alexa Apple Watch | Series 5 | Smart Watch | Akıllı Saat | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Apple Watch Series 5

Akıllı saat dünyasının en heyecan verici gelişmesi gerçekleşti. Yeni Apple Watch Series 5, birçok iyileştirme ve güncellemeyle saat severlerin beğenisine sunuldu.

Apple-Watch-Series-5-1.jpg

İlk Apple Watch’ın tanıtılmasından beri beş sene geçtiğine inanmak oldukça güç. Daha dün gibi hatırlıyorum lansman öncesinde ve sonrasında konuşulanları. Apple’ın (akıllı) saat dünyasına girmesinin etkileri için türlü türlü yorumlar yapılmıştı.

Apple-Watch-Series-5-7.jpg Apple-Watch-Series-5-6.jpg

Apple Watch, tartışmasız bir başarı hikayesine dönüştü. Yalın tasarım dili, rakiplerine kıyasla başarılı donanım/yazılım özellikleri ve tabii ki marka faktörü Apple’ın akıllı saatinin sektör lideri olmasına yetti de arttı bile. Akıllı saatler ve sporcu bilekliklerinin bir arada yer aldığı satış grafiklerini incelediğimizde, Apple’ın en başarılı marka olduğunu görüyoruz. Sıralama, FitBit ve Samsung şeklinde de devam ediyor.

Apple-Watch-Series-5-3.jpg Apple-Watch-Series-5-4.jpg

İşin bence en ilginç kısmı Apple’ın sahip olduğu marka değeri ve kalite algısıyla ilintili prestiji. Bugün markadan bağımsız herhangi bir lüks mekanik saat kullanıcısını Apple Watch’a sempati beslerken ve hatta kullanırken görebiliyorsunuz. Geceleri binlerce dolarlık/euroluk saatini kullanan kişi, gündelik aktivitelerinde Apple Watch takmaktan çekinmiyor ve hatta bu durumu çok daha kullanışlı ve pratik bulduğunu ifade ediyor.

Apple-Watch-Series-5-2.jpg

Apple Watch Series 5’te bizleri karşılayan yenilikler neler?

İlk ve en büyük yenilik saatin “Always-On” yani sürekli açık duran ekranla gelmesi. Bilek görüş açısında olmadığında sönük kalan ekran pil tasarrufu sağlarken, kullanıcı istediğinde maksimum görünürlük parlaklığına ulaşabiliyor. Pil ömrü için ise Apple tarafından bir günü rahatlıkla çıkarabilecek olduğun şeklinde açıklama yapılıyor. WatchOs6 işletim sistemine sahip yeni model, yeni saat ara yüzlerine de kavuşmuş durumda.

Apple-Watch-Series-5-11.jpg Apple-Watch-Series-5-12.jpg

Apple, sağlığınızı sizden daha çok önemsiyor. EKG çekebilen saat olası bir acil durumda kullanıcısından bağımsız sağlık birimlerine acil durum sinyali gönderebiliyor. Ortamda bulunan gürültü değeri sağlığınız için tehlikeli seviyeleri aşarsa yine saat size bunu bildiriyor. Bilinen tüm spor faaliyetlerini takip edip size asistanlık edebilme özelliğinden artık bahsetmeye dahi gerek görmüyorum. AppStore aracılığıyla ulaşılabilecek sayısız aplikasyon sayesinde hemen hemen her ihtiyacınızı saatinizden görmeniz mümkün. Para ödeme, akıllı ev kontrolü, telefon görüşmesi yapabilme (hücresel veri bağlantılı modelde), Siri ile kişisel asistanlık hizmeti ve daha birçok özelliğe sahip saat, kolunuzda adeta minyatür bir bilgisayar görevi görüyor.

Apple-Watch-Series-5-9.jpg

Apple Watch Series 5, alışılagelmiş çelik ve alüminyum kasa seçeneklerinin yanında ilk defa titanyum ve yeniden beyaz seramik opsiyonlarına kavuşmuş görünüyor. Hermes derilerinin dahil olduğu sayısız kayış seçeneği arasında, bahsi geçen kasalarla uyumlu bir kombinasyon yakalayacağınızdan hiç şüphem yok.

Apple-Watch-Series-5-5.jpg Apple-Watch-Series-5-10.jpg

Fiyatlandırmaya gelince, standart GPS’li için 399$, hücresel veri bağlantılı için ise 499$’lık başlangıç fiyatları belirlenmiş. Çelik kasalar, 699$, titanyum kasalar ise 799$’dan başlıyor. Son olarak beyaz seramik versiyonun başlangıç fiyatı da 1299$ olarak açıklanmış.

Apple-Watch-Series-5-8.jpg

Benzer İncelemeler