alexa 49940 | Sea Hawk | II Pro | Girard-Perregaux | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sea Hawk II Pro

Girard-Perregaux_logo-svg.png

İncelememize konu saatimiz, Hi-End saat meraklıların yakından tanıdığı, kökleri 18YY’ın sonlarına dayanan ve saatçilik konusunda sahip olduğu 80ad’den fazla patent ile günümüz modern saat üretimi konusunda yeri yadsınamaz hale gelmiş markalardan Girard-Perregaux’un ilk defa 1943’te piyasaya sürdüğü Sea Hawk serisinden. 

Serinin 2001’de geçirdiği kapsamlı rönevasyon ile birlikte hayat bulan Pro alt grubundan Sea Hawk II Pro ( Titanium / 18K Rose Gold / Rubber Strap ) modeli.

008.jpg

Sea Hawk II Pro ( Titanium / 18K Rose Gold / Rubber Strap ) Ref.: 49940

Giriş cümlelerimde de belirttiğim gibi GP’nin Sea Hawk serisini piyasaya sürmesi 1940lar’ın başına denk geliyor.. Model için uygun görülen isimden de anlaşılacağı üzere saatin en çok vurgulanan özelliği suya dayanıklı olması..

v2.jpg

GP, saat dünyasında belki inovatif/teknolojik buluşlara daha çok vakit ayırmasından belki de geçtiğimiz yüzyıla “su saati” konseptinde damga vuran Rolex Oyster’ın pazar payı karşısında zayıf kaldığından Sea Hawk serisi üzerine, ne Ar&Ge ne de pazarlama konusunda pek de ağırlık vermemiş lakin, modeli her zaman ürün gamı içerisinde tutmaktan da vazgecmemiş.. 

v3.jpg

60 yıla yakın zamandır üretiliyor olmasına rağmen 2000ler öncesi dönemde markanın teknolojik olarak geldiği noktadan çok da nasibini alamamış olan Sea Hawk, yine yarım asrı aşan bu süreyi optik olarak da birbirine benzer modeller ile geçirmiş.

v1.jpg v4.jpg

GP’nin 2001’de model gamında yaptığı hem teknolojik hem de optik değişiklikler neticesinde güncel versiyonların temelleri atılmış ve Sea Hawk -belki biraz geç de olsa- dalgıç saatleri arasında hak ettiği konuma geri gelmiş..

fhhmag_slideshow_003911-003.jpg

Saatimizin özelliklerinden bahsedecek olursak;

Kutu..

Öncelikle saatin çok şık bir kutusu olduğunu belirtelim.

_DSC6635-s.jpg

Özenle dizayn edilmiş bu kutunun içeriğinde sertifika, garanti belgesi, dünya distribütör listesi ve kullanım kılavuzu yer alıyor.

_DSC6650-s.jpg

Kutu hem kullanılan materyallerin kalitesi hem de saatin görkemiyle doğru örtüşen boyutlarıyla göz dolduruyor.

Kasa / Kapak..

Saatin kasası ( ve arka kapağı ) titanyumdan imal edilmiş.. 44.7mm’lik ( ayar tepesi hariç ) çapa ve 21mm.’lik kalınlığa sahip bir saat için son derece yerinde bir materyal tercihi olduğunu belirteyim zira saatin ebatları nedeniyle masif altın ve hatta çelik olan versiyonların bilekte taşınması büyük saat takmaya alışkın kullanıcıları bile rahatsız edebilirdi diye düşünüyorum..

_DSC7559.jpg _DSC6655-s.jpg

Saatin toplam kalınlığı en uzak noktalardan ölçüldüğünde 21mm olarak görünüyor. GP’nin 3000M su basıncına dayanabilen bu canavarı üretirken 5mm. kalınlığında cam ve yine 5mm. kalınlığında bir de arka kapak kullandığını göz önüne alırsak aslında bu boyutların nasıl ortaya çıktığını tahmin etmek çok da zor değil.

-MG_1994_b.JPG

CHawk10009.jpg

Saatin arka kapağı üzerinde son derece itinalı işlenmiş, kabartma bir deniz canavarı figürü var. Figür etrafına saatin teknik özelliklerinin birkaçını belirten açıklamalar ve üretim No.su yazılmış. 

_DSC6606-s.jpg

Hardcore dalgıç saatlerinde görmeye aşina olduğumuz Helium Valve bu saaatte iki tane kulanılmış.. Her kenara bir otomatik valf şeklinde konumlanan helium valve’lerin saatin tool watch görüntüsüyle ( ve elbette teknolojisiyle ) uyumlu olduğu bir gerçek.

