alexa 813.043 | Little Lange 1 | A. Lange & Söhne | Lange 1 Koleksiyonu | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne Little Lange 1

a-lange-sohne-logo.png

Alman saatçiliğinin göz bebeği A. Lange & Söhne’den kadınlar için üretilmiş bir başyapıt; Little Lange 1.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-1.jpg

A.Lange & Söhne markası için lüks saat sektörünü İsviçre egemenliğinden kurtaran az sayıdaki Alman’dan belki de en özeli diyebiliriz. Mümkün olan en yüksek seviyedeki işçiliği en kaliteli malzemeler ve ölümsüz tasarımlarla harmanlayan A. Lange & Söhne, kendini özel hissetmek isteyen yüksek standartlara sahip müşterilere hitap ediyor.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-10.jpg

Lange 1 Koleksiyonu da markanın en ikonik serilerinden biri. Merkezin dışına konumlandırılmış kadranın getirdiği hareketlilik ve zarif detaylarla aynı anda hem sıra dışı hem de klasik olunabileceğini kanıtlayan modelin, kadın versiyonu da erkek modeli gibi aynı seviyede dikkat çekici.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-4.jpg

Kadınsı detayların hâkim olduğu Little Lange 1, adından da anlaşılacağı gibi, standart Lange 1 modelinin ufaltılmış ve farklı detaylarla bezenmiş bir versiyonu olarak da nitelendirilebilir. 18K pembe veya beyaz altın kasa seçeneklerine sahip modelin ölçüleri 36,1mm x 10mm olarak belirtilmiş. Ön ve arka yüzeylerinde kullanılan safir kristal camlar ile, büyüleyici güzelliğe sahip sedef kadran ve olağanüstü mekanizmayı seyretmek mümkün.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-3.jpg 813-043-a-lange-sohne-little-lange-7.jpg

Lange 1’in en dikkat çekici kısımlarından biri şüphesiz kadran düzeni. Sedef kadranın ışık oyunları sebebiyle saate bakmak, zamanı öğrenmekten çok daha ötesine geçip görsel bir şölene dönüşebiliyor. Kasa ile aynı malzemeden üretilen kollar da detaylara ne denli önem verildiğinin bir başka kanıtı. Lange 1’de akrep ve yelkovan kadranın sol tarafına doğru konumlandırılmış. Bu sebeple boşta kalan sağ kısma ise büyük tarih, güç rezervi ve küçük saniye göstergeleri yerleştirilmiş.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-5.jpg

Büyük tarih göstergesi, iki farklı disk ile gösterim yapan ve markanın birçok saatinde kendine yer bulan bir komplikasyon. Her ne kadar derin duygular beslediğim bir özellik olmasa da Lange 1’e fazlasıyla yakıştığını itiraf etmeliyim. Güç rezervi göstergesi ise kurmalı saatler için görselliğin de ötesinde fazlasıyla kullanışlı bir özellik ve A. Lange & Söhne bunu mümkün olan en şık şekilde tasarlamayı başarmış. Bu modele has bezel kısmında yer alan pırlantalarla ilgili yorumu ise kadın okuyucularımıza bırakıyorum.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-6.jpg 813-043-a-lange-sohne-little-lange-11.jpg

813-043-a-lange-sohne-little-lange-2.jpg

Saatin arkasını çevirdiğinizde karşılaştığınız manzara ise kesinlikle nefes kesici. Aslında yüksek saatçilik kategorisinde üretim yapan her markada benzer durumlar yaşanabiliyor ama A. Lange & Söhne’nin giriş seviye modellerinde dahi büyüleyici detaylara rastlamak mümkün oluyor. Elle işlenmiş balans baskısı, mavileştirilmiş vidalar, Alman gümüşünden üretilmiş ve Glashütte süslemesine sahip üst plaka, altın yüksükler ve daha niceleri… 30,4mm x 5,9mm ölçülerinde tasarlanan 53 taşlı manuel mekanizma 365 parçadan oluşuyor, 21600vph frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 72 saatlik güç rezervi sunuyor.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-8.jpg

Little Lange 1, kasa ve kadran ile uyumlu kahverengi timsah derisi kayış ve 18K altın toka ile beraber sunuluyor.

813-043-a-lange-sohne-little-lange-9.jpg

Little Lange 1’in bulunduğu fiyat kategorisinde birçok kadın saati modeli bulunmakta. Üstelik bunlardan bir çoğu Little Lange 1’den çok daha şatafatlı tasarımlara sahip. A. Lange & Söhne ise çok daha naif ve zarif bir zümreyi temsil etmekte. Her şeyin direkt para ile ölçülmediği zümreyi…

813-043-a-lange-sohne-little-lange-12.jpg

Benzer İncelemeler