alexa A. Lange & So¨hne | Lange 1 | Time Zone | 116.032
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Sohne Lange 1 Time Zone 116.032

a-lange-sohne-logo.png

Son yıllarda her zaman olduğundan daha popüler hale gelen World Time (dünya saati) fonksiyonuna sahip modeller arasında en rafine örneklerden biri kabul edilen A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032), inceleme köşemizin konuğu oldu. 

Geleneksel saatçiliğin vazgeçilmez unsurlarından olan komplikasyonlar saat meraklıları arasında popülaritesini sürdüre dursun, gelişen teknolojinin de etkisiyle artık ilk tasarlandıkları döneme nazaran oldukça az bir işleve sahipler. Ancak, çoğu zaman mühendislik ve işçilik harikası yapılarıyla saatseverleri kendine hayran bırakan komplikasyonlar içerisinde, günlük hayatta gerçekten işe yarayacak fonksiyonlar da var elbette. Bu komplikasyonlara örnek olarak ilk akla gelenlerden biri de şüphesiz World Time yani dünya saati fonksiyonu.

Aslında World Time komplikasyonu, geleneksel saatçilik özelinde hiç de yeni sayılmayacak bir özellik ancak, ilginç bir şekilde son birkaç yıldır farklı segmentlerden markalar tarafından yoğun bir ilgi gördüğü de gözümüzden kaçmıyor. Geçtiğimiz yıllarda pek çok marka tarafından yorumlanan bu kullanışlı özellik, Alman menşeli ünlü marka A. Lange & Söhne tarafından üretilen Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032) modeli ile bir kez daha sayfalarımıza konuk oldu.

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-2-.jpg

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032) modeli, 41.9mm çapında ve 11mm gibi oldukça kompakt sayılabilecek bir kalınlıkta tasarlanmış, klasik Lange 1 tarzı kasa ile geliyor. 41.9mm çapındaki kasanın bilekte konforlu bir şekilde kullanımına imkân veren uzun ve ince boynuz tasarımının, kasayı olduğundan bir klik daha büyük gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak nedense, A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032) için direkt “büyük bir saat” de diyemiyorum. Kasanın tamamen parlak yüzey formuyla tasarlanması veya kadranın dolu yapısı bu duruma sebep olabilir sanırım.

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-9-.jpg

Kısa ve geniş yüzeyli ayar butonlarına, rahat kavranabilen A. Lange & Söhne imzalı ayar tepesinin eşlik ettiği kasanın su geçirmezlik derecesi 30M olarak ayarlanmış. Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. 18K pembe altından üretilmiş kasanın güncel koleksiyon dahilinde, 18K sarı ve beyaz altın versiyonlarının yanında bir de platin modelinin yer aldığını da hatırlatalım.

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-4-.jpg a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-5-.jpg

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032) modeli için üretilmiş en şık ve zarif World Time özellikli modellerden biri desek abartmış olmayız. Bu tespitin en önemli dayanaklarından biri de modelin zarafetiyle ünlü Lange 1 platformu üzerinden tasarlanmış olması. Kasa kısmında ziyadesiyle kendini hissettiren bu durumun, kadranda da aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz. Modelin kadranı 18K pembe altın kasa ile son derece uyumlu, açık gümüş renginde hazırlanmış. Dünya saati komplikasyonun A. Lange & Söhne tarzında yorumlandığı kadranda, yerel ve ikinci saat dilimi aynı anda okunabilecek şekilde yerleştirilmiş. Saat 9 hizasında yer alan alt-kadrandan yerel zaman okunurken, ikinci zaman dilimi için kullanılan alt-kadran, saat 5 hizasına konumlandırılmış. Hem yerel hem de ikinci zaman dilimi için ayrı şekilde hazırlanan gece/gündüz göstergelerinin de yer aldığı kadranda, markanın sembol detaylarından büyük tarih penceresi ise saat 1 hizasına yerleştirilmiş. Saat 3 yönüne eklenen güç rezerv göstergesinin yanı sıra 24 farklı şehir isminin yer aldığı bir de dünya saati skalası yer alan kadranda, tüm indeks ve kollar kasa ile uyumlu pembe altın tonunda hazırlanmış. 

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-3-.jpg

A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032) modeline hayat verecek mekanizma olarak Saksonyalı markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. L031.1 tercih edilmiş. Markanın sembol detaylarından işlenmemiş Alman gümüşü gövdesiyle oldukça görkemli bir görüntü sunan mekanizma, 417 parçanın bir araya gelmesinden oluşmuş. 54 taşlı ve elden kurgulu mekanizma için çalışma hızı 3Hz(21600vph), tam kurulumda sağlanan güç rezervi ise 72 saat olarak ayarlanmış. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebilen mekanizmanın, sadece dünya saati fonksiyonunu kontrol eden modül için 67 farklı parça kullanılmış.

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-7-.jpg

Model için, zarafetiyle birebir uyumlu kahverengi timsah derisi kayış seçilmiş. El dikişi kayışa eşlik etmesi için ise büyük A. Lange & Söhne imzasıyla dikkat çeken 18K pembe altın katlanır klips tercih edilmiş. 

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-8-.jpg

Yazılarımı takip eden okurlarımız belki fark etmiştir, “tarih penceresi” özelliğinden hiç haz etmem. Özellikle de Big/Grande Date tarzı gösterimleri abartı bulur, hatta çoğu zaman kadran bütünlüğüne zarar verdiğini düşünürüm. Ancak tıpkı günlük kullandığım Rolex Day-Date saatim için olduğu gibi, bir noktada markanın alâmetifarikası haline gelmiş sembol özellikleri, kişisel beğenilerin üzerinde tutmak gibi bir yaklaşımım var. Ve bu durum, incelemeye konu bu A. Lange & Söhne Lange 1 Time Zone (Ref. 116.032) modeli (hatta tüm A. Lange & Söhne modelleri için) geçerli. Belki klasik bir Porsche 911’in direksiyonuna oturup sağ yerine sol tarafa yerleştirilmiş kontak yuvasını dert etmektense o yuvanın neden sağda değil de solda olduğunu öğrenip otomobilden keyif almak örneğini versem, ne demek istediğimi anlatabilirim. 

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-10-.jpg

Özetle, ben bugün bu saatin büyük tarih penceresinden veya açık renk kadran tonundan şikâyet etmeyeceğim. Aksine, en tecrübeli saat meraklılarını bile kendine hayran bırakan işçiliğinden, son derece zarif ve karmaşadan uzak dizilimi ile “üstün Alman mühendisliği” diye bağıran kadranından ve kullanıcı dostu çalışma prensibi ile türünün en başarılı örneklerinden olan dünya saati fonksiyonundan bahsederek yazıma son vereceğim.

a-lange-so-hne-lange-1-time-zone-116-032-11-.jpg

Benzer İncelemeler