Bezel / Ayar Tepesi..

Saatin bezeli ve ayar tepesi için Rose tonunda 18K masif altın kullanılmış. Bu derece tool watch anlayışıyla bir araya toplanmış özelliklerin oluşturduğu bu saat için belki biraz uyumsuz bir materyal kombinasyonu olduğu düşünülebilir ama gerçek durum kağıt üzerindekinden çok farklı.

_DSC7552.jpg

Sanat eseri hassasiyetinde işçiliğe sahip, gömme/kabartma motiflerden oluşan altın bezel, minyatür bir büyüteci andıran kalın camla fevkalade uyuma sahip..

Yine çeliğe nazaran daha koyu tonlara sahip titanyum kasayı mat yüzey formu ile işlemeyi tercih eden GP, bezel ve ayar tepesi için de altını yine mat ancak sarı yerine roz tonda seçerek renkler arasında mükemmel bir görsel uyum yakalamış.

_DSC6612-s.jpg

Saati ebat olarak saklamak mümkün olmadığı gibi saat terminolojisinin vazgeçilmez inceleme alt başlığı " wrist presence "ı da yine gizlemek mümkün değil.

-MG_1086.JPG

Cam..

Daha önce de bahsettiğim üzere Sea Hawk’ın 5mm kalınlığında bir camı var. 3000M’lik su basıncına dayanıklı bir saat olduğu göz önüne alınırsa gayet normal bir kalınlık.

Cam için Corundum ( sentetik Safir ) materyali tercih edilmiş.. Çift taraftan yansıma önleyici kaplamayı da ihmal etmeyen GP, 5mm.’lik bu camın kadranı muhtelif ışık oyunları ve mercek efektleriye görülemez hale gelmesini de bu sayede engellemiş.

_DSC6628-s.jpg

Kalibre..

GP’nin belki de en bilinen özelliklerinden biri kalibre Ar&Ge’si konusunda saatçilik sektörünün yapı taşı kabul edebilecek buluş ve patentlere sahip olması.

Böyle bir geçmişe ve çok az markanın rakip olabileceği know-how’a sahip bir markadan beklendiği üzere incelemeye konu saatimizin kalibresi safkan GP üretimi kalibre referans No. 033RO.

44 saatlik katalog power reserve’e sahip bu kalibre için GP’nin yine kendi dizaynı olan efsanevi Calibre 3300’ün üzerine Power Reserve Indicator modülü eklenmiş hali de diyebiliriz.

Tool Watch konseptinde üretilmiş ve 3000M su basıncına dayanıklı bir saatten beklendiği üzere masif tercih edilen kapaktan dolayı bu muhteşem kalibreyi seyretmek Maalesef mümkün değil ancak bu duruma rağmen GP’nin kalibreyi üretirken standart olarak tamamı el işçiliği ile süslenmiş köprü ve gövde üzerinde "oeil de perdrix" ve "côtes de Genève" motifleri tercih etmesi yine firmanın gelenekselliğe verdiği önem ve yüksek işçilik standartlarlarının bir birleşimi olarak ortaya çıkıyor.

Teknik olarak bir detay daha verelim; GP kalibre için seçtiği rotor bilyalarında da seramik rulmanlar kullanarak aşınmayı neredeyse imkansız hale getirmiş.

Günlük sapması +1sn’nin altında olan çalışma değeri de kalibrenin kusursuzluğuna farklı bir açıdan ispat niteliğinde..

Kadran..

Saatin kadranında materyal olarak karbon kullanılmış.. 2000lere gelindiğinde popülaritesi zirve yapan ve gerek işlevsel gerek dekoratif olarak karşımıza sıklıkla çıkan bir materyal karbon..

_DSC7551.jpg _DSC7566.jpg

Işığın açısına göre bazen mat bazen de üç boyutlu görünüm sergileyen kadran, okunabilirlik açısından yine tool watch konseptinden ayrılımıyor.. Cam üzerinde yer alan Çift taraflı AR kaplamanın da katkısıyla kadranın okunmaya elverişli olmayan bir açısı yok demek yanlış olmaz.

Saat 6 noktasına merkezlenen yarım daire şeklindeki power reserve hem işlevsellik hem de dizayn olarak oldukça başarılı duruyor. 

Fosfor..

Kadran markörleri ve kollarda kullanılan super luminova fazlasıyla yeterli. 

-MG_2006.JPG

GP’nin fosfor uygulama konusunda power reserve kolunu da unutmamış olması yine ince ama işlevsel bir detay.

