alexa 03.3100.3600/69.M3100 | 03.3100.3600/69.C823 | Chronomaster Sport | Zenith | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Chronomaster Sport

Dünyanın en meşhur yüksek performanslı kronografı El Primero'nun son versiyonuna ev sahipliği yapan yeni Chronomaster Sport, kronograf dünyasının dengelerini alt üst etmeye hazırlanıyor.

zenith-chronomaster-sport-1.jpg

Zenith'in 1969 yılında üretimine başladığı otomatik kronograflı kalibresi El Primero, aradan geçen yıllar içinde adını saatçilik tarihine altın harflerle yazdıran bir efsane haline geldi. Bugün, bu olağanüstü mekanizmanın son versiyonlarından biri olan Caliber 3600 ile hayat bulan Chronomaster Sport modeli, 2021'in en iddialı modellerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Model, geneli itibariyle Zenith'e özgü birçok tasarım detayını bünyesinde barındırıyor. Bunlardan ilki, 1980'lerin sonlarına doğru tanıtılan ve “Da Luca” olarak adlandırılan kasa formu. Diğer önemli öge de, kadrandaki kronograf alt-kadran dizilimine ve renklerine ait A386 esinlenmesi.

zenith-chronomaster-sport-9.jpg

41mm çapında paslanmaz çelikten üretilen kasaya sahip saatin ön ve arka yüzlerinde safir kristal camlara yer verilmiş. Chronomaster Sport'un su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirtilmiş. Model bütünü itibariyle fırçalanmış ve parlatılmış çelik yüzeylere ev sahipliği yapıyor. İlk bakışta siyah renkli seramik bezel dikkatimizi çekiyor. Bezel üzerinde saniyenin 10'da 1'i aralıklarla ölçüm yapılmasına olanak sağlayan indeksler bulunuyor. Kadranda ise A386 modelinden de hatırlayacağımız üç renkli kronograf alt-kadranları bulunuyor. Saat 9 pozisyonuna saate ait saniye, saat 6 pozisyonuna kronografa ait dakika ve saat 3 pozisyonuna da kronografa ait saniye göstergeleri yerleştirilmiş. Merkezde bulunan büyük kol ise, her 10 saniyede 1 tam tur atarak, 1/10 hassasiyetinde zaman ölçümü yapılabilmesine imkan tanıyor. Son olarak saat 4:30 pozisyonunda tarih penceresi bulunuyor.

zenith-chronomaster-sport-2.jpg

zenith-chronomaster-sport-4.jpg zenith-chronomaster-sport-5.jpg

Zenith Chronomaster Sport'un kabinde markanın son harikalarından otomatik kronograflı Caliber 3600 yer alıyor. 35 taşlı mekanizma, 5Hz (36000vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor.

zenith-chronomaster-sport-3.jpg zenith-chronomaster-sport-6.jpg

Model, iki farklı kadran seçeneğine sahip. Hem siyah hem de beyaz modelde, kronografa ait alt-kadranlar aynı gri-füme-mavi renklerini taşıyorlar. Öte yandan Chronomaster Sport için katlanır tokalı paslanmaz çelik bilezik ve kayış seçenekleri de müşterilerinin beğenisine sunuluyor.

zenith-chronomaster-sport-7.jpg zenith-chronomaster-sport-8.jpg

Zenith Chronomaster Sport'un paslanmaz çelik bilezikli versiyonu için CHF 9.900, kayışlı versiyonları için ise CHF 9.400 liste fiyatları uygun görülmüş. Bu haliyle sektörün en başarılı çelik kronograflarından biri olarak anılan Rolex Daytona 116500LN modeline başarılı bir alternatif olabileceğini öngörebiliriz. Saatleri direkt olarak kıyaslama peşinde değilim ancak ilave tarih komplikasyonu, görece düşük liste fiyatı ve her şeyden önemlisi “bekleme listesiz” bir alışveriş deneyimi eminim pek çok saat sever için tercih sebebi olacaktır.

Benzer Haberler