alexa Breguet Tarihçe | Abraham-Louis Breguet | Paris Quai de l’Horloge
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Acıyla Perçinlenen Deha: Abraham-Louis Breguet

Paralel bir evren hayal edin; Breguet doğmamış, tourbillon, ayrık saniyeli kronograf ve otomatik mekanizma hiç var olamamış... Ne kadar da yavan, değil mi? Acı dolu yaşamında saatçiliği bugünkü formuna kavuşturan Abraham-Louis Breguet, arkasında bıraktığı önemli mirasıyla sonsuzlaşıyor.

abraham-louis-breguet.jpg

Abraham-Louis Breguet (1747-1823)

İsviçre’nin Neuchâtel şehrinde 1747 yılında doğan efsanevi saat ustası Abraham-Louis Breguet, sonsuz takvim ve tourbillon gibi 200 yıldır kullanılan birçok çığır açıcı buluşun sahibi. Kendisi, akranları arasında öyle saygı görüyor ki ona “saatçilik dünyasının Leonardo da Vinci’si” diyorlar. Kendini işine veren ve yeniliğe adayan Breguet de hayatını yalnız geçirmek zorunda kalanlardan.

abraham-louis-breguet-tourbillon-.jpg

Breguet, Protestan Reformu’ndan önce Neuchâtel bölgesinde yaşayan, tanınmış bir ailenin soyundan gelen Jonas-Louis Breguet’nin ilk oğlu olarak dünyaya gözlerini açtı. Oğlu henüz 11 yaşındayken kocasını kaybeden Breguet’nin annesi, daha sonra bir saat ustasıyla evlendi. Babasının ölümünün ardından, 14 yaşınayken okulu bırakan Breguet, saat ustası olmaya karar verip, Les Verrières’deki yerel bir saat okuluna yazıldı. Saatçilik yeteneklerini geliştirmek üzere Fransa, Versay’a taşınan Abraham-Louis, iletişimde olduğu bir din adamından fizik, optik, astronomi ve makine mühendisliği alanlarında eğitim alarak hayatının geri kalanında bu bilgilerden bolca yararlandı.

abraham-louis-breguet-neuchatel.jpg

Takvimler 1775’i gösterdiğinde Paris, Quai de l’Horloge’de kendi markası, Breguet’yi kurdu. Aynı yıl burjuva olan Cécile Marie L'Huillier ile evlendi. İlk çocuğu, Antoine Louis, ertesi yıl doğdu. Ancak dahi saat ustasının mutluluğu çok uzun sürmedi. İkinci ve üçüncü çocuğunu hastalıktan kaybeden Breguet, 1780 yılında, henüz 28 yaşında olan genç karısını da kaybetti. Büyük bir mutsuzlukla baş başa kalan saat ustası bir daha evlenmedi. Bu zor günlerde kendini çalışmaya veren Breguet, uzun yıllardır süren çalışmasının sonunda ‘Perpétuelle’i tasarladı. Perpétuelle, saat ustalığı kariyerinin dönüm noktası oldu.

breguet-paris-quaide-l-horloge-1775.jpg

Sonraki yıllarda teknolojik ve estetik açıdan yenilikçi bir dizi icatlarda bulunan Abraham-Louis, Kral Louis XVI ve Marie-Antoinette da dâhil olmak üzere birçok önemli Avrupalının övgüsünü kazandı. Saatler konusunda yenilikçi olsa da bilimsel gelişmelere karşı oluşuyla dikkat çekti. Merakı ve bilgisi sayesinde saatçilik tarihinin en önemli figürlerinden biri haline gelen Abraham-Louis Breguet, eserleriyle birlikte yaşamaya devam ediyor.

breguet-perpetuelle-watch-1780.jpg

Perpetuelle Watch - 1780
Benzer İncelemeler