alexa 252.029 | Richard Lange | Jumping Seconds | A. Lange & Söhne | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne Richard Lange Jumping Seconds (Ref. 252.029)

Sıradan(!) Lange’ler ile yetinmek istemeyenler için yüksek saatçiliğin zarafetle harmanlandığı, üstün tasarım ve mekanik çözümlemelerin bir arada bulunduğu Richard Lange Jumping Seconds inceleme köşemizde.

252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-1.jpg

Richard Lange (1845 – 1932) A. Lange & Söhne’deki oğullardan biri. Yetenekli bir saat ustası olarak babası Adolf Lange’nin kurduğu markada kendine yer bulmasının ardından yıllar sonra, Lange’nin en prestijli ve üst düzey koleksiyonuna isim babalığı yapıyor.

252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-2.jpg

A. Lange & Söhne Richard Lange Jumping Seconds 39,9mm x 10,6mm ölçülerinde 18K beyaz altından üretilmiş kasaya sahip. Kasada yer alan parlak ve fırçalanmış yüzeylerin olağanüstü işçiliğinden bahsetmeye dahi gerek gömüyorum. Bunun yanında model, hem çap hem de kalınlık değeriyle altın orana sahipmiş izlenimi yaratıyor. Bilekteki konfor, her ne kadar Lange standartlarına göre büyük olsa da, bu çapta bir modelden bekleneceği üzere oldukça üst düzeyde.

252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-3.jpg 252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-4.jpg

Richard Lange Jumping Seconds’ın kadranı, geleneksel saat gösterim yöntemlerini benimsememiş ve safir kristal camın ardında farklı eksenlere konumlandırılmış saat, dakika ve saniye ibrelerine yer veriyor. 18. YY sonlarına doğru Dresden’li saat ustası Johann Heinrich Seyffert’in ürettiği bir cep saatinden ilham alınarak tasarlanan saat için, Lange’nin teknik kapasitesini fazla zorlamadan ürettiği sıra dışı bir zaman makinesi diyebiliriz. Geçmişten gelen mirası günümüz teknolojisi ve üstün işçiliğiyle birleştiren markanın ulaştığı sonuç ise kesinlikle çok başarılı.

252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-7.jpg

Adından da anlayacağınız üzere Jumping Seconds yani akarak değil atlayarak ilerleyen saniye göstergesiyle donatılan modelin tek komplikasyonu bu değil elbette. Saatin kalbinde yer alan elden kurmalı Caliber L094.1, 50 taşlı, 21600vph frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervine sunuyor. Rezervin bitmesine on saat kala, saat ve dakika halkalarının kesişim bölgesinde yer alan pencere beyazdan kırmızıya dönerek kullanıcıyı uyarıyor. Tepeyi çektiğinizde ise kadranın üst taraflarına doğru konumlandırılmış dev saniye göstergesi anında sıfır pozisyonuna gelerek farklı bir kaynakla hassas senkron imkânı sunuyor. Son olarak sabit güç aktarımı (remontoire d’égalité) sistemi ile donatılan mekanizma, hassasiyet konusunda da fazlasıyla başarılı bir performans sergiliyor.

Saatin arkasını çevirdiğimizde, mekanizma olanca güzelliğiyle bizleri karşılıyor. Görece büyük tasarlanmış ¾ plaka birçok detayı gizlese de görünen kısımdaki yüksükler, mavileştirilmiş vidalar, balans baskısı üzerinde yer alan işlemeler, kuğu boynu regülatör ve daha nice nefes kesici detay, Lange’nin saatlerine gösterdiği özeni gözler önüne seriyor.

252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-5.jpg

A. Lange & Söhne Richard Lange Jumping Seconds siyah renkli timsah derisi kayış ve kasayla uyumlu, 18K beyaz altından üretilmiş toka ile beraber sunuluyor. Bu şaheser niteliğindeki saate sahip olmanın bedeli 71.000€ olarak belirlenmiş. Saat dünyasının rekabetçi ortamında yüksek sayılabilecek rakam, üstün Lange standartları özelinde ise gayet makul duruyor.

252-029-a-lange-sohne-richard-lange-jumping-seconds-sihh-2019-6.jpg

Benzer İncelemeler