Kayış..

GP’nin Sea Hawk serisi için ürettiği üç tip kayış bulunuyor; Kauçuk, deri ve metal.

Açıkçası böylesine tool watch anlayışıyla dizayn edilmiş bir dalgıç saatinin üretici opsiyonu deri kayış ile sunulması biraz garip olmuş.

İncelemeye konu saatimizin üzerinde kauçuk kayış ve titanium katlanır klips var.

Kayış için yapay kauçuk tercih edilmiş.. Yapı olarak yok edilemez bir görüntüsü olan bu kayışın optik anlamda da saatin geneliyle mükemmel bir uyum içinde olduğunu görmek mümkün.

Kayışın iç tarafı dış tarafından daha özenle dizayn edilmiş diye düşünmeden edemiyorum zira iki parçanın da iç kısmında yer alan GP baskıları, hem su tahliyesi hem de kolda kaymayı/dönmeyi engelleyen kanalları ile kayışın iç kısmındaki detay insanı kendine hayran bırakıyor.

_DSC6695-s.jpg

Bilek ölçüsü için pek çok markada/modelde olduğu gibi bu saatte de doğru ayar için kayışın kesilmesi gerekiyor ancak GP çift taraflı açılan katlanır titanium klips kanatları üzerinde 2 + 3 delik olmak üzere toplam 5 kademeli ince ayar yapmaya imkan sağlayan bir klips dizaynı geliştirmiş.

Yine bu kademeler arasındaki geçişi kayışı sökmeden ve/veya herhangi bir alete gerek duyurmadan yapabilmeye imkan veren bu dizayn divers extension bağlantısına olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor.

_DSC6689-s.jpg _DSC6692-s.jpg

Konfor..

Saatin boyutarı itibarıyla çok konforlu olduğunu söylemek pek de mümkün değil ancak üretim amacı neticesinde ortaya çıkan bu boyutların saati tercih edecek kişiler için saatin bir özelliği olarak algılanacak olması bu sorunu daha kola takılmadan bertaraf edebilir gibi duruyor zira Sea Hawk gerçekten ne piyasada çokça rastlanan jenerik Submariner kopyalarına ne de bir başkasının kolunda sıkça görülen saatlere benzemiyor.

_DSC7565.jpg

Spesifik olarak incelememize konu bu modelin üretiminde ağırlıklı metal olarak titanyum, kayış olarak da rubber tercih edilmesi de saati tahmin edildiğinden çok daha rahat kullanılır hale getiriyor. 

Fiyat..

Saatin üretildiği dönem itibarı ile TR distribütörü D&D Saat tarafından belirlenen rakamı 13.700,00 CHF.. Aynı dönem için USA listesi de 11.800,00 USD.

Gerek TR içi bayiler gerek yurtdışı kanalları ile yüksek oranda indirim almak kuvvetle muhtemel görünüyor.

Olumlu/Olumsuz Yönler..

Açıkçası GP Sea Hawk II Pro ile ilgili olumlu ve olumsuz yönleri net bir şekilde sıralamak pek de mümkün değil zira saatin olumlu hanesine yazılabilecek bir özelliği ( Örn.: kolda kendini çok belli ediyor olması ) bir kullanıcının hoşuna giderken bir diğeri için tercih etmeme sebebi olabilir.. O yüzden özetle toparlamak istersek eğer;

Sea Hawk II Pro, İsviçre Saati denildiğinde akla gelen pekçok takdire şayan kavramı başarıyla ve gururla kuşaktan kuşağa taşıyabilen, Hi-End bir markanın, tool watch konseptinde ürettiği, sınıfında oldukça başarılı bir dalgıç saati.

Gardrobunuz için smart casual bile formel kalıyorsa bu GP sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Eğer dalgıç saatlerinden hoşlanıyor ancak piyasada yüzlercesi mevcut, jenerik Submariner benzerlerinin dışında bir dizayn istiyorsanız GP nokta atışı olabilir.

3000M su basıncına dayanaklılık özellğinden ötürü ortaya çıkan büyük ebatlar ve kolda saklaması güç tasarım, günlük hayatında takım elbise ağırlıklı giyinen kullanıcıları zorlayacak gibi görünüyor.

Her ne kadar titanyum kasa ve kauçuk kayış bu dev saati bilekte fevkalade konforlu bir şekilde taşıma imkanı sunuyor da  olsa, hem boyut hem de saati oluşturan parçalarda seçilen materyallerden ötürü saati en ilgisiz gözlerden bile kaçırmak pek mümkün görünmüyor.

Benzer İncelemeler