alexa 1WTASB01AC121S | Night | Globetrotter | Arnold & Son | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Arnold & Son Globetrotter Night (Ref. 1WTASB01AC121S)

Geleneksel saatçiliğin modern temsilcilerinden Arnold & Son, dünya saati özelliğini nefes kesici bir dünya figürü ile sunduğu Globetrotter modeline limitli üretim bir versiyon ekledi. Night (gece) ismini alan yeni model, koyu renk teması ile dikkat çekiyor.

1wtasb01ac121s-arnold-son-globetrotter-night-1.jpg

2018 senesinde tanıtılan ve çıkar çıkmaz saatseverlerin beğenisini kazanan Globetrotter, Horobox ekibi olarak bizim de favorilerimiz arasında yerini almıştı. Hatta Horobox özelinde bu beğeni o derece fazlaydı ki, ilk limitli saat projemizde de yine bir Globetrotter’a yer vermiştik. Sadece 5 adet ile sınırlı üretilen ve bizler için gerçek bir gurur kaynağı olan modelin detaylı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

arnold-son-globetrotter-horobox-limited-edition-7.jpg arnold-son-globetrotter-horobox-limited-edition-6.jpg

Teknolojinin günlük hayatımızın içindeki yeri arttıkça işlevselliğini hızla yitiren komplikasyonlar, bugün büyük ölçüde geleneksel saatçiliği oluşturan değerlere saygı duruşunda bulunan nostaljik tasarımlardan ibaret. İnsanoğlunun mikro-mekanik konusunda nelere kadir olduğunu da bizlere hatırlatan bu fonksiyonlar bugün hala geleneksel lüks saatçiliğin bel kemiğini oluşturuyor. Komplikasyonların ortaya çıktıkları dönemlere nazaran bakıldığında kullanılabilirlikleri dramatik manada azalmış durumda. Ancak bazı komplikasyonlar hala “kullanılabilir” özellikleri ile de ortaya çıkıyor. Bunlar arasında ilk sıralarda yer alan World Time (dünya saati) özelliği, Globetrotter’ın özgün tasarımına ilham kaynağı teşkil ediyor.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s.jpg

Dünya saati özelliğine şiirsel bir bakış açısı getiren bu özel saatin yeni versiyonuna gelin yakından bakalım...

1wtasb01ac121s-arnold-son-globetrotter-night-2.jpg

Globetrotter Night, standart (ve Horobox Edition) modeller ile aynı platformu kullanıyor. Dolayısıyla limitli versiyondaki yeniliklerin estetik değişikliklerden ibaret olduğunu söylemek mümkün.

1wtasb01ac121s-arnold-son-globetrotter-night-3.jpg

Yeni model, 45mm çapında tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasa ile geliyor Globetrotter’ın imza detaylarından kabul edilen bombeli safir kristal cama iki taraftan da yansıma önleyici kaplama uygulanmış. Bu sayede nefes kesici güzellikteki kadran hemen her ışıkta aynı berraklıkla izlenebiliyor. Kasanın arka kapağında yer alan cam bölmeden ise mekanizmayı seyretmek mümkün. Kasanın su basıncına dayanıklılığı 30 metre ile sınırlandırılmış. Geçmiş versiyonlarda olduğu gibi, Globetrotter Night da sudan uzak tutulması gereken bir saat.

1wtasb01ac121s-arnold-son-globetrotter-night-4.jpg 1wtasb01ac121s-arnold-son-globetrotter-night-6.jpg

Bahsi geçen değişiklikler ve modele Night ismini kazandıran özelliklerin büyük bir bölümü kadranda yer alıyor. Önceki versiyonla aynı teknik altyapıyı paylaşan kadran, yeni modelde dünyanın gece görüntüsünü resmedecek şekilde dekore edilmiş. Dünyaya tepeden bakacak şekilde tasarlanan üç boyutlu figürün tamamı elle işlenmiş. Siyah gökyüzünün altında parlayan şehir ışıklarını resmeden dekorasyonda oyma ve dairesel satine yüzeylere antrasit tonunda galvanize edilmiş kenarlar ve elle uygulanmış siyah lake kaplamalar eşlik ediyor. Şehir ışıklarını ilustre eden noktalar ise gümüşten üretilmiş. Figürde yer alan okyanusların mavi/gri tonları için de yine elle uygulanmış parlak lake yüzeylerden faydalanılmış. Dünya saati özelliğine hizmet eden 24 saat halkası ise safirden üretilmiş.

1wtasb01ac121s-arnold-son-globetrotter-night-5.jpg

Yeni modele hayat veren mekanizma, standart ve Horobox Edition versiyonlarından da hatırladığımız Calibre A&S6022. 29 taşlı otomatik mekanizma da modelin gece temalı renk paletine uygun dekore edilmiş. Mekanizmanın ana gövdesi NAC tekniğiyle karartılmış. Dairesel pütür deseniyle süslenen gövdeye, merkezden dışarıya doğru uygulanmış Côtes de Genève şeritleri ile dekore edilmiş ve elle pahlanmış köprüler eşlik ediyor. Parlatılmış vidaların ve rodyum kaplamalı çarkların yer aldığı mekanizmanın kurulumu ise, perfore tasarlanmış ve siyah ADLC kaplama üzerine lazer işlemeyle hazırlanmış rotor tarafından sağlanmış. Bütün bu detayların cam arka kapak sayesinde zevkle izlenebildiği mekanizmanın tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise yine 45 saat olarak ayarlanmış.

Sadece 50 adet ile sınırlı üretilen modele siyah timsah derisi kayış ve A&S imzalı toka eşlik ediyor. Model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 16,800.
Benzer İncelemeler