alexa Alpina | Startimer | Pilot | Heritage | Manufacture
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Alpina Startimer Pilot Heritage Manufacture Bumper Movement 2022 Editions

İsviçre’nin köklü isimlerinden Alpina, bumper tarzı mekanizmayla donatılmış yeni Startimer Pilot Heritage Manufacture modellerini tanıttı.

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-1.jpg alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-2.jpg

Citizen Group çatısı altında faaliyetlerine devam eden Alpina, yaklaşık bir yıl kadar önce tanıttığı Startimer Pilot Heritage Manufacture modeli ile oldukça beğeni toplamıştı. İsminden de anlaşılacağı üzere in-house bir mekanizmayla donatılan model, saat tarihinin unutulan detaylarından bumper tarzı çalışan rotor sistemiyle büyük ilgi görmüştü. Köklü marka, özellikle retro tarzı tasarımlardan hoşlanan kullanıcıları hedefleyen bu nostaljik modele yeni versiyonlar ekledi. 

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-3.jpg

Yeni modeller, 42mm çapında ve 13.25mm yüksekliğinde tasarlanmış, paslanmaz çelik ve paslanmaz çelik üzeri sarı altın kaplama seçenekleri bulunan kasa ile geliyor. Üst kısmında dairesel fırçalanmış, yanlarda ise parlak yüzeylere sahip olan kasanın ön yüzünde yüksek kenarlı safir kristal cam, arka yüzünde ise safir kristal cam bölmeli kapak görev yapıyor. Kısa boynuz tasarımı ve yine makul çapraz boynuz mesafesi ile hemen her bilekte konforlu bir kullanım vadeden kasa, 100 metreye kadar su geçirmiyor.

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-10.jpg

Yeni tanıtılan modellerin kadranları da koleksiyonun nostaljik temasına uyum sağlıyor. Gri ve lacivert seçenekleri bulunan kadran, dikine fırçalanmış zemini pilot saatlerini hatırlatan boyama saat markörleri ve büyük rakam indeksleriyle modelin retro tarzını zirveye taşıyor. Her iki kadran da, yeterli kontrast sunan renk paletleri sayesinde hemen her ortamda yeterli okunabilirlik sunuyor.

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-4.jpg alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-5.jpg

Yeni modellerin bir diğer hatta belki de en önemli detayı kalibre kısmında yatıyor. Alpina Startimer Pilot Heritage Manufacture koleksiyonu, markanın kendi bünyesinde tasarlanıp üretilen Caliber AL-709 ile hayat buluyor. Mekanizma, karakteristik rotor hareketi nedeniyle bumper otomatik olarak biliniyor. 360 derecelik tam rotasyonlu rotor yerine, sadece 120 derece dönebilen ve git-gel hareketini bir yay vasıtası ile tamamlayan bu rotor, dönmeden ziyade çarpmayı andıran çalışma şeklinden dolayı bu adı alıyor. Geliştirildiği dönem itibarıyla rotorun hareketini daha rahat ve daha stabil bir halde tutup, mekanizmanın verimli şekilde kurulmasını hedefleyen bu tasarım zaman içinde yerini geleneksel rotor sistemlerine bırakmış olsa da, Alpina marjinal bir kararla bu ilginç mekanizmayı günümüze taşıyor.

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-6.jpg

Caliber Al-709, bumper konseptinin kapsamlı bir modernizasyon işlemine tabi tutulması ile ortaya çıkıyor. Öncelikle yeni bumper mekanizmada rotor, 120 yerine 330 derecelik bir salınım ile hareketini tamamlıyor. Rotorun git-gel hareketini yapabilmesi için büyük önem arz eden yaylar ise yerini, daha modern ve sağlam tasarlanmış bıçaklara bırakıyor. 4Hz (28.800vph) frekansında çalışan otomatik mekanizma, tam kurulumda 38 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. 

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-7.jpg

Yeni modellere krem rengi dikişlerle süslenmiş, kahverengi dana derisi kayışlar ve çelik toka eşlik ediyor. Her bir modelin 188 adet ile sınırlı üretildiği koleksiyona dair referans ve fiyat bilgisi ise şöyle:

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-8.jpg

L-709AN4SH6 çelik/mavi 2850,00 EUR

alpina-startimer-pilot-heritage-manufacture-2022-editions-9.jpg

AL-709ACH4SH5 altın kaplama/şampanya 2950,00 EUR

Benzer İncelemeler