alexa Angelus 2018 Yenilikleri | 0TDAT.B01A.K008T | U50 | Diver Tourbillon | Baselworld 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Angelus U50 Diver Tourbillon Ref. 0TDAT.B01A.K008T

angelus-logo.png

Saat sektörünün lokomotif markaları kadar düşük üretim adetleri ve özgün özellikleri ile ün yapmış butik isimlerine de yer veren Baselworld 2018 fuarında radarımıza takılan yeni egzotik modellerden biri de Angelus U50 Diver Tourbillon. Efsane markanın dalgıç saati konsepti ile geleneksel saatçiliğin sembol komplikasyonlarından Tourbillon’u bir araya getirdiği model mercek altında.

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-1.jpg 0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-9.jpg

2011 senesinde Manufacture La Joux-Perret (şu an Citizen gruba ait) tarafından tekrar hayata döndürülen Angelus için ilk olsa da, Tourbillon özellikli dalgıç saati teması saat sektörünün tamamen yabancı olduğu bir kavram değil. Belki bir kronograf veya güç rezervi kadar yaygın olmasa da Richard Mille ve MB&F gibi aykırı markaların koleksiyonlarında kendine yer bulan bu sıra dışı kombinasyon, bu kez Angelus yorumuyla karşımıza çıkıyor.

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-5.jpg

Angelus U50 Diver Tourbillon

Modelin kasası 45mm çapında tasarlanmış ve Grado 5 titanyumdan üretilmiş. Kasanın üzerinde iki ayar kolu var. Saat 4 hizasında yer alan saat fonksiyonunu ayarlamak için kullanılırken, saat 2 konumunda bulunan kol ise içerden tek yöne dönebilen dalgıç bezelini kontrol ediyor. Angelus amblemleri ile süslenmiş iki ayar kolu da, kalın koruma parçalarına gömük şekilde duruyor. Kasanın sol tarafında ise Helyum satüre dalışlar düşünülerek tasarlanmış Helyum Çıkış Vanası yer alıyor. Çentikli bezeli, kalın boynuzları ve 300 metre su geçirmezlik derecesi ile oldukça sportif ve sağlam bir görüntü sunan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor.

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-4.jpg 0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-3.jpg

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-10.jpg

Yeni modelin kadranı özellikle dalgıç saati gibi “tool watch” karakterli bir saat için pek de uygun diyemeyeceğimiz iskelet tarzında tasarlanmış. Sanat eseri mekanizmanın zevkle izlenebilmesine öncelik veren Angelus, bir dalgıç saati için en önemli özelliklerden biri olan okunabilirlikten ödün vermemek adına kadranın etrafına, üzerinde saat ve dakika markörlerinin yer aldığı bir skala eklemiş. Skalanın hemen dışında ise içten tek yöne dönebilen dalgıç bezeli yer alıyor. Sarı ve lacivert tonlarda hazırlanmış bezel modelin sportif karakterini desteklerken okunabilirlik konusunda da önemli bir rol oynuyor. Farklı tonlarla renklendirilmiş akrep ve yelkovan kolları ile birlikte tüm markörlerde kullanılan SuperLumiNOVA fosfor malzemesi ile karanlık ortamlarda da okunabilirlik sağlanmış.

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-6.jpg

Modelin en önemli bölümlerinden biri de şüphesiz mekanizması. Angelus Ar&Ge ekibinin dört yıllık çalışmasını sonucu olarak ortaya çıkan Caliber A-300, modelin iskelet yapısına uyum sağlamak için mevcut bir mekanizma üzerinden değil, sıfırdan tasarlanıp üretilmiş. Perfore bileşenleri sayesinde oldukça hafif bir yapıya sahip olan 23 taşlı mekanizma elden kurgulu olarak tasarlanmış. Sadece 4.3mm kalınlığında olan mekanizmanın çalışma frekansı 4Hz (28.800vph), tam kurulumda sağladığı güç rezerv süresi ise 55 saat olarak ayarlanmış. 60 saniyelik Tourbillon özelliğinin yanında bir de küçük saniye fonksiyonu bulunan mekanizmada, hayat modelin endüstriyel tarzına uygun malzeme ve dekorasyonlar kullanılmış. Üst köprülerin ve ana gövdenin siyah ADLC kaplandığı mekanizmanın Tourbillon kafesinde parlak yüzeyler tercih edilmiş.

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-7.jpg

Angelus U50 Diver Tourbillon, iç ve dış kısımlarında marka logosu ve üç boyutlu desenlerin yer aldığı siyah kauçuk kayış üzerinde geliyor. Kasada olduğu gibi titanyumdan üretilmiş Angelus tokanın eşlik ettiği modelin liste fiyatı ise 29,700 CHF.

0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-2.jpg 0tdat-b01a-k008t-angelus-u50-diver-tourbillon-8.jpg

Benzer İncelemeler