alexa Lange 1 Moon Phase | A. Lange & Söhne | Second Generation | Pre-SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne - Lange 1 Moon Phase Second Generation

lange-sohne-logo.jpg

Endüstrinin duayen isimlerinden A. Lange & Söhne, geçtiğimiz yıl yenilenen yüzüyle saat severleri bir kez daha kendine hayran bırakan ikonik modeli Lange 1’in, ikinci jenerasyon Moon Phase özellikli versiyonuyla boy gösterdi.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-1.jpg

Hayat verdiği muhteşem mekanizmalar kadar markanın DNA’sını en ince ayrıntısına kadar taşıyan tasarımlarıyla da saatseverlerin rüyalarını süsleyen A. Lange & Söhne, markanın sembolü haline gelen Lange 1 modeliyle bir kez daha saat meraklılarını kendine hayran bıraktı.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-5.jpg

Geçtiğimiz yıl içerisinde güncellenen Lange 1, Alman menşeli markadan beklendiği şekilde genel görüntüsünü korumaya devam etmişti. Yenilenen modelin kalbinde ise markanın son dönemde geliştirdiği ve otoritelerden tam not alan yeni mekanizmasına yer verilmişti. Lange 1 modelinde yaptığı güncellemeye paralel şekilde, koleksiyonun ay fazı göstergesi taşıyan Moon Phase versiyonu da makyajlayan marka, bonus olarak modele bir de gece/gündüz indikatörü eklemiş.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-4.jpg

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-3.jpg

A. Lange & Söhne’nin tasarladığı ay fazı göstergesi 122.6 yılda sadece bir kez ayarlanmaya ihtiyaç duyan düzeneğiyle bir önceki versiyon ile aynı platformu paylaşıyor.

Kasa tasarımı genel olarak modelin klasik özelliklerinden pek uzaklaşmış görünmüyor. 38.5mm çapındaki kasanın bezeli bir klik incelmiş ve modelin ön yüzünde yer alan safir cam çok hafif de olsa bezelin dışına taşacak şekilde tasarlanmış.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-9.jpg

Modelin alâmetifarikası kabul edilen kadran tasarımı da yine çok majör değişiklikler içermeyecek şekilde tasarlanmış. Yazılarda ve rakamlarda kullanılan karakterde değişiklik yapan A. Lange & Söhne, alt kadranlarda kullanılan yüzey desenini de daha hareketli bir hale getirmiş.

Görsel değişiklikleri bir yana bırakırsak eğer, modelin en önemli özelliği şüphesiz mekanizması olarak öne çıkıyor. Yeni modelin kalbinde markanın Caliber Ref. L121.3 mekanizmasına yer verilmiş. Geçtiğimiz yıl güncellenen standart Lange 1 versiyonunda yer alan Caliber Ref. L121.1 üzerinden geliştirilen yeni mekanizma 3 günlük güç rezervi, hızlı değişen tarih fonksiyonu ve güç rezervi sona geldiğinde otomatik olarak sıfır konumuna gelen saniye kolu gibi özellikler taşıyor.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-2.jpg

Ay fazı göstergesine ait modül eklemesi nedeniyle 70 adet ekstra parça eklemesine maruz kalan mekanizmanın standart versiyona göre biraz daha kalın bir yapıya sahip olduğu belirtilse de 0.6mm’lik farkın günlük kullanımda kendini hissettireceğini sanmıyoruz.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-6.jpg

A. Lange & Söhne’nin tasarladığı ay fazı göstergesi 122.6 yılda sadece bir kez ayarlanmaya ihtiyaç duyan düzeneğiyle bir önceki versiyon ile aynı platformu paylaşıyor. Güncelleme kısmını sadece teknik özelliklerle sınırlı tutmak istemeyen marka, ay fazı göstergesine ilginç bir revizyon yapmış. Tek parçalık bir disk üzerinde yer verilen semboller şeklinde hazırlanan klasik ay fazı göstergesinden farklı şekilde tasarlanan sistem, mavi bir zemin üzerinde yer alan ve 8 rakamı şeklinde tasarlanmış bir indikatörden oluşuyor.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-7.jpg

İç içe geçmiş şekilde tasarlanan ay fazı ve gece/gündüz göstergesi kendilerine ayrılan süreler içerisinde rotasyonlarını tamamlıyor. Ay fazı göstergesi bir tam turunu 29.5 günde tamamlarken gece gündüz indikatörü 24 saatte bir tur dönüyor. Gündüz saatlerinde açık mavi tonlarında görünen ay fazı göstergesi, zaman ilerledikçe daha koyu bir mavi tonuna dönüyor.

A-Lange-So-hne-Lange-1-Moon-Phase-Second-Generation-8.jpg

Platin, 18K beyaz ve pembe altın olmak üzere üç farklı kasa materyali ile üretilecek modelin butiklere ulaşması için 2017 ortası ön görülüyor.

Benzer İncelemeler