alexa Zenith | El Primero | Defy | Pilot Chronometro | Tipo CP 2 | 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith El Primero Defy & Pilot Chronometro Tipo CP 2 Yeni Modeller

zenith-logo-son-2.jpg

Defy El Primero modeli ile mekanik kronograf komplikasyonunda çığır açan köklü marka Zenith, 2018 yılında tanıttığı yeni modeller ile sayfalarımıza konuk oldu. 

Köklü markanın 2018 yılında saatseverlerin beğenisine sunduğu yenilikler arasında ilk sırayı, dünyanın en hassas mekanik kronograf kalibresi unvanını alan Defy El Primero 21 modelinin 18K pembe altın malzemeden alınmış versiyonu alıyor.

18-9000-9004_71-M9000-O.jpg

18K altın bilezikli ve siyah kauçuk astarlı kahverengi timsah derisi kayış alternatifleri bulunan yeni modelin kadran tasarımı ve mekanizması daha önce Horobox sayfalarında da yer verdiğimiz Zenith Defy El Primero 21 modeli ile aynı platformu paylaşıyor. 44mm x 14.50mm boyutlarında tasarlanan 18K pembe altın kasa 100 metre su geçirmezlik değeri sunuyor. Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar bulunuyor.

zenith-defy-el-primero-21-rose-gold-O.jpg

Yeni model, saniyenin 1/100ü hassasiyetinde ölçüm yapabilen çift eşapmana sahip kronograf modülü ile donatılmış Caliber El Primero 9004 ile hayat buluyor. İskelet formunda tasarlanmış kadran ve safir kristal bölmeli arka kapak sayesinde zevkle izlenebilen mekanizma tam kurulumda 50 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 

Markanın 2018 yeniliklerinde Defy El Primero 21 model ailesine ait yeniliklerin sadece bu iki alın versiyonla sınırlı kalmadığını da hatırlatalım. Başarılı model 18K pembe altının yanı sıra son dönemlerin popüler alternatif malzemesi siyah seramik ve mavi detaylarla renklendirilmiş bir de titanyum versiyon ile Zenith ürün grubundaki yerini sağlamlaştırıyor.

zenith-defy-el-primero-21-black-ceramic-1-O.jpg

ZEN-TH-Defy-El-Primero-21-BLUE-95-9002-9004_78-M9000-O.jpg ZEN-TH-Defy-El-Primero-21-BLUE-95-9002-9004_78-R584-O.jpg

Zenith cephesinden gelen diğer bir yenilikte markanın 2016 senesinde güncel koleksiyonuna dahil ettiği PILOT CRONOMETRO TIPO CP-2 model ailesinden geliyor. 1960lı yıllarda Zenith tarafından İtalyan Ordusu için özel olarak üretilen ve markanın o dönem Roma bayiliğini sürdüren A. Cairelli tarafından ülkeye girişi sağlanan efsanevi model, 2016 senesinde güncellenmiş versiyonuyla saatseverlerin beğenisine sunulmuştu. Modelin gördüğü büyük ilgiye kayıtsız kalmayan Zenith, başarılı ürün grubuna Flyback özellikli yeni El Primero 405B kronograf mekanizmayla hayat bulan iki yeni model ekledi. Yenilik kısmını sadece mekanizma ile sınırlı tutmayan Zenith yeni modeller için son yılların fenomen malzemelerinden bronz ve bir de eskitme efektiyle hazırlanmış paslanmaz çelik kasalar tasarlamayı da ihmal etmedi.

zenith-pilot-chronometro-tipo-cp-2-bronzo-O.jpg

Yeni modeller 43mm çapında ve 12.85mm yüksekliğinde tasarlanmış kasalar içerisinde satışa sunuluyor. Markanın geçmiş modellerinden de aşina olduğumuz bronz ve eskitme paslanmaz çelik seçenekleri bulunan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar bulunuyor. 100 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın ön yüzünde, orijinal modelde de olduğu gibi dalgıç tipi bezel yer alıyor.

Bi-Compax kronograf formasyonunda hazırlanan kadran, kasa malzemesi ile uyumlu şekilde degrade bronz veya degrade gri tonlarında tercih edilebiliyor. Büyük rakam indekslerin ve kolların üzerinde yer alan SuperLuminova fosfor malzemesi sayesinde karanlık ortamlarda da gayet net bir okunabilirlik sunan kadranın saat 6 hizasında Flyback ibaresi dikkat çekiyor.

zenith-pilot-chronometro-tipo-cp-2-green-O.jpg

Kolon çarklı ve Flyback özellikli kronograf modülüyle donatılmış Caliber El Primero 405B otomatik mekanizma ile hayat bulan yeni modeller tam kurulumda 50 saatlik güç rezervi sunuyor.

Her iki model de uç kısmında titanyum tokaların yer aldığı eskitme kahverengi ve yeşil seçeneklerle sunulan deri kayışlar ile sunuluyor.
Benzer Haberler