra adeta (özellikle)çalıntı bir tasarımla piyasaya çıkan bir saat ancak elektronik bir devrenin aksine bir saat meraklısı için ruhu olan ve nesiller boyunca modası geçmeyecek bir arzu objesi. Şüphesiz bu yeni savaş, İsviçre’li üreticileri zorlamaya devam edecek. Dengelerin ne yönde ve ne kadar değişeceğine hep beraber tanıklık edeceğiz..

Benzer Haberler