alexa Zenith Saat Ustası | Zenith | Birgül ÇELEBİ | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Saat Ustası - Birgül ÇELEBİ

zenith-logo.png

Birgül ÇELEBİ ile Konyalı Saat ev sahipliğinde gerçekleşen, Zenith 150. Yıl kutlama organizasyonu sırasında tanıştım. Bir saat ustasıyla tanışmaktan ve saatçiliğin gizemli dünyası hakkında sohbet etmekten büyük keyif aldım. Kendisinin saatçilik konusundaki tutkusu, yeteneği ve bilgi birikimi burada birkaç sayfayla açıklanamayacak kadar derin aslında ancak, mekanik saatlere meraklı bir bayan olarak başlayan macerasını ve bu yönde ilerleyen kariyerini kısa da olsa sizlerle paylaşmak istedim.

Birgu-l-Celebi-Zenith-WatchMaker.png

Keyifli sohbetimizden başlıklarla Zenith saat ustası Sn. Birgül ÇELEBİ ile birlikteyiz..

-               Saatlere ne zaman ilgi duymaya başladınız..?

Saatlere olan ilgim ortaokul son sınıfta başladı. Yakın arkadaşlarımın aldığı saatçilik derslerine duyduğum merak ve saatçiliğin özünü oluşturan hassas mekanikler bana bu mesleğin beni ne kadar güzel ifade ettiğini düşündürdü.

-               Bizlere İsviçre’de yer alan saatçilik okullarından ve bu meslekteki kariyer basamaklarından bahseder misiniz..?

Bugün İsviçre Saat Endüstrisi’nde çalışmak istiyorsanız eğer öncelikle bu konuda mesleki temel eğitimleri almış olmanız gerekiyor. CFC (Certificat Fédéral de Capacité) sertifikasına hak kazanmak ile başlayan bu süreç size bir saat firmasında çalışma fırsatı verdiği gibi eğitiminize Diplôme Supérieur D’horlogerie belgesini alarak devam etme imkânı da tanıyor. Saat endüstrisinde disiplinli, motivasyonu yüksek ve metodik olduğunuz takdirde iyi bir kariyer edinme şansınız çok yüksek.

-               Zenith ile yollarınız ne zaman kesişti..?

Zenith ile süre gelen birlikteliğim 2011 senesinin Mart ayında, firma bünyesinde saat ustası olarak işe alınmam ile başladı.

-               Şu an hangi bölümde görev alıyorsunuz..? Bir saat ustası olmanın eğlenceli ve zor kısımlarından bizlere biraz bahseder misiniz..?

Şu an Haute Horlogerie bölümünde saat ustası olarak görev almaktayım. Bu işin en zevkli kısmı montajını bitirdiğiniz bir saatin kusursuz şekilde çalışmasını izlemek olsa gerek.. Zor kısmı ise montaj aşamasını zorlaştıran teknik sorunlarla uğraşmak diyebilirim..

Sizinle tanışma ve sohbet etme fırsatı bulduğum için çok memnun oldum Birgül Hn. Size kariyerinizde başarı diliyor, nezdinizde bu güzel ve önemli fırsatı bize tanıdıkları için Konyalı Saat ve Zenith ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.
Benzer Haberler