alexa Arnold and Son Eight-Day Royal Navy | Pre Basel2016 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Arnold and Son Eight-Day Royal Navy

arnold-son-logo.jpg

Arnold & Son genel olarak ekstrem komplikasyonlara sahip saatleri ile tanınan bir marka. Bu tip özelliklere sahip saatlerden beklendiği üzere fiyat etiketleri ortalama lüks saat seviyesinin üzerinde seyreden markanın saatlerine ulaşılabilirliği de çok yüksek değil. Baselworld 2016 bünyesinde tanıtımı planlanan Eight Day Royal Navy modeli ise nispeten basit mekanizması ve görece uygun fiyatıyla markayla tanışmak isteyen saat severleri memnun edecek gibi görünüyor.

Markanın tarihine baktığımızda 18.YY’ın başlarına kadar inmek mümkün. Modern denizciliğin temellerinin atıldığı dönemlerde sektöre sağladığı Marine Chronometer ürünleri ile kendine haklı bir yer edinen markanın gurur verici geçmişini özellikle Royal Collection ürün gamında yer alan modellerde hemen kendini belli ediyor.

Arnold & Son Eight-Day Royal Navy tasarım olarak klasik Marine Chronometer çizgilerini taşıyan bir kadrana sahip. Saniye ve güç rezervi indikatörü için ayrı birer alt kadran barındıran dizilimin içerisinde saat 6 noktasında yer alan bir de tarih göstergesine yer verilmiş. Tarih diskinin zemin rengi ile kadran renginin aynı tasarlandığı modelde tarih penceresinin kadranda gayet başarılı şekilde gizlendiğini görüyoruz.

Arnold-and-Son-Eight-Day-Royal-Navy-Baselworld-2016-4.jpg

Royal Collection ürün gamının genelinde gördüğümüz kol ve indeks tasarımlarını aynen sunan Eight Day Royal Navy, koleksiyonun klasikleşmiş detaylarından Guilloche desenine yer vermeyi de ihmal etmemiş.

Paslanmaz çelikten üretilen kasa 43mm çapa sahip. Yine göreceli olarak büyük olarak tanımlayabileceğimiz kasanın klasik Marine Chronometer okunabilirliğine zemin hazırlaması açısından başarılı tasarlandığını söyleyebiliriz. Çap ile oranlandığında gayet makul kabul edilebilecek 10.7mm kalınlık ile gelen kasanın tamamında parlak yüzey formu tercih edilmiş. Boynuzların kenar kısımlarımda kalan satine yüzeyli kısımlar ise ilginç bir şekilde kasadan ayrılabilecek şekilde tasarlanmış. Genel olarak yuvarlatılmış hatlara sahip kasanın yukarıdan aşağı doğru darlaşan yapısı sayesinde saatin olduğundan daha ince durması sağlanmış.

Her iki tarafta da yansıma önleyici kaplamaya sahip safir cam bulunan kasanın arka kısmında 8 gün güç rezervli in-house kalibreyi izlemek mümkün.

Arnold-and-Son-Eight-Day-Royal-Navy-Baselworld-2016-5.jpg

Arnold & Son Eight Day Royal Navy’ye hayat veren mekanizma, modelin isminden de anlaşılacağı üzere 8 gün güç rezervi kapasitesine sahip. Paralel yerleştirilmiş çift tulumbalı kurma sistemine sahip Caliber A&S1016 referanslı mekanizma tamamen Arnold & Son tasarımı ve üretimi.

İnsanı kendine hayran bırakan teknik özelliklerinin yanında mekanizmanın diğer bir özelliği de şüphesiz kusursuz işçilikle işlenmiş görsel detayları. Saatin parçalarının rahat şekilde görülebilmesi için mümkün olduğunca açık tasarlanan köprülerin üzeri Rhodium kaplanmış. Klasik Cotes de Geneve motifleriyle süslenmiş köprülerin uçlarının ise hem pahlandığını hem de parlatıldığını görmek mümkün. Mekanizmada tulumbaları ve orta çarkı sabit tutan taşlar için masif altın montörler yer alırken, kullanılan tüm vidalar mavi renkli tercih edilmiş. 33mm gibi geniş bir çapa sahip olan mekanizma 8 günlük güç rezervi özelliğine rağmen oldukça ince sayılabilecek 4.7mm kalınlığa sahip.

Arnold-and-Son-Eight-Day-Royal-Navy-Baselworld-2016-3.jpg

Arnold and Son Eight-Day Royal Navy tamamı paslanmaz çelik kasalarda olmak üzere üç farklı versiyonla satışa sunulacak:

Mavi kadran ve mavi deri kayış: 1EDAS.U01A.D136A

Siyah kadran ve siyah deri kayış: 1EDAS.B01A.D134A

Gümüş kadran ve kahverengi deri kayış: 1EDAS.S01A.D135A

Arnold-and-Son-Eight-Day-Royal-Navy-Baselworld-2016-2.jpg

Fiyat bilgisinin Baselworld 2016 bünyesinde yapılacak lansmanda açıklanacağı Arnold and Son Eight-Day Royal Navy ve diğer modellere ait kapsamlı bilgi ve fotoğraflar için Horobox – Baselworld 2016 sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın..!

Benzer İncelemeler