alexa Bauhaus | Walter Gropius | Alman Saatleri | Nomos Glashütte | Movado | Junghans | Sternglas
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Alman Saatçiliğinde Sihirli Kelime ‘Bauhaus’

1900’lü yılların başında bir okul olarak ortaya çıktı ve zamanla harekete dönüştü. İkinci Dünya Savaşı’nın bile silemediği ‘Bauhaus’ yaklaşımı Alman saatleriyle bileklere taşınıyor. Peki, nasıl? Kısaca bahsettik...

bauhaus-1-.jpg

Bauhaus kelimesi ‘bauen’ -inşa etmek- ve ‘haus’ -ev- kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve basitçe ‘inşa etme evi’ anlamına geliyor. Sanat, mimarlık, grafik tasarım, iç mimarlık, endüstriyel tasarım gibi tasarımın hemen hemen her dalında eğitim veren okul 1919 yılında Alman mimar Walter Gropius tarafından kuruldu. Bir okuldan çok daha fazlası olan Bauhaus, mimarlık ve tasarım alanına kazandırdığı yeni yaklaşımla modern sanat hareketine dönüştü.

walter-gropius.jpg

Bauhaus Manifesto – Nisan 1919

“Zanaatkârlar ve sanatçılar arasında gururla bariyer yaratmaya çalışan bölücü sınıf önlüklerinden arınmış yeni bir zanaatkâr loncası yaratmamıza izin verin!”

bauhaus-2.jpg

Biçim İşlevi Takip Eder

Bauhaus’un doğmasıyla birlikte “Biçim işlevi takip eder” anlayışı da doğmuş oldu. Basitçe açıklamak gerekirse; bir yapının veya nesnenin şeklinin öncelikle fonksiyonuna, amacına hizmet etmesi gerektiğini savunur. Tasarımcılar da bu anlayışı geometrik formları kullanarak, aynılığı sınırlayıp süsten kaçarak hayata geçirir.

bauhaus-4.jpg bauhaus-5.jpg

Bauhaus hareketi ‘maddelerin gerçekliğini’ temel bir ilke olarak benimsiyor. Malzemenin en uygun ve doğru biçimde kullanılması gerektiğini, doğasının hiçbir şekilde değiştirilmemesinin altını çiziyor.

bauhaus-6.jpg

Ekonomik duyarlılık, sadelik ve seri üretime odaklanma ile karakterize olmuş Bauhaus akımı bugün, modern ve çağdaş sanat üzerinde kalıcı etkiye sahip olmakla birlikte yalnızca mimaride değil, yaşamla iç içe olan bütün alanlarda ve el işçiliğinde de kendini bariz şekilde belli ediyor.

bauhaus-7.jpg

Günümüzde çoğunlukla sanat ve el işçiliği hareketlerinin birleşimiyle karakterize edilen Bauhaus hareketi, sanatı gündelik hayatla tekrar birleştirme amacı üzerinde yoğunlaşıyor. Bu nedenle tipik Bauhaus tasarımları dengeli formlara ve soyut şekillere dayanıyor.

Saatçilikte Bauhaus Esintileri

Bauhaus akımı günlük hayatın içine işlerken saatçiliğe ilham vermemesi olanaksız. Peki, değerli Alman saatlerinin – hatta bazı İsviçre markalarının – bu akımdan etkilendiğini nasıl anlarız?

sinn-u1-automatik.jpg

Ulaşılabilirlik

Birçok Bauhaus saati ulaşılabilir fiyatlara satılır. Böylece kolayca sahip olabilirsiniz. Bu etiketlendirme yöntemi aynı zamanda herkesin sahip olabilmesi için kullanılır. Bauhaus hareketinden etkilenen marka, ‘toplumun her kesimiyle paylaşma’ yönelimindedir.

sternglas-naos-automatik.jpg

Zarif Fontlar

Kadranlarda kullanılan zarif fontlar genellikle Bauhaus tasarımı işaret eder. Bauhaus’un tipografi kimliği Bauhaus’tan mezun olan Herbert Bayer tarafından 1925’te belirlenmiştir.

junghans-automatic.jpg

Büyük Kadranlara Eşlik Eden Küçük Bezeller

Küçük bezeller kadranların açık görünümünü destekler. Bu nedenle Bauhaus’tan ilham alan birçok saatin kadranı olduğundan daha büyük görünür.

932-nomos-glashutte-lambda-rose-gold.jpg

İşlevsellik

Birçok Bauhaus saat yüksek su basıncına ve şoka karşı dayanıklıdır.

nomos-glashutte-aqua-collection.jpg

Minimal Tasarım

Bauhaus saatler gösterişten uzak ve modern görünüme sahiptir. Böyle bir tasarıma sahip olması sizi yanıltmasın, hem zarif hem de okunabilir olurlar.
Benzer İncelemeler